REKLAMA

"Winna". Zapadł wyrok w sprawie aktywistki oskarżonej o pomoc w dokonaniu aborcji

2023-03-14 16:42
publikacja
2023-03-14 16:42

Justyna Wydrzyńska, aktywistka "Aborcji bez granic", została skazana przez sąd okręgowy w Warszawie za pomoc przy przerywaniu ciąży poprzez dostarczenie tabletek poronnych. Kara, jaką wymierzył, to osiem miesięcy ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne. Wymiar to 30 godzin miesięcznie. 

"Winna". Zapadł wyrok w sprawie aktywistki oskarżonej o pomoc w dokonaniu aborcji
"Winna". Zapadł wyrok w sprawie aktywistki oskarżonej o pomoc w dokonaniu aborcji
fot. siekierski.photo / / Shutterstock

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga zapadł wyrok w sprawie pomocnictwa w dokonaniu aborcji przez Justynę Wydrzyńską, aktywistkę Aborcyjnego Dream Teamu.

Na początku grudnia 2021 roku Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Aktywistce zarzucono, że w lutym 2020 roku udzieleliła pomocy przy przerwaniu ciąży przekazując co najmniej 10 tabletek zawierających mizoprostol (substancję wywołującą poronienie). Grozi za to trzy lata więzienia. Sprawę zgłosił partner kobiety, który wcześniej nie chciał się zgodzić, aby usunęła ona ciążę za granicą.

"Justyna W. została oskarżona o to, że w dniu 24 lutego 2020 roku w Przasnyszu, w zamiarze, aby inna osoba dokonała przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy, udzieliła jej pomocy poprzez oferowanie za pomocą łączy teleinformatycznych porad oraz przekazanie za pośrednictwem operatora pocztowego produktów leczniczych o działaniu poronnym, w postaci co najmniej dziesięciu tabletek zawierających w składzie mizoprostol, czym wprowadziła do obrotu produkt leczniczy nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu" - informowała prokuratura.

Drugi czyn z aktu oskarżenia dotyczył wprowadzenia do obrotu lub przechowywania w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu.

Proces dotyczący aktywistki ruszył kwietniu 2022 roku.

We wtorek Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wydał wyrok, w którym uznał aktywistkę winną zarzucanego jej czynu. "Sąd skazał wyżej wymienioną na karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie" - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Skrzeczkowska.

Dodała, że od drugiego czynu aktywistka została uniewinniona.

Wyrok jest nieprawomocny.

Aktywiści zapowiedzieli apelację. "Nie czuję się winna. Idziemy do sądu apelacyjnego. Cały czas pomagam osobom, które się do nas zgłaszają" - mówiła na konferencji po rozprawie dziennikarzom Justyna Wydrzyńska. (PAP)

autorzy: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

akuz/ bf/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Aktywiści, specjalna kasta, która ma mieć prawo do czegoś, bo to "słuszne".
prawnuk
przecież ty wszędzie piszesz, że się rodzi mało Polaków. Może uruchom wikipedię i dowiedz się kiedy rodziło się najwięcej dzieci.
Odpowiedz jest oczywista - w czasach gdy aborcja była powszechnie dostępna.
Tak trudno to skumać?
Dzieci nie biorą sie z zakazu aborcji - tylko z ryzykownych zachowań seksualnych......
I po
przecież ty wszędzie piszesz, że się rodzi mało Polaków. Może uruchom wikipedię i dowiedz się kiedy rodziło się najwięcej dzieci.
Odpowiedz jest oczywista - w czasach gdy aborcja była powszechnie dostępna.
Tak trudno to skumać?
Dzieci nie biorą sie z zakazu aborcji - tylko z ryzykownych zachowań seksualnych......
I po prostu kiedyś było rocznie milion ciąż - i rodziło się 700.000 dzieci /300.000 aborcji - pomijam naturalne poronienia/,
a dziś masz 300.000 dzieci /i podobno 1200 aborcji/.

Tak trudno wyciągnać wnioski?
więc albo jesteś za dopuszalną aborcją - czyli pro life ; albo chcesz wyludniać Polskę poprzez zakaz aborcji.

Moim zdaniem trzeba zrobić prostą sprawę - przestać penalizować aborcję

Powiązane: Aborcja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki