Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Jeszcze nie tak dawno, aby założyć konto bankowe, konieczne było odwiedzenie oddziału banku. Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet. Jak to jednak zrobić bezpiecznie?

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet? Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet? (YAY Foto)

Bezpieczeństwo w sieci

Co jakiś czas można usłyszeć lub przeczytać w mediach informacje dotyczące oszustw internetowych również związanych z bankowością internetową. Nie można się zatem dziwić, że wiele osób obawia się korzystania z tego sposobu na dysponowanie pieniędzmi. Nie powinniśmy się jednak obawiać nowoczesnych rozwiązań, gdyż znacząco wpływają one na wygodę zarządzania naszymi finansami. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, którymi powinniśmy się kierować, gdy korzystamy z bankowych stron internetowych. Na co zatem zwracać uwagę?

Nasze dane osobowe są niezwykle cenne i musimy dbać o to, aby nie były narażone na kradzież. Mogą zostać wykorzystane do wszelkiego typu oszustw, a nikt nie chce się przecież mierzyć z ich konsekwencjami. Dlatego też, jeśli mamy zamiar wprowadzić nasze szczegółowe dane na jakiejkolwiek stronie internetowej, powinniśmy się upewnić, że jest ona szyfrowana przy pomocy specjalnego protokołu HTTPS.  Wówczas połączenie pomiędzy nami a serwerem jest bezpieczne i informacje przesyłane przez serwer nie mogą zostać przechwycone przez hakerów. Jeśli natomiast zauważymy, że strona banku posiada szyfrowanie HTTP nie powinniśmy wprowadzać na niej swoich danych, gdyż połączenie z serwerem nie jest odpowiednio zabezpieczone. 

Oprócz samej strony internetowej banku, sprawdzić należy również komputer, z którego być może korzystamy na co dzień. Często wydaje nam się, że działa on zupełnie poprawnie i nie stwarza żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa naszych danych, jednak mogą być to jedynie pozory. Dlatego zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań związanych z bankowością internetową, warto przeskanować komputer na obecność wszelkiego typu robaków i wirusów, takich jak trojany, malware czy adware, gdyż mogą one przechwytywać nasze dane.

Konto internetowe - znajdź ofertę dopasowaną do swoich potrzeb

Obecnie niemalże wszystkie największe banki oferują swoim klientom możliwość założenia konta internetowego. Wybór jest naprawdę spory i możemy przebierać w ofertach poszczególnych instytucji działających na polskim rynku. Standardem jest obecnie prowadzenie konta za darmo, ale banki przyciągają swoich klientów również brakiem opłat za kartę debetową albo za wypłaty z bankomatów. Warto wczytać się w warunki proponowane nam przez poszczególne banki, aby przekonać się, które z nich są w stanie spełnić nasze oczekiwania. I choć konta internetowe w całości obsługiwane są online, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług banku, który ma swoje placówki blisko miejsca ich zamieszkania. Dzięki temu w razie potrzeby zawsze można rozwiązać jakiś problem osobiście.

Oczywiście w ramach oferty każdego z banków znajdziemy co najmniej kilka rodzajów kont, które są dedykowane klientom o różnych wymaganiach. Są to między innymi konta oszczędnościowe, ROR, czy też konta tworzone z myślą o firmach, czy nawet konta dla dzieci. Musimy zatem zdecydować o tym, jakiego typu konto najbardziej nas interesuje i najlepiej wpasuje się w nasze potrzeby.

Wypełnianie wniosku o otwarcie konta internetowego

Kiedy wybierzemy już bank oraz rodzaj konta internetowego, pozostaje wypełnienie odpowiedniego wniosku o jego założenie. Tak jak wspomniano na początku, przed wprowadzeniem szczegółowych danych, upewnijmy się, że strona jest właściwie szyfrowana. Potrzebny nam będzie dowód tożsamości i znajdujące się na nim dane, takie jak jego numer, data wydania i ważności, a także PESEL.

Podczas wypełniania takiego wniosku należy także określić, czy chcemy otrzymać kartę do konta bankowego.

Bank wymaga od nas również podjęcia decyzji, w jaki sposób chcemy autoryzować dokonywanie transakcji na nim. Większość instytucji oferuje nam korzystanie z karty kodów jednorazowych lub tych przesyłanych nam w wiadomości SMS.

Kiedy wniosek jest już gotowy, możemy go wysłać do banku. Wówczas otrzymamy wiadomość na nasz email lub też telefonicznie, w jaki sposób będzie przebiegała dalsza część formalności związanych z zakładaniem konta internetowego. Zwykle z klientami kontaktuje się również pracownik banku, który odpowiednio ich instruuje i ustala w jaki sposób zostanie podpisana umowa z bankiem. Najczęściej możemy to zrobić osobiście w oddziale banku lub też umowa jest przesyłana do nas kurierem. Podpisujemy ją w jego obecności po czym dokument trafia z powrotem do banku. W niektórych bankach istnieje także możliwość założenia konta przelewem z innego rachunku. 

Zakładanie jak i późniejsze korzystanie z konta internetowego jest proste i wygodne. Dlatego warto się na nie zdecydować, zachowując oczywiście wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas jego otwierania.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-07-26

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

2019-05-23

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

Numer konta bankowego - gdzie jest, ile ma cyfr?

Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr, które zapisywane są według pewnego schematu. Możemy z nich odczytać, w jakim banku dany rachunek jest prowadzony oraz sprawdzić, czy konto bankowe, na które chcemy przelać pieniądze, jest prawidłowe.

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Ikona informacji
poradniki