REKLAMA

Zakończono prywatyzację PKP Energetyka

2015-09-25 15:47
publikacja
2015-09-25 15:47
Zakończono prywatyzację PKP Energetyka
Zakończono prywatyzację PKP Energetyka
/ PKP

Zakończyliśmy sprzedaż PKP Energetyka, podpisaliśmy w piątek rano umowę z głównym nabywcą Funduszem CVC - poinformował dziennikarzy prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Kwota transakcji to 1,41 mld złotych. W poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę ws. PKP Energetyka.

Sprzedaż PKP Energetyki nastąpiła po spełnieniu warunków zawieszających określonych w zawartej w lipcu bieżącego roku przedwstępnej umowie sprzedaży, m.in. zgód korporacyjnych oraz zgody Komisji Europejskiej, która pełni funkcję organu antymonopolowego.

Przygotowanie do tej prywatyzacji trwała 9 miesięcy, odpieram, więc zarzuty, że ta prywatyzacja została przeprowadzona szybko i był jakiś pośpiech- dodał Karnowski.

Jak podkreślił, konieczność prywatyzacji PKP Energetyka wynika z polskiego prawa. Prywatyzacja PKP Energetyki była zapisana we wszystkich strategiach spółki. My ignorujemy, że za miesiąc są wybory, nas interesuje żeby przestrzegać polskiego prawa. Ta transakcja jest korzystna dla polskiej kolei i zwiększa bezpieczeństwo polskiej energetyki - mówił Karnowski.

Wskazał, że dzięki transakcji zostanie spłacone historyczny dług PKP. Jednocześnie zapowiedział, że 211,5 mln zł trafi do Funduszu Własności Pracowniczej PKP.

"Decyzją zarządu PKP, spółka PKP Intercity zostanie dokapitalizowane kwotą 1 mld zł, która pozwoli na zmodernizowanie taboru, rozwijanie zaplecza technicznego i informatycznego" poinformował Karnowski.

Zaznaczył, że cena, za jaką została sprzedana PKP Energetyka jest trzy razy wyższą, niż gdyby spółka trafiła na giełdę. Zapowiedział, że w poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę dotyczącą prywatyzacji PKP Energetyka. Znajdą się tam wszystkie informacje o procesie prywatyzacji spółki - dodał Karnowski.

Jednocześnie poinformował, że grupa PKP otrzymała z prokuratury okręgowej w Warszawie postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przy procesie prywatyzacji spółki PKP Energetyki. Pozew w tej sprawie złożyli posłowie PiS Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak.

Prokuratura nie dopatrzyła się wobec tego procesu żadnych nieścisłości. Cieszymy się, że prokuratura podziela nasze zdanie - powiedział członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz.

Proces prywatyzacyjny PKP Energetyka S.A. rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku, kiedy opublikowano zaproszenie do negocjacji. Inwestorzy składali swoje oferty do 4 marca br.

Następnym etapem było ogłoszenie krótkiej listy inwestorów, dopuszczonych do kolejnego etapu. W czerwcu, po badaniu due diligence, inwestorzy złożyli oferty wiążące. Po przeprowadzeniu negocjacji równoległych z inwestorami, PKP S.A. wybrała Caryville Investments Sp. z o.o jako wyłącznego partnera do dalszych rozmów, zwieńczonych podpisaniem umowy sprzedaży, której wykonanie po stronie kupującego gwarantuje Fundusz CVC. (PAP)

krm/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~miro
Znałem wielu takich co cieszyli się że platforma wygrała wybory zwłaszcza z zakładu PKP ENERGETYKA w którym pracowałem a ja mówiłem że to banda sprzedawczyków i że jeszcze nie jeden zakład w kraju sprywatyzują i sprzedadzą w obce ręce to się śmiali. A najgorsze jest to że sprzedają zakłady przynoszące zyski do budżetu państwa tak Znałem wielu takich co cieszyli się że platforma wygrała wybory zwłaszcza z zakładu PKP ENERGETYKA w którym pracowałem a ja mówiłem że to banda sprzedawczyków i że jeszcze nie jeden zakład w kraju sprywatyzują i sprzedadzą w obce ręce to się śmiali. A najgorsze jest to że sprzedają zakłady przynoszące zyski do budżetu państwa tak stało się choćby z polską miedzią czy sprzedaży kolejki linowej w zakopanym. Niestety takich mamy wyborców którzy głosują przeciwko sobie i takich niestety nie żałuję gdy dochodzi do jakieś prywatyzacji a co za tym idzie zwolnieniami .I bardzo dobrze że wygrał PIS i wymienia wszystkich prezesów w kraju,bo jak platforma swoim kolesiom posadki dawała to nikt nie zakładał komitetu obrony demokracji i nikt nie skakał przed sejmem jak małpy na gumach .PO przegrało wybory i nie może się z tym pogodzić i życzę im aby już nigdy do sejmu nie weszli bo dużo nie brakowało że jeszcze trochę i lasy państwowe by sprywatyzowali
~Jarek
Może ktoś zrobi porządek w Słupskiej sekcji z tym kolesiostwem biurowym i przydupasami Bogdana S.
~Polak
To jest przykre ,ze Państwowe firmy giną w mgnieniu oka. Dlaczego ludzie trzeźwo nie myślał wybierając rządzących.Masakra . (Przez ostatnie 12 lat sprywatyzowana 8tys firm Polskich )
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Elektromonter
Nareszcie czekałem na tą chwile ...wreszcie spruwatyzowali tego bękarta polskich kolei...podpiasał były gnębiony pracownik PKP ENERGETYKA S.A.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki