Polska miała aż 9,5 mld zł nadwyżki budżetowej po czerwcu

Po pierwszej połowie roku budżet Polski jest w najlepszej kondycji w historii. Nadwyżka w wysokości 9,5 mld zł to przede wszystkim zasługa dobrej koniunktury gospodarczej oraz sytuacji na rynku pracy - wskazuje Ministerstwo Finansów.

Jeśli nie widzisz poniższego wykresu, kliknij w link.

W pierwszych sześciu miesiącach roku dochody budżetu państwa sięgnęły 182 mld zł, a wydatki 172,47 mld zł, co dało nadwyżkę w wysokości 9,54 mld zł. W samym czerwcu, podobnie jak w maju, budżet był zrównoważony - podkreśla Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W pierwszym półroczu z nawiązką zrealizowano plan w zakresie dochodów - wykonanie w wysokości 182 mld zł stanowi 51,2 proc. planu oraz jest o 5,3 mld zł wyższe niż przed rokiem. Najmocniej w ujęciu procentowym wzrosły wpływy z tytułu podatków dochodowych - CIT (18,1 proc., +2,9 mld zł) oraz PIT (16 proc., + 3,8 mld zł). Dochody z VAT były wyższe o 4,5 proc., czyli 3,6 mld zł.

"Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - twierdzi Ministerstwo Finansów. Warto także zwrócić uwagę na dynamikę wpływów z VAT, która jest wyraźnie niższa niż przed rokiem (choć wyższa niż jeszcze w okresie styczeń-kwiecień) i wolniejsza od tempa wzrostu gospodarczego.

Wpływy do budżetu mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby nie zabrakło wpłaty z NBP. Polski bank centralny, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nie odnotował w 2017 r. zysku (co wynikało głównie z umocnienia złotego), a wręcz zanotował stratę, więc w tym roku budżet państwa będzie się musiał obyć bez takiego zastrzyku środków.

Dobra sytuacja na rynku pracy sprzyja też ograniczeniu wydatków budżetu. W tym zakresie wykonanie budżetu do czerwca wyniosło 172,5 mld zł, czyli 43,4 proc. planu o 1,7 mld zł więcej niż przed rokiem, ale o 1 p.proc. mniej. Jest to przede wszystkim wynikiem niższej dotacji przekazanej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (o ok. 5,6 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS - podaje MF. W sześć miesięcy dofinansowanie FUS z budżetu wyniosło 13,36 mld zł - zaledwie 28,6 proc. planu na ten rok.

W poprzednich miesiącach Ministerstwo Finansów dość asekuracyjnie podchodziło do wyników wykonania budżetu na wczesnych etapach roku, uspokajając w komunikatach hurraoptymistyczne nastroje. Tym razem taki sygnał się nie pojawił, ale warto go powtórzyć - wysoka nadwyżka jest wynikiem proporcjonalnie niższych wydatków w pierwszej połowie roku i przesuwania realizacji wydatków na drugą połowę, w szczególności na ostatni kwartał, co miało miejsce również w roku 2017. Jeszcze na koniec października ubiegłego roku saldo było dodatnie, ale budżet zakończył rok 25,4 mld zł na minusie. Zgodnie z ustawą budżetową na koniec 2018 r. deficyt ma sięgnąć maksymalnie 41,49 mld zł.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 do_niczego

Prawda w oczy kole panie Moderator

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 6 niepelnosprawny_org

PIs-luby, w tym momencie jestem całym sercem wami...

! Odpowiedz
17 16 jkl777

Pamietajcie, czek dla Rydzyka idzie na koncu... w grudniu bedzie program 30MLD-

! Odpowiedz
2 13 the_mind_renewed

Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało. Będzie głośno, będzie radośnie. Znów przetańczymy razem całą noc.

! Odpowiedz
11 61 histeryk

Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło od początku roku o 34 mld zł. Po stronie przychodowej są te pieniądze. W czasie koniunktury zadłużenie powinno spadać, a nie rosnąć.

! Odpowiedz
14 10 silvio_gesell

Około 70mld zostało zabrane na rachunkach pozabudżetowych, na czarną godzinę.

! Odpowiedz
10 16 pull_up odpowiada silvio_gesell

Dobra zmiama i zapobiegliwość? Wolne żarty, chyba o swoje stołki w spółkach i spółeczkach. Po nas choć by potop.

! Odpowiedz
4 15 madarot

to nie podatki to daniny

! Odpowiedz
40 61 atyp1

Zerżneli nas z podatkow na 10 mld.
Ja placilem ryczalt 8,5% teraz place 12,5% . Pie**dolona dobra zmiana .
Z 10 tysiecy jakie placilem zrobilo sie prawie 15 miesiecznie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil