403 tys. Ukraińców w ZUS-ie

531 tys. obcokrajowców płaci składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co oznacza wzrost o 43 proc. Najliczniejszą grupą pozostają Ukraińcy – 403 tys. osób. 

(fot. Tomasz Sternicki / FORUM)

Jak podaje centrum analiz PKO Banku Polskiego, w 2018 roku już 531 tys. obcokrajowców dokłada swoje stawki do ZUS-u. Co nie dziwi, najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, liczba ubezpieczonych w ujęciu rok do roku wzrosła o 41,7 proc. 

– Silne wzrosty liczby ubezpieczonych obcokrajowców odzwierciedlają legalizację ich pobytu w Polsce i zmianę charakteru migracji na bardziej trwały, co jest wsparciem dla bieżącej sytuacji finansów publicznych – podaje PKO BP. 

Jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl w artykule: "Bezrobotni Ukraińcy. Niewielu pobiera zasiłki", około 293 tys. cudzoziemców zostało zarejestrowanych w systemie ubezpieczeń społecznych na koniec 2016 roku i stanowili oni około 1,9 proc. ogółu ubezpieczonych w Polsce. Najczęściej byli to obywatele Ukrainy – ich udział określa się na 66 proc., co – jak czytamy w opracowaniu MRPiPS – oznacza wzrost liczby ubezpieczonych od początku 2016 roku o ok. 92 proc.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podanych w serwisie Kresy.pl, na koniec III kwartału 2017 r. zgłoszonych do polskiego ubezpieczenia społecznego było 308 tys. Ukraińców, natomiast osób uprawnionych do emerytur w październiku 2017 roku było 960, a uprawnionych do otrzymania dopłaty do emerytury minimalnej 263.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 17 janusz26904029

Żal ludzi, nie wiedzą w jaki syf wdepnęli.

! Odpowiedz
13 19 ploosz

A o 1000 euro emerytury ktore dostaną Polacy na zachodzie sie nie martwisz?

! Odpowiedz
21 23 cek

Szkoda ze będzie trzeba im płacić co najmniej po 1000 emerytury,

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.