REKLAMA

Zamek związany z królem Arturem zagrożony przez zmiany klimatu

2022-09-24 20:13
publikacja
2022-09-24 20:13

Wskutek zmian klimatu szereg zamków w Anglii zagrożonych jest osunięciem się do morza, a jednym z najbardziej narażonych jest znany z legendy o królu Arturze Tintagel w Kornwalii – ostrzegła w piątek English Heritage, organizacja dbająca o dziedzictwo kulturowe Anglii.

Zamek związany z królem Arturem zagrożony przez zmiany klimatu
Zamek związany z królem Arturem zagrożony przez zmiany klimatu
fot. Gary Perkin / / Shutterstock

"Erozja wzdłuż linii brzegowej Anglii nie jest niczym nowym, ale tempo utraty ziemi, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat jest alarmujące, a niektóre scenariusze wskazują, że poziom morza może wzrosnąć nawet o metr do końca wieku. Aby ustawić to w jakimś kontekście - w ubiegłym wieku poziom morza wzdłuż południowego wybrzeża Anglii wzrósł o 14 cm" - powiedział Rob Woodside, który w English Heritage odpowiada za zabytkowe nieruchomości.

Organizacja zaapelowała w piątek o datki pieniężne, które pomogą naprawić uszkodzone mury i wzmocnić zabezpieczenia przed niszczącym działaniem fal morskich.

Jako najbardziej potrzebujące ochrony English Heritage wskazała zamki - Hurst i Calshot w hrabstwie Hampshire na południowym wybrzeżu, Piel w Cumbrii, Tintagel w Kornwalii, fort Bayard's Cove w Devon oraz mury garnizonu na wyspach Scilly. O tym, że sytuacja naprawdę jest poważna najlepiej świadczy fakt, że w lutym zeszłego roku część wschodniego skrzydła zamku Hurst - zbudowanego w latach 1541-44 - runęła do morza, bo jej fundamenty zostały podmyte.

Podczas sztormów minionej zimy uszkodzony został też zamek Tintagel, który wybudowany został w latach 30. XIII wieku w miejscu, gdzie według "Historia Regum Britanniae" kronikarza Geoffreya z Monmouth miał zostać poczęty król Artur. (PAP)

bjn/ tebe/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
xiven
"Erozja wzdłuż linii brzegowej Anglii nie jest niczym nowym" ale to przez "zmiany klimatu"

zoomek
Mam już dość epatowania zmianami klimatu.
Są zatopione stare metropolie - jeśli jest coś stałego na tej planecie to zmiany klimatu.
Wg naukowców 3 mln lat temu nie było wcale cap lodowych. Dość okradania społeczeństw podatkami na walkę z klimatem. Może jeszcze walka z dryfem kontynentalnym?

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki