REKLAMA

Wysokie ceny materiałów budowlanych - które są najdroższe? "Bardziej opłaca się dekorować mieszkania, niż je budować"

2022-11-26 06:00
publikacja
2022-11-26 06:00

Obecna inflacja i kryzys energetyczny wpływa na każdą gałąź gospodarki kraju. Ich skutki dotykają zarówno indywidualne gospodarstwa domowe, jak i średnie i duże przedsiębiorstwa. Nie omijają także branży budowlanej. W związku z bardzo wysoką ceną materiałów budowlanych wiele inwestycji zostało zatrzymanych, a koszty budowy nowych domów przewyższają budżety kolejnych inwestorów oraz osób prywatnych. Czy kolejnymi ofiarami kryzysu staną się popularne sklepy budowlane?

Wysokie ceny materiałów budowlanych - które są najdroższe? "Bardziej opłaca się dekorować mieszkania, niż je budować"
Wysokie ceny materiałów budowlanych - które są najdroższe? "Bardziej opłaca się dekorować mieszkania, niż je budować"
fot. webexx / / Shutterstock

Jeszcze w lipcu tego roku cena materiałów budowlanych wzrosła niemal o sześć punktów procentowych w stosunku do początków roku 2022 r. Dynamika, z jaką zmieniały się ceny, niepokoiła wszystkich inwestorów, a niektórych zmusiła do zmiany planów, budżetu czy nawet zatrzymania inwestycji.

Od września obserwuje się niewielką stabilizację cen materiałów budowlanych na rynku, co daje wszystkim odrobinę nadziei. Jednak ekonomiści ostrzegają, że w roku 2023 ceny mogą ponownie wzrosnąć, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania inwestycji na przyszły rok.

Najdroższe wciąż pozostają materiały izolacyjne, chemia budowlana, a także materiały konstrukcyjne do ścian i dachów. Nieco tańsze są materiały instalacyjne, wykańczające czy dekoracje. Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja zmieniła się w najbliższym czasie na lepsze. Dziś bardziej opłaca się dekorować mieszkania, niż je budować.  

Inwestorzy przy dużych projektach najczęściej zaopatrują się w hurtowniach materiałów budowlanych, jednak już klienci indywidualni podczas budowy czy remontu wolą sięgać do oferty sklepów budowlanych. Wpływa na to komfort zakupów i możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów. Coraz więcej sklepów oferuje także zakupy online.

Na razie sklepy budowlane prosperują dobrze, właśnie ze względów na to, że swoją ofertę kierują przede wszystkim do klientów indywidualnych oraz małych firm budowlano-remontowych. Choć koszty materiałów wzrosły, to jednak przy ilości, jaką kupują klienci sklepów, nie są one tak mocno odczuwane, więc nie zmieniają oni swoich planów remontowych.

Ponadto sklepy budowlane oferują szeroki wybór nie tylko materiałów budowlanych, ale także produktów do wyposażenia domu, artykułów dekoracyjnych, których cena w stosunku do początku roku nie wzrosła tak diametralnie. Nadal więc opłaca się kupno tych produktów. Wszystko wskazuje więc na to, że sklepy budowlane pomimo obecnego kryzysu nie odczują aż tak dużych strat.

Obecny wzrost inflacji i kryzys energetyczny oddziałujący także na transport przyczynił się do ogromnego wzrostu cen budowlanych. Obecnie zauważa się wiele niedokończonych lub przedłużających się inwestycji. Kryzys ten odczuwają zarówno duże firmy budowlane, jak i klienci indywidualni. Wszystko wskazuje na to, że nie zagraża on bezpośrednio działaniu popularnych marketów budowlanych, których ratuje sprzedaż detaliczna i szeroki asortyment produktów.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (10)

dodaj komentarz
glucik009
Bruk bet może nie jest tani (mowa o linii Prestige) ale za to jakościowo jedne z lepszych + szeroka gama designów do wyboru
zigimigi
Też się podpinam, jestem z naszej zadowolony :D kolega brukarz miał rację
olafswietlinski
Zgadzam się w kwestii z Bruk Bet, kostka jest naprawdę niezła i tania - przede wszystkim mają duży wybór u siebie, znajomi mi polecili i nie żałuję
monstermunch
Totalnie fakt, u nas są co prawda płyty od brukbet, a nie kostka ale zadowolony jestem
magican
Jak zamawiałem niedawno kostke w brukbet to cenowo normalnie wyszło. Skończyliśmy niedawno budowę i nie odczułem żeby ceny materiałów były zawyżone
mial44
Trzeba przede wszystkim zrobić trzy kosztorysy: wyliczony co do grosza, właściwy i ten gdzie zakładamy, że wszystko będzie 20% droższe. Mówię to nie jako spec ale laik, który budował dom całkiem niedawno. My budowaliśmy z bloczków betonowych termalica i materiały kupiliśmy dużo wcześniej, niemniej jak przy każdej budowie, zawsze Trzeba przede wszystkim zrobić trzy kosztorysy: wyliczony co do grosza, właściwy i ten gdzie zakładamy, że wszystko będzie 20% droższe. Mówię to nie jako spec ale laik, który budował dom całkiem niedawno. My budowaliśmy z bloczków betonowych termalica i materiały kupiliśmy dużo wcześniej, niemniej jak przy każdej budowie, zawsze wypadły jakieś koszta extra, których mało kto się spodziewał. Zawsze trzeba być na to przygotowanym niestety
maroon
Słyszałem, że to bloczki termalica to materiał dobrej jakości i rzeczywiście warto na niego postawić, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie jednak każdemu zależy aby materiał był trwały i spełniał swoje zadanie
lebero654
Bujdy żurnalista wypisuje. M2 wykończenia mieszkania to jest kwota księżycowa ze względu na ceny robocizny. A ceny materiałów wykończeniowych wcale nie są niskie. Wszelkiego asortymentu duperały uszczelniacze, kity, silikony, taśmy malarskie osiągają ceny niedorzeczne. A te drobiazgi windują koszty 1 m 2. W Castoramie zaczyna być Bujdy żurnalista wypisuje. M2 wykończenia mieszkania to jest kwota księżycowa ze względu na ceny robocizny. A ceny materiałów wykończeniowych wcale nie są niskie. Wszelkiego asortymentu duperały uszczelniacze, kity, silikony, taśmy malarskie osiągają ceny niedorzeczne. A te drobiazgi windują koszty 1 m 2. W Castoramie zaczyna być pustawo, a byłem w piątek.
jenak
Ślad węglowy ciąży na tym wszystkim. Daleko nie zajedzie ta branża. Jak ta nie zajedzie, padną inne.

Lemingrad musi to pojąć. Czekając na Godota.
mirek6504
Ale ci ekonomisci I analitycy to przewidzieli w razie działań wojennych czy byli na polu kapusty

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki