Żabki i Freshmarkety otwarte w święta. Co na to przepisy?

redaktor Bankier.pl

Przepisy mówią, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona, jednak Żabka i Freshmarket na stałe zagościły w świadomości konsumentów jako punkty otwarte bez względu na dni ustawowo wolne od pracy. Co na to polskie prawo?

Na stronie Żabka Polska widnieje komunikat: "Uprzejmie informujemy, że w dniu 27 marca decyzję o otwarciu sklepu podejmują Ajenci poszczególnych placówek. Te sklepy, które zostaną otwarte, czynne będą jednak krócej niż zwykle – w zależności od indywidualnej decyzji Ajenta w godzinach: 9:00 -19:00 lub 11:00 - 21:00. W Poniedziałek Wielkanocny, 28 marca, sklepy sieci będą czynne również krócej niż zwykle: w godzinach: 9:00 -19:00 lub 11:00 - 21:00."

(fot. Justyna Niedbał / Bankier.pl)

Praca w święta jest dozwolona jedynie w kilku przypadkach, które są wskazane w Kodeksie pracy - są to na przykład prace w transporcie, komunikacji, zakładach hotelarskich czy w gastronomii. Sklep jednak można otworzyć, jeżeli za jego ladą stanie właściciel, a nie pracownik.

Ten model wykorzystuje przedsiębiorstwo Żabka Polska, które na rynek wprowadziło już 4 tysiące sklepów w kraju. Za ladą stoją więc nie osoby zatrudnione na umowie o pracę, a właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy podpisali umowę cywilnoprawną z Żabką Polska.

Warto na koniec przypomnieć, że przepisy Kodeksu pracy dotyczą jedynie pracowników, czyli osób, z którymi nawiązano stosunek pracy. Zasad ujętych w art. 150 Kp. nie stosuje się więc wobec pracujących na podstawie innych rodzajów umów, jak np. umów o współpracę pomiędzy firmami.

Czy Wielki Piątek powinien być - jak np. w Czechach - wolny od pracy?

Czy Wielki Piątek powinien być - jak np. w Czechach - wolny od pracy?

W okresie przedświątecznym mało która kwestia budzi tyle emocji, co status Wielkiego Piątku jako dnia roboczego. W tym roku oliwy do ognia dodaje fakt, że dziś do pracy nie poszli nawet Czesi, słynący z wysokiego stopnia zlaicyzowania.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~rysiek

W Polsce prawo dotyka maluczkich. Duży może więcej. Żabki prowadzą osoby z koneksjami . Żony decydentów, żony burmistrzów ,żony urzędników, żony policjantów, żony .......... .A co na to Pan Minister ?

! Odpowiedz
0 0 ~Żabka

Kup sobie z 5 flaszek przed świętami

! Odpowiedz
9 15 ~Grouth

Przynajmniej te sklepy nie dają się komunistom :)

! Odpowiedz
0 1 ~ja

Nie wiem ile masz lat, ale walczyliśmy o 5 dniowy tydzień pracy. Wyślij swoją żonę do pracy dzisiaj. Pozdrawiam

! Odpowiedz
15 11 ~ja

Dziwi mnie tylko, że tak prosty do sprawdzenia wałek stanowi dalej problem. Za ladą nie stoją "właściciele", ale pracownicy. Właściciel jest ewentualnie "na telefonie", że jakby co to "właśnie musiał na chwilkę wyjść". Nie zmienia to faktu, że sklep powinien być na ten czas zamknięty. I wszystko.
Moim skromnym zdaniem miast zakazów - obowiązkowa stawka 300% za pracę w święta, bo to prawdziwe żniwa dla właścicieli. Nie opłaca się? Staję sam za kasą albo nie otwieram.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~zs8329k

A gdzie ja flache w święta kupię?

! Odpowiedz
5 4 ~autor

pracownicy mogą stać, tylko na ten czas podpisują umowę zlecenie, dodatkowa kasa jest, i jest wszystko ok. zawsze się znajdzie jakiś pracownik, który woli pracować niż jeść przez dwa dni, więc po co ta panika?!

! Odpowiedz
2 7 ~QAZXSW

Zgodnie z prawem we wszystkie święta w handlu mogą pracować właściciele sklepu oraz osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, ponieważ nie są pracownikami (nie obowiązują ich zapisy Kodeksu Pracy).

! Odpowiedz
4 4 ~Mike

Tylko żaden właściciel takiego sklepu nie ma prawa zatrudniać na umowy cywilnoprawne, bo łamie prawo. Taka umowa ma znamiona umowy o pracę i można nawet powiedzieć, że to są dalej umowy o pracę nazwane "Umowa zlecenie/dzieło". Takie są fakty.

! Odpowiedz
0 1 ~ajentżabki

A jeżeli ktoś ma kilka sklepów to co?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl