REKLAMA

Wojna gangów paraliżuje życie w Meksyku. Zamknięte szkoły, puste sklepy

2023-10-02 06:22
publikacja
2023-10-02 06:22

Walka o kontrolę nad przejściami na granicy z Gwatemalą, którą toczą między sobą w meksykańskich stanach Chiapas i Guerrero dwa wielkie kartele narkotykowe – Sinaloa i Jalisco Nueva Generacion - i która od miesięcy paraliżuje życie ludności tych terenów, coraz bardziej przybiera charakter lokalnej wojny domowej.

Wojna gangów paraliżuje życie w Meksyku. Zamknięte szkoły, puste sklepy
Wojna gangów paraliżuje życie w Meksyku. Zamknięte szkoły, puste sklepy
fot. ALEXANDRE MENEGHINI / / Reuters

Jednym z jej następstw, jak pisze w niedzielnym wydaniu dziennik "El Sol de Mexico", jest niemal całkowity paraliż szkolnictwa w obu tych stanach. 254 tysiące uczniów szkół podstawowych i średnich nie ma możliwości dalszej nauki wobec nieustannego zagrożenia szkół przemocą ze strony gangów.

Oprócz oświaty, częściowy paraliż dotknął instytucje opieki zdrowotnej: lekarze i pielęgniarki boją się uprowadzenia przez gangi narkotykowe i nie przychodzą do pracy.

Mimo wysłania w tych dniach do obu stanów, w których od dawna a szaleje przemoc ze strony gangów narkotykowych, 800 policjantów i żołnierzy, rodzice nadal obawiają się posyłać dzieci do szkół.

"Nasze dzieci nawet już nie wychodzą pobawić się przed domem, pozostają zamknięte w domu; oby Bóg sprawił, że powróci tu pokój" – cytuje "El Sol de Mexico" słowa jednego z mieszkańców miasta Motozintla.

Miejscowe media piszą o atmosferze wojny domowej w stanie Chiapas, której towarzyszą zabójstwa, uprowadzenia i porwania dorastających dzieci i młodych mężczyzn wcielanych przymusowo w swe szeregi przez gangi narkotykowe.

Pogarsza to w szybkim tempie i tak niski poziom wykształcenia miejscowej ludności. W stanie Chiapas tylko 55 proc. młodzieży ma ukończoną szkołę podstawową, a 13 proc. nie ukończyło żadnej szkoły. 14 proc. mieszkańców powyżej 15 roku życia nie umie czytać ani pisać, podczas gdy w skali całego Meksyku odsetek ten wynosi tylko 5 procent.

Diecezja katolicka św. Krzysztofa w stanie Chiapas w komunikacie ogłoszonym 23 września zaapelowała do rządu Meksyku o bardziej zdecydowane działania w obronie ludności przed kartelami narkotykowymi: "Znajdujemy się w stanie oblężenia, w stanie społecznej psychozy, a przestępcy wykorzystują członków społeczeństwa w walkach z konkurencją i siłami rządowymi jako +cywilne żywe tarcze+ zmuszając ich do narażania życia swojego i swoich rodzin". (PAP)

ik/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (10)

dodaj komentarz
dongonzales
I to w kraju w którym jest tylko jeden sklep z bronią. Tak, tylko jeden na cały kraj i skomplikowana ścieżka wydawania pozwoleń na broń. Zresztą w innych krajach regionu poza Gwatemalą jest podobnie. Ludzie są bezbronni, zdani na łaskę pana który w danym momencie zarządza regionem.
pozhoga
Dziwne, mają taki progresywny nierząd: i aborcja, i zboczeńcy dopieszczeni (no, to może nie jest najsmaczniejsze sformułowanie), a tu wychodzi że jak zwykle: tam gdzie comunismo, tam nieodłącznie muerte.
secundus
To zwykli terroryści. Zastosować te same środki.

S.
zoomek
Tylko kara śmierci za przynależność do gangów. I zaczynać likwidację od polityków, sędziów i policjantów którzy do nich należą. U nas też by się przydało oczyszczenie klasy politycznej i struktur państwa.
mknowak
Ale kto ma likwidować jak tam prawie wszyscy należą do gangów sami siebie mają likwidować no przecież likwidują właśnie w tych dwóch stanach jedni drugich....
specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada mknowak
no i po co piszesz takie rzeczy jak on miał nadzieje że jego mądra głowa dysponuje prostym rozwiązaniem
pozhoga
No tak. Tylko że, jak pokazały wydarzenia plandemiczne, nasi politycy, sędziowie, dziennikarze, a nawet lekarze dzielą się generalnie na przestępców średniego kalibru (nierząd pisowy) i dużego kalibru (gazwyby, fałeny i ich wyznawcy).
Skoro prawie wszyscy są umoczeni, to kto ma ścigać?
mknowak
Oba te stany mają łącznie ponad 8 mln ludzi... wniosek z tego taki, że Meksyku już nie ma jest Państwo upadłe w którym rządzą kartele.
lubsuburbs
To tylko lokalny problem. Te 8 milionów przy około 130mln całej populacji to niedużo. Pomyśl o tym jakby to były zamieszki między lokalsami o dostęp do szklaków ukraińskich ma Podkarpaciu.
inwestor.pl
W Polsce wojna gangów socjalistycznych paraliżuje życie przedsiębiorców.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki