Zakończono prywatyzację PKP Energetyka

Zakończyliśmy sprzedaż PKP Energetyka, podpisaliśmy w piątek rano umowę z głównym nabywcą Funduszem CVC - poinformował dziennikarzy prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Kwota transakcji to 1,41 mld złotych. W poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę ws. PKP Energetyka.

Sprzedaż PKP Energetyki nastąpiła po spełnieniu warunków zawieszających określonych w zawartej w lipcu bieżącego roku przedwstępnej umowie sprzedaży, m.in. zgód korporacyjnych oraz zgody Komisji Europejskiej, która pełni funkcję organu antymonopolowego.

Przygotowanie do tej prywatyzacji trwała 9 miesięcy, odpieram, więc zarzuty, że ta prywatyzacja została przeprowadzona szybko i był jakiś pośpiech- dodał Karnowski.

Jak podkreślił, konieczność prywatyzacji PKP Energetyka wynika z polskiego prawa. Prywatyzacja PKP Energetyki była zapisana we wszystkich strategiach spółki. My ignorujemy, że za miesiąc są wybory, nas interesuje żeby przestrzegać polskiego prawa. Ta transakcja jest korzystna dla polskiej kolei i zwiększa bezpieczeństwo polskiej energetyki - mówił Karnowski.

Wskazał, że dzięki transakcji zostanie spłacone historyczny dług PKP. Jednocześnie zapowiedział, że 211,5 mln zł trafi do Funduszu Własności Pracowniczej PKP.

"Decyzją zarządu PKP, spółka PKP Intercity zostanie dokapitalizowane kwotą 1 mld zł, która pozwoli na zmodernizowanie taboru, rozwijanie zaplecza technicznego i informatycznego" poinformował Karnowski.

Zaznaczył, że cena, za jaką została sprzedana PKP Energetyka jest trzy razy wyższą, niż gdyby spółka trafiła na giełdę. Zapowiedział, że w poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę dotyczącą prywatyzacji PKP Energetyka. Znajdą się tam wszystkie informacje o procesie prywatyzacji spółki - dodał Karnowski.

Jednocześnie poinformował, że grupa PKP otrzymała z prokuratury okręgowej w Warszawie postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przy procesie prywatyzacji spółki PKP Energetyki. Pozew w tej sprawie złożyli posłowie PiS Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak.

Prokuratura nie dopatrzyła się wobec tego procesu żadnych nieścisłości. Cieszymy się, że prokuratura podziela nasze zdanie - powiedział członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz.

Proces prywatyzacyjny PKP Energetyka S.A. rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku, kiedy opublikowano zaproszenie do negocjacji. Inwestorzy składali swoje oferty do 4 marca br.

Następnym etapem było ogłoszenie krótkiej listy inwestorów, dopuszczonych do kolejnego etapu. W czerwcu, po badaniu due diligence, inwestorzy złożyli oferty wiążące. Po przeprowadzeniu negocjacji równoległych z inwestorami, PKP S.A. wybrała Caryville Investments Sp. z o.o jako wyłącznego partnera do dalszych rozmów, zwieńczonych podpisaniem umowy sprzedaży, której wykonanie po stronie kupującego gwarantuje Fundusz CVC. (PAP)

krm/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 12 ~miro

Znałem wielu takich co cieszyli się że platforma wygrała wybory zwłaszcza z zakładu PKP ENERGETYKA w którym pracowałem a ja mówiłem że to banda sprzedawczyków i że jeszcze nie jeden zakład w kraju sprywatyzują i sprzedadzą w obce ręce to się śmiali. A najgorsze jest to że sprzedają zakłady przynoszące zyski do budżetu państwa tak stało się choćby z polską miedzią czy sprzedaży kolejki linowej w zakopanym. Niestety takich mamy wyborców którzy głosują przeciwko sobie i takich niestety nie żałuję gdy dochodzi do jakieś prywatyzacji a co za tym idzie zwolnieniami .I bardzo dobrze że wygrał PIS i wymienia wszystkich prezesów w kraju,bo jak platforma swoim kolesiom posadki dawała to nikt nie zakładał komitetu obrony demokracji i nikt nie skakał przed sejmem jak małpy na gumach .PO przegrało wybory i nie może się z tym pogodzić i życzę im aby już nigdy do sejmu nie weszli bo dużo nie brakowało że jeszcze trochę i lasy państwowe by sprywatyzowali

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 20 ~Jarek

Może ktoś zrobi porządek w Słupskiej sekcji z tym kolesiostwem biurowym i przydupasami Bogdana S.

! Odpowiedz
22 7 ~Polak

To jest przykre ,ze Państwowe firmy giną w mgnieniu oka. Dlaczego ludzie trzeźwo nie myślał wybierając rządzących.Masakra . (Przez ostatnie 12 lat sprywatyzowana 8tys firm Polskich )

! Odpowiedz
17 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 82 ~Elektromonter

Nareszcie czekałem na tą chwile ...wreszcie spruwatyzowali tego bękarta polskich kolei...podpiasał były gnębiony pracownik PKP ENERGETYKA S.A.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil