REKLAMA
BADANIE

Włochy: seniorzy ratują budżety rodzinom, które z trudem wiążą koniec z końcem

2023-01-29 12:00
publikacja
2023-01-29 12:00

We Włoszech dziadkowie ratują domowe budżety rodzinom, które z trudem wiążą koniec z końcem. Z takiej pomocy seniorów w dobie inflacji i wysokich rachunków za gaz i prąd korzysta 40 proc. rodzin - wynika z sondażu przeprowadzonego w związku ze zjazdem największego krajowego stowarzyszenia zrzeszającego emerytów.

Włochy: seniorzy ratują budżety rodzinom, które z trudem wiążą koniec z końcem
Włochy: seniorzy ratują budżety rodzinom, które z trudem wiążą koniec z końcem
fot. IndianFaces / / Shutterstock

Prawie dwie trzecie Włochów, którzy korzystają z pomocy seniorów, przyznaje, że wnoszą oni decydujący wkład w rodzinny budżet. Ponad jedna piąta rodziców docenia zaś pomoc dziadków w opiece nad dziećmi, dzięki czemu mogą zaoszczędzić na szkolnej świetlicy i na opiekunkach.

"Obecność osób starszych w rodzinach ma fundamentalne znaczenie dla wielu obywateli" - podkreślono w analizie sondażu. Zaznacza się, że solidarność między pokoleniami jest zwycięskim wzorem dobrego wspólnego życia, a nie oznaką zacofania społecznego i kulturowego, jak niekiedy wcześniej uważano.

"Dziadkowie są siłą i dlatego kluczowe znaczenie ma zachowanie i krzewienie tej solidarności międzypokoleniowej" - stwierdziła minister do spraw rodziny Eugenia Roccella. "Trzeba zrozumieć - dodała - że tak zwany trzeci wiek to nie czas na to, by się zamknąć w domu, ale by poszerzyć swoje zdolności i pasje".

"Pomoc ze strony seniorów ma taką wartość, jak ustawa budżetowa" - ocenił przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, arcybiskup Vincenzo Paglia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marinata
Nie żal mi Włochów, pozwolili na pandemiczny cyrk, srowidowe paszporty to im turyści odpadli. Ja w zeszłym roku zamiast we Włoszech szaleć na nartach wydała swoje pieniądze w Polsce bo nie musiałam srowidowych paszportów pokazywać. Chcieli to mają. W ostatnie wakacje w drugiej połowie lipca , we Włoszech ,plaże w sporym kurorcie Nie żal mi Włochów, pozwolili na pandemiczny cyrk, srowidowe paszporty to im turyści odpadli. Ja w zeszłym roku zamiast we Włoszech szaleć na nartach wydała swoje pieniądze w Polsce bo nie musiałam srowidowych paszportów pokazywać. Chcieli to mają. W ostatnie wakacje w drugiej połowie lipca , we Włoszech ,plaże w sporym kurorcie świeciły pustkami bo turystów zagranicznych prawie nie było, a i samych Wlochów też nie za dużo. Tylko w weekendy był jaki taki ruch na plaży.
monuz
nie żal mi cię, kiedy w szkole uczono biologii, to popijałeś denaturat pod trzepakiem
marianpazdzioch
Jeśli ktoś jest w wieku 30, 40 czy 50 lat na garnuszku rodziców, i co więcej jest to 40% społeczeństwa to jest to jest to dowód na niewydolnośc systemu, a nie żadna zaleta. Aczkolwiek to i tak lepiej niż brak takiej pomocy, bo wtedy po prostu wpada się w spadanie swobodne. W USA najlepiej to widać, gdzie nie ma ani wielkiej więzi Jeśli ktoś jest w wieku 30, 40 czy 50 lat na garnuszku rodziców, i co więcej jest to 40% społeczeństwa to jest to jest to dowód na niewydolnośc systemu, a nie żadna zaleta. Aczkolwiek to i tak lepiej niż brak takiej pomocy, bo wtedy po prostu wpada się w spadanie swobodne. W USA najlepiej to widać, gdzie nie ma ani wielkiej więzi międzypokoleniowej, ani pełnych rodzin.
monuz
Uwierzę we włoską biedę, jak zobaczę Włocha zbierającego truskawki na polu pod Łomżą:)
300_pala
Konserwatywni seniorzy ratują lewicową młodzież
samsza
Do czasu... Masz powiedzmy 500 czołgów, gdy rozdasz wszystkie stajesz się dziadem, choć podczas rozdawania dorobku pokoleń czujesz się świetnie, jak gwiazda rocka.

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki