REKLAMA
PIT 2023

ZBP przedstawił postulaty do nowego parlamentu dot. sektora bankowego

2023-11-28 12:14
publikacja
2023-11-28 12:14

Związek Banków Polskich postuluje o dalsze wspieranie reformy wskaźników referencyjnych, zogniskowanie działań pomocowych dla kredytobiorców na większym wykorzystaniu FWK oraz systemowe rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych w CHF - podał ZBP w postulatach sektora bankowego do nowego parlamentu.

ZBP przedstawił postulaty do nowego parlamentu dot. sektora bankowego
ZBP przedstawił postulaty do nowego parlamentu dot. sektora bankowego
fot. Anton_AV / / Shutterstock

Wśród propozycji o najwyższym priorytecie ZBP wymienił m.in. kontynuację wspierania wiarygodności i niepodważalności wskaźników referencyjnych, w szczególności WIBOR oraz dalsze wspieranie reformy wskaźników.

Bankowcy postulują zogniskowanie działań pomocowych dla kredytobiorców dotkniętych problemami ze spłatą rat kredytów mieszkaniowych na szerszym wykorzystaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zamiast powszechnych, nieograniczonych wakacji kredytowych.

ZBP jest za systemowym rozwiązaniem problemu kredytów hipotecznych w CHF poprzez usankcjonowanie, w drodze ustawy, procesu zawierania ugód.

Bankowcy chcą także m.in. podjęcia działań zmierzających do zagwarantowania pewności prawnej umów kredytowych, m.in. poprzez dokonanie przeglądu i zmiany regulacji sankcjonujących skutki abuzywności klauzul umownych.

ZBP postuluje zmianę podstawy naliczania podatku od niektórych instytucji finansowych, podjęcie działań zmierzających do obniżenia efektywnej stopy podatkowej banków czy stworzenie systemu zachęt dla inwestorów krajowych nabywających instrumenty MREL.

Bankowcy są również za podjęciem kompleksowych działań na rzecz wypracowania docelowego modelu funkcjonowania rynku kredytów hipotecznych, w tym m.in. zwiększenie bezpieczeństwa osób zaciągających pierwszy raz kredyt na cel mieszkaniowy poprzez obowiązek zawarcia umowy o okresowo stałym oprocentowaniu. Postulują wypracowanie mechanizmu "sprawiedliwych i obiektywnych" opłat za wcześniejszą spłatę kredytów hipotecznych z oprocentowaniem okresowo stałym. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dasbot
Tak długo, jak pieniądz jest wyczarowywany z powietrza, banki nie powinny obciążać kredytobiorców odsetkami. Z jakiego tytułu? Jeśli jednym kliknięciem generuję zapis na koncie banku (bez kosztów, bez wysiłku, ale w imię prawa, które chroni banki i im służy), a ten musi mi tylko odprowadzić rezerwę obowiązkową (np. 2,5% wartości Tak długo, jak pieniądz jest wyczarowywany z powietrza, banki nie powinny obciążać kredytobiorców odsetkami. Z jakiego tytułu? Jeśli jednym kliknięciem generuję zapis na koncie banku (bez kosztów, bez wysiłku, ale w imię prawa, które chroni banki i im służy), a ten musi mi tylko odprowadzić rezerwę obowiązkową (np. 2,5% wartości kliknięcia), a potem pożycza komu i jak chce 97,5% wartości kliknięcia, żąda od tego wynagrodzenia (odsetek), to ja się pytam za co? Gdyby akcja kredytowa była finansowana depozytami ludności i bank nie mógłby pożyczyć więcej niż ma tych depozytów, a dodatkowo najlepiej na aktywa, które będą produkowały przepływy pieniężne, które nie tylko pozwolą oddać pożyczony kapitał, przejść na własność kredytobiorcy, etc, ale które będą służyć wielu ludziom, bo dobra przez nie produkowane, będą tworzyły wartość dla kupujących. A co mamy? Spekulacje i bańki wszędzie, np. wyceny nieruchomości, wyceny spółek (oczywiście w większości nieprodukujących, tylko usługujących lub informujących albo bawiących - np. akcje producentów gier), a wkoło ludzie narzekają, gdzie jest ten gospodarczy cud? Ilu czuje ten dobrobyt tak naprawdę po prawie 35 latach transformacji? Jak ich dzieci poradzą sobie w tej dżungli, kiedy wszystko już rozkradzione lub sprzedane nielicznym..........Oligarchia żyje jak pączki w maśle, pchają się na salony, ba pragną uwielbienia i pochwał za ich "przedsiębiorczość", a wszędzie armie lobbystów, sowicie opłacanych, aby taki system trwał, tylko każdego roku przybywa pracujących "za miskę ryżu".....Clown world.
mba_tomy
Drogi Tadeuszu. Ugody powinny być proponowane od 2010 roku, jak już było wiadome, że Banki chciały oszukać (jak w Australii w latach 80-tych), ale tu też się nie udało.

Ustawy trzeba było wprowadzić przed wyrokami TSUE, a nie po... prawo nie działa wstecz. A ugody powinny być takie proponowane, aby człowiek po ich otrzymaniu
Drogi Tadeuszu. Ugody powinny być proponowane od 2010 roku, jak już było wiadome, że Banki chciały oszukać (jak w Australii w latach 80-tych), ale tu też się nie udało.

Ustawy trzeba było wprowadzić przed wyrokami TSUE, a nie po... prawo nie działa wstecz. A ugody powinny być takie proponowane, aby człowiek po ich otrzymaniu nie śmiał się z chciwości banków. Wtedy skończyłyby się sprawy sądowe i zarobek adwokatów.

Zamiast wakacji kredytowych zaproponujcie na pewien okres np. 5 lat zmniejszenie swojej prowizji w trwających kredytach. Często prowizje bankowe wynoszą więcej niż oprocentowanie kredytu gotówkowego w innych krajach przed światową inflacją.

Proponujcie proste i zrozumiałe umowy zgodne z prawem, to nikt ich nie będzie podważał i szukał abuzywnych punktów, bo ich nie powinno być. Bez ukrytych kosztów i bez marketingowego bełkotu. Więcej uczciwości mniej zachłanności, aby ludzie znów mogli zaufać Instytucji Zaufania Publicznego... pewnie zapomniałeś co to jest?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki