REKLAMA

Wysokie ceny gazu. Holandia przeznaczy 3 mld euro na rekompensaty dla konsumentów

2021-10-16 12:02
publikacja
2021-10-16 12:02
Wysokie ceny gazu. Holandia przeznaczy 3 mld euro na rekompensaty dla konsumentów
Wysokie ceny gazu. Holandia przeznaczy 3 mld euro na rekompensaty dla konsumentów
fot. Zvone / / Shutterstock

Rząd przeznaczył 3,2 miliarda euro, by zrekompensować gospodarstwom domowym wysokie rachunki za energię będące konsekwencją ostatnich podwyżek cen gazu. Pomoc wyniesie ponad 400 euro rocznie na każde z nich.

"Znacząco obniżymy podatek energetyczny, co znajdzie odzwierciedlenie w miesięcznych rachunkach za energię: będą one niższe" - powiedziała dziennikarzom sekretarz stanu ds. gospodarczych Dilan Yeşilgöz-Zegerius

Holenderski rząd chce dodatkowo przeznaczyć 150 mln euro na ocieplenie domów. Z informacji przekazanej przez minister Yeşilgöz-Zegerius wynika, że pomoc otrzymają także małe i średnie przedsiębiorstwa, które zapłacą niższy podatek energetyczny.

Ze względu na rosnące ceny gazu w zimie, która nadchodzi, rachunek za energię może wzrosnąć średnio o kilkadziesiąt euro miesięcznie – prognozuje dziennik "De Volkskrant".

W ocenie dziennikarzy sekcji ekonomicznej dziennika "De Telegraaf" będzie jeszcze drożej. W świetle ich wyliczeń przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci ponad 1000 euro rocznie więcej niż obecnie.

Działania gabinetu ministrów to dobra wiadomość dla setek tysięcy rodzin, które doświadczają trudności w opłacaniu rachunków za gaz i prąd.

Na początku września instytut TNO poinformował o wynikach badania, z których wynikało, iż ponad pół miliona mieszkańców Niderlandów cierpi z powodu tzw. ubóstwa energetycznego.

Takie gospodarstwa charakteryzują się wysokimi kosztami energii i niskimi dochodami, a użytkowany dom jest zwykle słabo ocieplony. Ze względu na wysokie rachunki za energię ich lokatorzy często mają problemy z ich wyrównywaniem.

Zdaniem TNO liczba takich gospodarstw wzrośnie w najbliższym okresie o 170 tys. Prognoza jest związana z wysokimi cenami gazu. "W sumie 700 tys. rodzin może wkrótce nie być w stanie płacić za gaz i energię elektryczną" – czytamy w najnowszej analizie instytutu.

Według TNO oczekiwany wzrost ma miejsce w całym kraju, ze znaczącym wzrostem w miastach średniej wielkości, takich jak Arnhem, Deventer, Nijmegen, Tilburg i Maastricht.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jarunia
każdy Holender dostanie po 3 skręty dziennie i dadzą radę do wiosny
marekpoznan
O, tam też będą palić banknotami w piecach.
kimdzonk
to mi wygląda na skandaliczne rozdawnictwo !!!! co na to profesor Balcerowicz ?
andregru
A nasza władza przeznaczy miliony a może miliardy na finansowanie Bąkiewiczów , różnych fundacji sprawiedliwości , ojca przewodnika i wielu innych głupot .
lorelie
jakim prawem??! publiczna pomoc jest zakazana. Finansowaliscie statki zwożące imigranten a dwa dni temu jeden z nich zabił posła w UK !!!

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki