REKLAMA
TYLKO U NAS

ZUS rezygnuje (chwilowo) z dotacji budżetowej

2018-08-22 13:16
publikacja
2018-08-22 13:16

Dobra sytuacja (zatrudnionych) na rynku pracy powoduje, że wpływy ze składek są na tyle wysokie, że ZUS może sobie pozwolić na chwilową rezygnację z dotacji budżetowej.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnych 3 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych". To druga blokada w tym roku - "w marcu Zakład zrezygnował z dotacji w wysokości 2,2 mld zł" - poinformował ZUS.

"To sytuacja bez precedensu – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i dodaje: - Nigdy w dotychczasowej, najnowszej historii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zdecydowano się na tak wczesne zablokowanie tak dużej sumy dotacji do FUS, bo mówimy już o kwocie 5,2 mld zł."

W ustawie budżetowej na 2018 r. zaplanowano dotację do FUS w wysokości 46,6 mld zł - po zablokowaniu 5,2 mld zł pozostała do wykorzystania kwota wynosi 41,4 mld zł. W całym ubiegłym roku zastrzyk środków budżetowych do Funduszu wyniósł niecałe 41 mld zł wobec pierwotnych założeń na poziomie blisko 47 mld zł i wykonania na poziomach 44,8 mld zł w 2016 r. i 42,1 mld zł w 2015 r.  

Ograniczaniu dotacji budżetowej sprzyja dobra sytuacja na rynku pracy - rosnące zatrudnienie i płace, co przekłada się na wzrost wpływów ze składek. W drugiej połowie 2015 r. liczba zatrudnionych przekroczyła 16 mln, a średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zbliża się do 5 tys. zł miesięcznie. Składki na ZUS opłaca m.in. coraz więcej pracujących w Polsce obcokrajowców - w 2018 r. robi to już ponad pół miliona Ukraińców, czyli aż o ponad 40 proc. wcześniej niż przed rokiem, oraz osoby pracujące na podstawie umów-zleceń obowiązkową składką na ubezpieczenia społeczne do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2016 r.

W efekcie w pierwszym półroczu wpływy z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne sięgnęły blisko 92 mld zł, co stanowiło ponad 53 proc. planu na 2018 r. Z kolei dotacja z budżetu państwa sięgnęła 13,36 mld zł (28,6 proc. planu na cały rok). Wyraźnie mniejszy od oczekiwań zastrzyk środków do FUS przyczynił się do rekordowego wyniku kasy państwa po czerwcu - nadwyżka wyniosła blisko 10 mld zł.

Jest szansa, że po raz drugi w ostatniej dekadzie (po 2014 r., gdy wyniki zaburzyły wyjątkowo duże wpływy z Funduszu Rezerwy Demograficznej) udział dotacji budżetowej w wydatkach budżetu państwa może spaść poniżej 10 proc. Rekordowo niski może być również udział dochodów pozaskładkowych w dochodach ZUS - odrobinę zbliży się do 20 proc.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych ZUS

Ulga jest jednak chwilowa, bo tak nad Funduszem, jak i budżetem wiszą skutki "deformy emerytalnej", czyli powrót do starego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Problemy finansowe wybuchną ze zdwojoną siłą, gdy sytuacja na rynku pracy pogorszy się, a szybciej zacznie rosnąć liczba emerytów, co ze względu na obecne problemy demograficzne Polski jest kwestią czasu. Ratunkiem może być zwiększenie: produktywności pracy (które przełoży się na zwiększenie wpływów ze składek do FUS i z podatków m.in. do budżetu), liczby pracujących imigrantów, lub reforma systemu emerytalnego.

Maciej Kalwasiński/ZUS

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
marekzu
Przez ostatnie lata podatki na ZUS wzrosły 3 krotnie , wypłacane emerytury natomiast wzrosły 2 krotnie.I wszyscy siedzą cicho i nikt nie strajkuje.Nikt nie widzi jak jesteśmy okradani Może pora głosować na taką partię , która dokona realnej zmiany w wypłacanych emeryturach.
kerad_
Może działa? Tylko zapominałeś włączyć monitor?!
skaurus
Może w końcu te mieronoty urzędnicze, zakała każdej biurowej instytucji zmierzą sie z wdrożeniem systemu informatycznego który działa? Ktoś powie, że to wina firmy która wdraża ale kto jest odpowiedzialny za wybór tejże firmy? Wiemy przecież kto kładzie łapę na rządowych kontraktach...20 lat a system dalej wadliwy. To tak dla przypomnienia Może w końcu te mieronoty urzędnicze, zakała każdej biurowej instytucji zmierzą sie z wdrożeniem systemu informatycznego który działa? Ktoś powie, że to wina firmy która wdraża ale kto jest odpowiedzialny za wybór tejże firmy? Wiemy przecież kto kładzie łapę na rządowych kontraktach...20 lat a system dalej wadliwy. To tak dla przypomnienia bo zaraz sie okaze, że za osiagnięcie dobrych wyników będą premie (tak jakby to od nich zależało ile składek wpłacimy z naszej krwawicy).
zenonn
Winę za beznadzieję w ZUSie ponoszą wybrańcy narodu, tworząc buble prawne.
W ubieglym wieku nie było mądrali, który określiłby pełne założenia systemu informatycznego ZUS.
Skoro naród na takie indywidua głosuje, albo nie chodzi na wybory, to pretensje najpierw do siebie.
KSI ZUS, powstały w 1997 r., to największy projekt
Winę za beznadzieję w ZUSie ponoszą wybrańcy narodu, tworząc buble prawne.
W ubieglym wieku nie było mądrali, który określiłby pełne założenia systemu informatycznego ZUS.
Skoro naród na takie indywidua głosuje, albo nie chodzi na wybory, to pretensje najpierw do siebie.
KSI ZUS, powstały w 1997 r., to największy projekt informatyczny, jaki kiedykolwiek został wdrożony w Polsce i jeden z największych na świecie.
KSI cały czas się zmieniał, z jednej strony ciągle dostosowując się do zmian legislacyjnych
Czy KSI to system udany? Na pewno jest imponujący, o niespotykanej w Polsce skali. Zaliczany do dziesiątki największych na świecie systemów informatycznych. System kosztował podatników przez 20 lat 3 mld zł, czyli trzy razy tyle, ile wysłanie na Marsa sondy Pathfinder.
tomitomi
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polski i Polaków !!!

=========

.....rocznie kosztuje nas ok .4 MILIARDY złotych ! ! ! - patologia !
kerad_
Tylko trzeba będzie dokonać eutanazji kilku milionów emerytów, rencistów i przewlekle chorych.
Ale jakie piękne współczynniki ekonomiczne wtedy będą :-)
glos_rozsadku
alkoholik wypił 42 butelki wódki zamiast 47. Brawo PIS.
specjalnie_zarejstrowany1
albo jakbys byl optymista to zauwazylbys ze okradli nas z 5 butelek mniej

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki