REKLAMA

Zadłużenie USA przekroczyło 31 bln dolarów

2022-10-05 19:07
publikacja
2022-10-05 19:07

Zadłużenie USA przekroczyło 31 bln dolarów - poinformowało we wtorek amerykańskie ministerstwo finansów. Wartość długu zbliża się do ustanowionego przez Kongres limitu zadłużenia, wynoszącego około 31,4 bln dol. - podaje Associated Press.

Zadłużenie USA przekroczyło 31 bln dolarów
Zadłużenie USA przekroczyło 31 bln dolarów
fot. Deacons docs / / Shutterstock

Skala zadłużenia pogorszy jeszcze kondycję amerykańskiej gospodarki, która zmaga się z wysoką inflacją. Według ekonomisty z Uniwersytetu Princeton Owena Zidara podnoszenie przez bank centralny stóp procentowych sprawi, że obsługa długu rządowego stanie się bardziej kosztowna.

Seria podwyżek stóp procentowych, na jaką zdecydował się Fed, jest próbą opanowania inflacji, ale istnieje obawa, że przyczyni się do wejścia gospodarki USA w recesję.

Zdaniem Zidara rząd powinien rozważyć zmianę polityki podatkowej, w tym podnieść ewentualnie podatki dla najbogatszych Amerykanów, by zagwarantować większe wpływy do budżetu.

Zadłużenie jest jednak niższe o 400 mld USD niż rządowa prognoza z marca, co wynika z wyższych niż przewidywano dochodów i poprawy sytuacji gospodarczej po pandemii koronawirusa.

Profesor ekonomii z Uniwersytetu Loyola Marymount Sung Won Sohn powiedział AP, że Ameryce "zajęło 200 lat zadłużenie się na pierwszy bilion dolarów, a od początku pandemii dochodzi kolejny bilion prawie co kwartał". (PAP)

fit/ mal/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (47)

dodaj komentarz
pikawka
predzej niz pozniej dostana rachunek do uregulowania, a chwile pozniej beda mieli kolejna wojne domowa. to juz tylko kwestia czasu. na wolfram juz nikt sie nie nabierze :)
jaszczura
Pozostaje otwarte pytanie, dlaczego cała ruska oligarchia ucieka od rubla właśnie do dolara.
santoriusz
lepiej się pali w piecu a zima ma być mroźna więc wydaje się to sensownym działaniem
santoriusz odpowiada santoriusz
po co durniu minusujesz? płacą Ci za to patolu?
martynus
Taka ruska jak i nasza oligarchia jest polska. Co najwyżej rusko- albo polsko-języczna. Ciekawe gdzie te prywatne samoloty z Rosji i Ukrainy lądowały? Podobno tak przypadkowo w Tel Awiwie na lotnisku brakło miejsca.
zoomek
Mogą zrobić i 100 bilionów, trylionów - nikt już nie zwraca na to uwagi. To sa kwoty tak abstrakcyjne dla ludzi ze takie info olewają. Dolar się umacnia, cały świat lubi dostawać od USA w kakao.
jaszczura
Was towarzyszu na razie amerykańskie himarsy mielą.
godojoshi
Będąc obiektywnym, to jest właśnie to przeciw czemu część państw na tym świecie się sprzeciwia. Na dobrobyt USA pracuje praktycznie reszta świata, bo dolar jest walutą rezerwową - dolar, którego drukuje się na potęgę od kilkunastu lat. Reszta świata pracuje, a USA zalewa świat drukowanym pieniądzem. Czy ktoś powie "sprawdzam"?Będąc obiektywnym, to jest właśnie to przeciw czemu część państw na tym świecie się sprzeciwia. Na dobrobyt USA pracuje praktycznie reszta świata, bo dolar jest walutą rezerwową - dolar, którego drukuje się na potęgę od kilkunastu lat. Reszta świata pracuje, a USA zalewa świat drukowanym pieniądzem. Czy ktoś powie "sprawdzam"? Czy ktoś straci zaufanie do dolara? Bądź co bądź stoi za nim wielka gospodarka. Gdybyś miał przechować swój kapitał to wybrałbyś USA czy Chiny, Rosję, Indie? Poza tym z tej sytuacji nie ma wyjścia - to jak narkotyk. Raz rozpoczęty wielki dodruk nie może się tak normalnie skończyć bo pacjent umrze - jak narkoman. A tego politycy nie chcą, bo boją się utraty kontroli. Więc my tu sobie ględzimy, biadolimy, a i tak będziemy cały czas pracować na bogactwo Ameryki...lepiej Ameryki, niż Ruskich czy Chin (chociaż tym ostatnim dajemy mocno zarobić również)
jaszczura
To jest fakt, że dodruk, jako narzędzie wychodzenia z kryzysu bezrobocia, to szatański pomysł. Ale nie snułbym narracji o spisku elit.
zoomek
Ja bym proponował nie dług tylko złoto. Powrót do złota fizycznego oczywiście.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki