REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

"Zielony" przemysł i surowce krytyczne. KE szykuje się na konkurencję z Chinami i USA. To dobre wieści dla JSW

2023-03-16 16:23
publikacja
2023-03-16 16:23

Czy "zielona" Europa będzie w stanie konkurować gospodarczo z Chinami i USA? Przedstawione przez Komisję Europejską propozycje dwóch regulacji dotyczących "zielonego" przemysłu i surowców krytycznych mają  pozwolić wytwarzać produkty oparte na czystych technologiach.

"Zielony" przemysł i surowce krytyczne. KE szykuje się na konkurencję z Chinami i USA. To dobre wieści dla JSW
"Zielony" przemysł i surowce krytyczne. KE szykuje się na konkurencję z Chinami i USA. To dobre wieści dla JSW
fot. petrmalinak / / Shutterstock

"Potrzebujemy otoczenia regulacyjnego, które pozwoli nam szybko zwiększyć skalę przejścia na czystą energię. +Net-Zero Industry Act+ właśnie to zrobi. Stworzy najlepsze warunki dla tych sektorów, które mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku: technologii takich jak turbiny wiatrowe, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, odnawialny wodór czy składowanie CO2. Popyt rośnie w Europie i na świecie, a my działamy teraz, aby mieć pewność, że możemy zaspokoić większą część tego popytu dzięki dostawom z Europy" - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiając projekt legislacji.

Jej główne założenia to usprawnienie wydawania pozwoleń na ekologiczne projekty i wspieranie inwestycji oraz prostsze programy pomocy państwa, dopuszczające dotacje na promowanie zielonych technologii z możliwością oferowania ulg podatkowych z wykorzystaniem istniejących funduszy unijnych.

Z kolei projekt regulacji dotyczący surowców krytycznych dąży m.in. do tego, by do 2030 roku 10 proc. rocznego zapotrzebowania na pierwiastki takie jak lit, kobalt i metale ziem rzadkich było wydobywanych w UE; kolejne 15 proc. zużycia ma pochodzić z recyklingu; 40 proc. zapotrzebowania ma być przetwarzane w Unii; z kraju trzeciego może pochodzić nie więcej niż 65 proc. konkretnego surowca spośród tych, które znalazły się na liście.

"To rozwiązanie przybliży nas do realizacji naszych ambicji klimatycznych. Znacząco usprawni rafinację, przetwarzanie i recykling surowców krytycznych w Europie. Surowce są niezbędne do produkcji kluczowych technologii dla naszej podwójnej transformacji – takich jak wytwarzanie energii wiatrowej, magazynowanie wodoru lub akumulatory. Zacieśniamy też naszą współpracę z wiarygodnymi partnerami handlowymi na całym świecie, aby zmniejszyć obecną zależność UE od jednego lub kilku krajów. W naszym wspólnym interesie leży zwiększenie produkcji w sposób zrównoważony, a jednocześnie zapewnienie najwyższego poziomu dywersyfikacji łańcuchów dostaw dla naszych europejskich przedsiębiorstw" - przekonywała von der Leyen.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Na liście surowców krytycznych utrzymano węgiel koksowy, którego Polska jest wiodącym producentem w Unii.

"Mamy sukces - to dobry dzień dla województwa śląskiego, bo największy w UE dostawca węgla koksowego to Jastrzębska Spółka Węglowa. Dzisiejsza decyzja oznacza, że nadal prościej będzie jej pozyskiwać fundusze na przyszłe inwestycje czy tworzenie miejsc pracy. Jednocześnie dostęp do węgla koksowego jest niezbędny dla naszego przemysłu hutniczego; stal z kolei potrzebna jest do budowy farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych czy rozwoju transportu kolejowego. W tym sensie nowa lista surowców krytycznych ma fundamentalne znaczenie również dla sukcesu całej zielonej transformacji Unii Europejskiej" - skomentował eurodeputowany PO Jerzy Buzek.

JSW: utrzymanie statusu węgla koksowego jako surowca krytycznego potwierdza jego znaczenie dla gospodarki

Utrzymanie węgla koksowego na proponowanej liście surowców krytycznych UE potwierdza jego znaczenie jako surowca niezbędnego dla europejskiego przemysłu hutniczego - oceniają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która jest największym producentem węgla koksowego w Europie.

Węgiel koksowy jest na unijnej liście surowców krytycznych od 9 lat i - zgodnie z opublikowanym w czwartek projektem rozporządzenia w tej sprawie - ma na niej pozostać przez kolejne cztery lata.

Przedstawiciele JSW wskazują, iż celem opublikowanego w czwartek pakietu projektowanych regulacji dotyczących surowców krytycznych jest "zapewnienie dostępu do surowców niezbędnych dla cyfrowej i zielonej transformacji oraz zmniejszenie ryzyka dostaw z krajów trzecich".

Zawarte w wykazie surowce są wykorzystywane w produkcji m.in. baterii, samochodów elektrycznych, półprzewodników, turbin wiatrowych, paneli słonecznych, a prognozowany popyt na nie w najbliższych dekadach wzrośnie kilkukrotnie. Unia chce zmniejszyć uzależnienie od importu tych surowców, zwiększając lokalne zdolności produkcyjne. By było to możliwe, potrzebne są procedury ułatwiające pozyskiwanie pozwoleń na wydobycie i pozyskiwanie finansowania na realizację strategicznych projektów.

Poprzez zaproponowane przepisy Komisja Europejska chce wzmocnić również ramy prawne dotyczące obiegu zamkniętego i recyklingu kluczowych surowców.

Z roczną produkcją powyżej 10 mln ton Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym w Europie producentem węgla koksowego, wykorzystywanego do produkcji stali. Grupa kapitałowa JSW zamknęła trzy kwartały 2022 r. rekordowym zyskiem powyżej 6,3 mld zł, przy przychodach przekraczających 16 mld zł. Grupie sprzyjały wysokie ceny węgla koksowego i koksu, przekładające się na wyższe niż w ub. roku przychody i zyski. Wyniki za cały ubiegły rok Grupa JSW zaprezentuje 21 marca. (PAP)

mab/ pad/

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
endes
Odklejeni od rzeczywistości durnie w kieszeniach interesariuszy!
polllo
To ostra jazda w górę jutro na JSW ! Ostatnio +40% po wcześniejszej decyzji komisji
grzegorzkubik
Jest tylko jedna strategia. Olać UE i jej prikazy.
wnr
Na razie jedyne efekty "zielonej Europy" są takie, że pracownicy branży motoryzacyjnej trafiają na zieloną trawkę
janmieszak
Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne kopalnie były wiele lat utrzymywane przez resztę społeczeństwa?. Jak komuś biznes nie idzie, to nikt mu nie pomaga. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Dlaczego kopalnie teraz nie podzielą się zyskami z nami? Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksiązkę pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki