REKLAMA

Wkrótce nowe dowody osobiste z odciskami palców. Jest data

2021-09-28 12:11
publikacja
2021-09-28 12:11
Wkrótce nowe dowody osobiste z odciskami palców. Jest data
Wkrótce nowe dowody osobiste z odciskami palców. Jest data
/ gov.pl

Termin wdrożenia nowych dowodów osobistych z druga warstwą biometryczną to 7 listopada tego roku - poinformował we wtorek Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Minister Janusz Cieszyński przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej przed urzędem miasta Otwocka, że w parlamencie przeprowadzana była ustawa, która przesunęła termin wdrożenia dowodów z drugą cechą biometryczną. "Przyczyna była bardzo prozaiczna. Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa. Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych"

Minister zaznaczył, że spełniają wszystkie normy i przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa. Dodał, że termin wdrożenia nowych dowodów osobistych z drugą warstwą biometryczną to 7 listopada tego roku. "To jest niedziela czyli od poniedziałku tak naprawdę w urzędach ruszą już te nowe dowody" - zapowiedział.

Według Janusza Cieszyńskiego, "z punktu widzenia obywatela, to się nie będzie wiele różnić, bo będzie wymagane tylko dodatkowo pobranie odcisków palców". "Wszystkie samorządy już te czytniki dostały, są gotowe, trwają szkolenia, trwa przygotowanie, tak, żebyśmy w poniedziałek 8 listopada byli wszyscy do tego gotowi" - dodał.

Obecny na konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zaznaczył, że wprowadzenie dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną jest dostosowaniem polskiego prawa do prawa unijnego.

Dodał, że druga cecha biometryczna ma zabezpieczać dowody osobiste, tak żeby była pewność, że osoba, która składa wniosek o dokument i pierwszy raz zostawia odcisk palców i ta osoba, która odbiera dowód, i drugi raz jest poddaje sprawdzeniu odcisk palców, jest tą samą osobą. "Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów, więc obywatele są już przyzwyczajeni do tego typu procedury. Wszystkie państwa Unii Europejskiej tego typu procedury wprowadziły" - dodał.

Wszystkie dowody osobiste wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne 10 lat, ponieważ wszystkie takie osoby będą składały odciski palców. Młodsze osoby nie bedą składały odcisków palców, ale ich dowody będą ważne 5 lat.

Wiceminister Szefernaker dodał, że odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i że będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych (RDO), ale tylko do czasu wydania dokumentu. "W momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w RDO" - dodał.

Szefernaker powiedział, że "politycy, którzy biorą odpowiedzialność za swoje działania i którzy traktują politykę, jako odpowiedzialność, powinni na bieżąco informować opinię publiczną o problemach, jakie się pojawiają przy projektach". "To nie jest tak, że wszystkie projekty są przeprowadzane bezproblemowo. To tak, jak w życiu zawsze się pojawiają problemy i bardzo się cieszę, że mimo tych problemów, które się pojawiły przy zakupie sprzętu do poboru odcisków palców, dziś możemy z panem ministrem Cieszyńskim powiedzieć, że ta norma wymagana przez Unię Europejską będzie także w Polsce realizowana, nie bez problemów, ale sprawa została rozwiązana" - dodał.

"Od najbliższego poniedziałku mamy gotowość, żeby wyrabiać mieszkańcom nowe dowody osobiste" powiedział Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. Samorządowiec zaznaczył, że są ułatwienia w dostępności tej usługi. "Ci mieszkańcy, którzy nie są w stanie dotrzeć do urzędu, mają możliwość skorzystania z usługi mobilnej. Urzędy zostały wyposażone w mobilne czytniki linii papilarnych" - poinformował.

"Nasi urzędnicy dojadą na miejsce, pobiorą dane biometryczne, a następnie procedura wydania dowodu przebiegnie zgodnie z obowiązującymi przepisami" - powiedział.

Dodał, że uruchomienie dostępności usług cyfrowych, z których mogą korzystać samorządy, znacząco poprawia ich możliwości, jeżeli chodzi o realizację oczekiwań mieszkańców. "Programy, które uruchomiło Ministerstwo Cyfryzacji, również pozwalają wprowadzać innowacje w samorządach i dzięki temu możemy wprowadzać systemy elektronicznej rejestracji nie tylko do żłobków szkół czy przedszkoli, ale także ogół opłat, ogół czynności, które realizują urzędy, jest dostępny za pośrednictwem internetu" - dodał Jarosław Margielski. (PAP)

Autor: Marcin Kucharzewski

mark/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bumbumbum
Pełna inwigilacja to przyszłość nasza. Kamerkii, rozpoznawanie twarzy, DNA itp.
jan-kowalski
"Wiceminister Szefernaker dodał, że odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i że będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych (RDO), ale tylko do czasu wydania dokumentu. "W momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w RDO" "Wiceminister Szefernaker dodał, że odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i że będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych (RDO), ale tylko do czasu wydania dokumentu. "W momencie, kiedy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w RDO" - dodał."

Czy tylko ja tu czegoś nie rozumiem, czy jednak jest tu jakaś "nieścisłość"?
Bo skoro "kiedy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w RDO", to po co je kodować "w warstwie elektronicznej dowodu osobistego", skoro nie będzie z czym tego porównać.
Chyba, żeby jak komuś ukradną dowód, to złodzieje mieli o jego posiadaczu dodatkową wiedzę odnośnie odcisków palców. Brawo UE! Brawo też nasza władza!
fiat126p
Kiedy dowód zostanie wydany, nie będą już przechowywane w RDO - nie wierzę. Tzn. może w RDO już nie będą bo przeniosą je do PESEL... albo od razu do policyjnej bazy odcisków przestępców.
Odciski palców... Wraca nowe?
ameba1
Jak zwykle chodzi o kasę. W art. info o zakupie maszyn, szkoleniach urzędasów, pewnie dodatkowych urzędasach, obsługa urządzeń... to jest cała masa kasy! A co w zamian? Nic! Przy wyrabianiu paszportu biorą odciski. Niech pod paszporty podepną też dowody i problem z głowy, ale nie! Trzeba przecież żłopać z koryta.
kenn
O kasę - przy okazji. Okazja natomiast dotyczy dalszej kontroli ludu po tym, jak zrobili już obowiązkowość imienna telefonów (rzekomo przeciw terroryzmowi, którego jak nie było tak nie ma w Polsce, natomiast jest dziecinnie proste do obejścia przez dowolną grupę przestępczą) czy nie-anonimowy anonimowy ;) spis powszechny,O kasę - przy okazji. Okazja natomiast dotyczy dalszej kontroli ludu po tym, jak zrobili już obowiązkowość imienna telefonów (rzekomo przeciw terroryzmowi, którego jak nie było tak nie ma w Polsce, natomiast jest dziecinnie proste do obejścia przez dowolną grupę przestępczą) czy nie-anonimowy anonimowy ;) spis powszechny, w dodatku statystyczny z danymi wrażliwymi, i to na wszystkich obywatelach, przy rażąco wysokich karach, przy okazji sprawdzany przez GUS czy dane są poprawne pomimo tego, że... GUS miał nie mieć możliwości ich weryfikacji!

Robienie z ludu totalnych głąbów.
investorr
To Orwell pełną gębą - unijny system inwigilacji obywateli, już teraz należy zacząć zbierać podpisy w całej Europie przeciw traktowaniu zwykłych obywateli jak przestępców. Biometria jest bezwartościowa i Pani Von der Leyen wie o tym najlepiej gdy sfałszowano jej odciski palców o czym huczał cały Internet.
kenn
Nie wyszło z czipami, to teraz próbują kolejną metodą.
basterek
Dowód bez podpisu jest śmieciem. Dlatego wyrabiam dowód suwerena II RP.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki