Work Service: jakość pracy w Polsce nie poprawi się bez inwestycji w kapitał ludzki

W Polsce nie poprawi się jakość i wydajność pracy, jeśli firmy nie będą inwestować w kapitał ludzki - ocenia Work Service. Wskazuje, że z danych GUS wynika, że tylko 8 proc. firm przemysłowych i 10 proc. usługowych wdrożyło w ostatnich latach innowacje w obszarze organizacji i zarządzania.

Work Service: jakość pracy w Polsce nie poprawi się bez inwestycji w kapitał ludzki
Work Service: jakość pracy w Polsce nie poprawi się bez inwestycji w kapitał ludzki (YAY Foto)

"Budowa innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, bez wzrostu inwestycji w kapitał ludzki, nie przyniesie poprawy jakości i wydajności pracy. Szczególnie, że nowe technologie wpływają także na postępującą automatyzację przedsiębiorstw i wymuszają rozwijanie nowych kompetencji pracowniczych" - zaznaczyła Work Service, firma HR, w raporcie przekazanym PAP.

Innowacyjność - czytamy - kojarzona jest głównie z procesami technologicznymi, które mają przekładać się na powstawanie nowych lub udoskonalonych produktów.

"Jednak nowoczesne technologie pozwalają też na wprowadzanie innowacji organizacyjnych i nowatorskich rozwiązań wewnątrz firmy. Należą do nich: zasady współpracy w organizacji, systemy odpowiedzialności i motywacji pracowników, programy szkoleń czy zmiany struktury zatrudnienia. Kapitał ludzki i intelektualny to niematerialna wartość przedsiębiorstwa, która jest jego siłą napędową i ma olbrzymi wpływ na konkurencyjność. To także potencjał, który odchodzący z pracy pracownik zabiera ze sobą, m.in.: wiedza na temat firmy i branży, dane historyczne dotyczące przedsiębiorstwa, a także kwalifikacje zawodowe, kreatywność i zaangażowanie" - wyjaśniła spółka.

Zwróciła uwagę, że niedocenianie roli człowieka i jego możliwości w procesach inwestycyjnych jest nadal powszechnym zjawiskiem.

"Jedynie co 10 firma w Polsce wprowadzała w ostatnich latach innowacje organizacyjne związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi" skomentował, cytowany w komunikacie spółki, Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A. "Rozwój innowacyjności gospodarki powinien być nieodłącznie związany z budowaniem potencjału kapitału ludzkiego. Wymaga to tworzenia przemyślanej, długofalowej strategii i polityki HR-owej, która będzie wpływać na rozwój kompetencji pracowniczych i wzrost efektywności procesów kadrowych. Niestety bez odpowiednich nakładów inwestycyjnych, będziemy mieć do czynienia z marnowaniem wiedzy, kreatywności i otwartości polskich pracowników" dodał.

Według Work Service "Polska należy do krajów o najniższym odsetku przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi". "W Europie najlepiej wypadają przedsiębiorstwa przemysłowe z Luksemburga i Anglii, odpowiednio 48 proc. i 35 proc. W usługach także prym wiedzie Luksemburg (46 proc.), a zaraz zanim jest Portugalia (40 proc.)" - podano.

Work Service zwrócił zarazem uwagę, że w ostatnich miesiącach w polskiej gospodarce notowane są rekordowe poziomy zatrudnienia. "Już ponad 16,3 mln Polaków świadczy pracę. Jednak równolegle obserwujemy wyraźne zmiany technologiczne, które przekładają się na zwiększenie automatyzacji pracy. Okazuje się, że człowieka można zastąpić zarówno w pracach fizycznych, jak i umysłowych. Przedsiębiorstwa korzystają z coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań nie tylko w produkcji, ale także w administracji, finansach czy w pracach biurowych. Linie produkcyjne, przy których kilka lat temu pracowało 100 osób, dziś potrzebują do obsługi zaledwie kilkanaście. Automatyzacja ułatwia pracę, oszczędza czas i znacznie obniża koszty produkcji. Wraz z nią zanika zapotrzebowanie na część pracowników, ale jednocześnie pojawia się popyt na nowych specjalistów" - głosi raport.

Według Work Service dziedzinami, w których będą się rozwijać nowoczesne zawody są niezmiennie branża IT, a także przemysł oraz medycyna i zdrowie.

"Rozwój technologii przyczynia się do powstawania nowych zawodów, opartych na nowoczesnych rozwiązaniach i wiedzy pracowników. Efektem tego są między innymi stałe niedobory specjalistów w sektorze IT, które na polskim rynku przekraczają nawet 30 proc. Na rynku pracy pojawiają się zawody, o których 10 lat temu nikt nie słyszał, chociażby takie jak testerzy gier czy aplikacji. W tej sytuacji najlepszym gwarantem zatrudnienia będą unikalne kompetencje, fachowa wiedza i umiejętność dostosowania się do nowych warunków" dodał Krzysztof Inglot. (PAP)

son/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~lkjlkj

jakość pracy poprawi się tylko przez zatrudnianie ludzi chcących pracować i zarabiających godne pieniądze w godnym czasie i warunkach. dając robotę za 1500 brutto dajmy na to kierowcy i niech śpi w ciężarówce przez 4 tygodnie no to jakość pracy przy pracy dziennie po 13 godzin jaka może być? :/ zerowa :/ sory zerowa.

! Odpowiedz
1 4 ~pasożyty

Przede wszystkim należy niezwłocznie zdelegalizować te wszystkie kryminalne "agencje" w rodzaju Work Service.

! Odpowiedz
0 6 ~Grzechu_comeback

WORK SERVICE i Stocznia....... czyli złote czasy PEŁO!

! Odpowiedz
0 9 ~ola

Innowacyjna gospodarka oparta na wiedzy w III RP oznacza to ino wypieprzaj z roboty bo wiem, że za bramą wielu czeka na twoje miejsce.

! Odpowiedz
0 4 ~niepelnosprawny_org

no tak, innowacja płacowa potrzebna od zaraz

! Odpowiedz
5 7 ~pracodawca

mówicie tak jakby każdy pracował w korporacji w niektórych zawodach niepotrzebne są szkolenia bo nic więcej na danym stanowisku już nie potrzeba

! Odpowiedz
15 10 ~daffca

Zainwestuję 10 000 w pracownika, a on mi odejdzie po 3 miesiącach do innej firmy bez słowa, bo mu dadzą 200 zł więcej co miesiąc, więc po co mam inwestować? Pokolenie pracowników do 35, to jest jakaś masakra. Rok w firmie i nara do następnej, żeby "się rozwijać". Ok, tylko pracodawcy nie są z reguły jacyś tępi i nie będą wyrzucać kasy w błoto. Lepiej zainwestować w maszynę, oprogramowanie, bo ono sobie nie odejdzie do innej firmy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~opkljlk

no skoro mu nie pozwalasz sie rozwijać to robi tylko rok . a co to tylko ty możesz się rozwijać? z maszyną się zgodzę
zainwestuj 10 000 w pracownika na 3 miesiące - no sory ale lepiej wydać 10 000 na 3 miesiące niż nie wydać nic i mieć straty z powodu nie używania sprzętu do budowy czy auta stojącego i czekającego na króla księżnego który zechce ci lizać tyłeczek dla stażu za 700 zł netto :/
... łaskawie oczywiście...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Autor

no niestety w Polsce pracownik to niepotrzebny koszt i wydatek a nie inwestycja
własny biznes http://www.e-wc.pl - niszowy biznes toalet przenośnych mogę polecić

! Odpowiedz
6 9 ~plutarch

Mentalnie jesteśmy wciąż zapóźnieni, z patrymonialnym stosunkiem pracodawca-pracownik. W tej relacji się ujawniają nasze narodowe bolączki. Obecna ekipa rządząca jeszcze bardziej nas cofa w czasie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.