REKLAMA

Czy Wielki Piątek powinien być - jak np. w Czechach - wolny od pracy?

2016-03-25 07:00
publikacja
2016-03-25 07:00

W okresie przedświątecznym mało która kwestia budzi tyle emocji, co status Wielkiego Piątku jako dnia roboczego. W tym roku oliwy do ognia dodaje fakt, że dziś do pracy nie poszli nawet Czesi, słynący z wysokiego stopnia zlaicyzowania.

fot. / / ingimage

Chociaż Wielki Piątek to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, w krajach o najsilniejszych tradycjach chrześcijańskich podejście do pracy w ten dzień diametralnie się różni. Granice świata wolnego i roboczego Wielkiego Piątku przebiegają czasem dość niespodziewanie.

Drugi dzień Triduum Paschalnego jest wolny od pracy w krajach o silnych tradycjach protestanckich, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Finlandia, Holandia, Kanada, Australia czy Szwajcaria.

Na liście państw, w których przerwa Wielkanocna zaczyna się już w piątek, nie brak jednak także reprezentantów świata katolickiego. Są to m.in. Hiszpania, Portugalia czy liczne postkolonialne kraje Ameryki Łacińskiej (Brazylia, Meksyk, Chile, Kolumbia, Peru, Argentyna czy Wenezuela) i Afryki (Nigeria, Kenia, Tanzania, Ghana, Angola). 

Ze względów historycznych Wielki Piątek dniem wolnym jest także w Indiach i Indonezji (gdzie chrześcijan jest relatywnie niewielu) oraz na Filipinach (gdzie chrześcijan jest bardzo dużo).

Stany Zjednoczone są wewnętrznie podzielone – do pracy nie pójdą dziś mieszkańcy Delaware, Connecticut, Florydy, Hawajów, Indiany, Kentucky, Luizjany, New Jersey, Północnej Karoliny, Północnej Dakoty, Tennesee czy Teksasu. Podobnie jest we Francji, gdzie status dnia wolnego Wielki Piątek zachował w Alzacji i Mozeli.

W 2012 r. nawet rządzący Kubą Raul Castro – w odpowiedzi na apel papieża Benedykta XVI – ustanowił Wielki Piątek dniem wolnym od pracy na wyspie. Od tego roku Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy także w Czechach, uznawanych za jedne z najbardziej zlaicyzowanych państw Europy. Inny przedstawiciel tej grupy – Estonia – również utrzymuje Wielki Piątek na liście świąt.

W obliczu wszystkich tych faktów na swego rodzaju ironię losu zakrawa fakt, że Wielki Piątek jest dniem pracy w katolickich Włoszech czy Polsce. Co ciekawe, w obu tych krajach zamknięte są dziś giełdy, które powszechnie nie są podejrzewane o zbytnią religijność (oczywiście ma to związek z brakiem handlu w USA, Niemczech czy Wielkiej Brytanii).

Żabki i Freshmarkety otwarte w święta. Co na to przepisy?

Żabki i Freshmarkety otwarte w święta. Co na to przepisy?

Przepisy mówią, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona, jednak Żabka i Freshmarket na stałe zagościły w świadomości konsumentów jako punkty otwarte bez względu na dni ustawowo wolne od pracy. Co na to polskie prawo?

Status dnia ustawowo wolnego od pracy Wielki Piątek ma dla wąskiej grupy Polaków. Dziś dzień wolny – choć bez prawa do wynagrodzenia lub za odpracowaniem w inny dzień wolny od pracy - przysługuje wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, zielonoświątkowcom oraz baptystom.

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (83)

dodaj komentarz
~lobotomek
Ćesko tak se bala że ledvie ruhala. Ne melo svobody oprócz generala. Na krku jej sidil zbrojovany Rusak, na Hradćanach żidil vrdny prnik Husak. Priroda zatruta, zdihla każda ptićka do Polsko spuskano smrdena vodićka. Priśel jakeś. Takeś svinia a piekielnik. Kraj bil simpatićen ako ćesky celnik. Ćesi se ni meli do boju Ćesko tak se bala że ledvie ruhala. Ne melo svobody oprócz generala. Na krku jej sidil zbrojovany Rusak, na Hradćanach żidil vrdny prnik Husak. Priroda zatruta, zdihla każda ptićka do Polsko spuskano smrdena vodićka. Priśel jakeś. Takeś svinia a piekielnik. Kraj bil simpatićen ako ćesky celnik. Ćesi se ni meli do boju priuczki, ktych kto do nich strelał, podnimali ruczki. Wtem jak coś ne dupne, Havel ostal w polu, zarozki poleciał podlizat se Kohlu.
Teraz Ćeh uż ne da sobie srat do kaszy. Chyba że go znowu ktoś mocno nastraszy. Konec.
~lobotomek
Wytłumaczenie jest proste- Czesi to też Niemcy. Stąd i wolne w wielki piątek.
~ooo
Nasz kraj to ponoć 90% katolicy, ale to tylko teoria, bo tak naprawdę to jeden myśli jak drugiemu dać w d*pe. Wiara w naszym kraju nie ma nic wspólnego z życiem codziennym. Nie mówię, że to reguła, ale najpierw siedzi w kościele w pierwszej ławce i leci do komunii, a na drugi dzień orżnie cię z wypłaty.
~aaa
W Polce wielu pracownikow przychodzi do pracy a nie pracowac.
~Wierzbno
Skąd wziąłeś te bzdety ?
~Marek
Nie stać naszego kraju na tyle dni wolnych, a każdy dodatkowy dzień wolny to straty dla gospodarki i PKB. Już i tak świąt mamy za dużo.
~Wierzbno
Nie mamy tak dużo dni wolnych, popatrz na inne kraje. A ja wolę, by był wolny Wielki Piątek zamiast Poniedziałku Wielkanocnego, święta wziętego z pogaństwa.
~MacGawer odpowiada ~Wierzbno
Świetowanie Wielkiego Piątku powinno polegac na max umartwianiu. A czy jest cos gorszego niż ciężka praca? Pamiętam, że kiedyś (jeszcze za komuny jakby kto pytał) akurat w ten dzień zwaliło się nam tyle rzeczy ktorych nie można było odłożyć, że cała załoga została jakieś 2h dłużej w pracy. Nigdy wczesniej Świetowanie Wielkiego Piątku powinno polegac na max umartwianiu. A czy jest cos gorszego niż ciężka praca? Pamiętam, że kiedyś (jeszcze za komuny jakby kto pytał) akurat w ten dzień zwaliło się nam tyle rzeczy ktorych nie można było odłożyć, że cała załoga została jakieś 2h dłużej w pracy. Nigdy wczesniej ani nigdy później nie odczułem tak bardzo czym naprawdę jest Wielki Piątek.

Życzę pogodnych świąt Wielkiej Nocy.
~belka
ryszard wystapi i zaproponuje wolne w dniu 6-kroli
..pewno kodowcy popra go z alimenciarzem na czele

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki