REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wyłudzili miliony złotych podatku VAT. 16 osób na ławie oskarżonych

2023-01-22 13:26
publikacja
2023-01-22 13:26

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 16 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy odpowiedzą za wyłudzenie prawie 2,7 mln zł podatku VAT w związku z rzekomym handlem wyrobami stalowymi.

Wyłudzili miliony złotych podatku VAT. 16 osób na ławie oskarżonych
Wyłudzili miliony złotych podatku VAT. 16 osób na ławie oskarżonych
fot. Krystian Maj / / FORUM

Jak przekazała rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek, do zarzucanych oskarżonym przestępstw dochodziło w 2011 r. Polegały one na obrocie towarami bez zapłaty należnego podatku VAT oraz wystawianiu nierzetelnych, poświadczających nieprawdę faktur oraz praniu brudnych pieniędzy. Postępowanie prowadzono w oparciu o zawiadomienie złożone przez Urząd Kontroli Skarbowej w Opolu.

„Jak ustalono w śledztwie, grupa działała głównie na terenie Polski, ale także za granicą - na terenie Czech i Słowacji. Z przeprowadzonych w śledztwie dowodów wynika, iż podmioty objęte przedmiotowym postępowaniem zaangażowane były w tzw. karuzelę podatkową. Podmioty te uczestniczyły w fikcyjnych transakcjach dokumentowanych fakturami, które miały na celu uwiarygodnienie obrotu towarem w kraju i za granicą” - poinformowała prok. Zawada-Dybek.

Jak dodaje prokuratura, faktury były wystawiane w celu stworzenia pozorów legalnego obrotu wyrobami stalowymi. Wystawcy i odbiorcy w rzeczywistości nie uczestniczyli w obrocie gospodarczym, a transakcje udokumentowane fakturami nie miały miejsca.

„Wykorzystano obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy regulujące zasady wykonywania dostaw towarów pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty, które przewidują, że odbywają się z naliczeniem zerowej stawki podatku VAT. Celem działalności podmiotów uczestniczących w transakcjach było jedynie stworzenie dokumentacji stanowiącej podstawę do dokonywania fikcyjnych rozliczeń podatku VAT” - dodaje prokuratura.

Jak wyliczyli śledczy, w konsekwencji bezprawnych działań członków tej grupy przestępczej doszło do wyłudzenia podatku VAT na kwotę prawie 2,7 mln zł. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wobec oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar i grzywien prokuratura zabezpieczyła mienie podejrzanych na kwotę blisko 4 mln zł. Może im grozić do 15 lat więzienia.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Katowicach. (PAP)

kon/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mknowak
Do przestępstw dochodziło w roku 2011 a mamy rok 2023 tak się zastanawiam co się dzieło przez te 11 lat w tej sprawie bo jeśli nic to chyba jest przedawnienie a jeśli coś się działo to zastanawia mnie co trwało tyle czasu od rozpoczęcia sprawy do skierowania do sądu. W sumie niech robią tak dalej to nikt w tym kraju nie otworzy DG Do przestępstw dochodziło w roku 2011 a mamy rok 2023 tak się zastanawiam co się dzieło przez te 11 lat w tej sprawie bo jeśli nic to chyba jest przedawnienie a jeśli coś się działo to zastanawia mnie co trwało tyle czasu od rozpoczęcia sprawy do skierowania do sądu. W sumie niech robią tak dalej to nikt w tym kraju nie otworzy DG poza korpo i członkami jedynie słusznej partii.
jas2
Śledztwo trwało stanowczo za długo.
men24a odpowiada jas2
A mówili że Ziobro zreformował a unia się czepia
inwestor.pl
Dlaczego reżim nie zniesie przepisów zwracających VAT? Zamiast brać i oddawać czy nie prościej i lepiej byłoby go zwyczajnie nie pobierać? Czy to jest zbyt skomplikowane dla tych intelektualistów?
lutobor
2,7 mln zł podatku VAT to jest pikuś, w sytuacji, kiedy nasz rząd wydaje miliardy na amerykańskie czołgi, które według rzeczniczki Pentagonu, z powodów logistycznych nie bardzo nadają się do walki w terenie Europy Środkowej i Wschodniej, że aż bezsensem jest jest przekazywanie tych czołgów Ukrainie.
xqwztsa
W porównaniu do tego ile PiS kradnie te czołgi to jak na waciki.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki