REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wielkopolskie z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Michał Żuławiński2021-04-28 11:50analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-28 11:50
Wielkopolskie z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej
Wielkopolskie z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej
fot. butterflycreationfoto / / Shutterstock

Województwo wielkopolskie było w 2020 r. regionem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Na drugim biegunie uplasowały się regiony hiszpańskie.

Jak poinformowali unijni statystycy, w minionym roku stopa bezrobocia BAEL w województwie wielkopolskim wyniosła 1,8 proc. To najniższy wynik spośród wszystkich unijnych regionów NUTS2 (w Polsce są to województwa).

Na podium znalazły się też dwa regiony czeskie – kraj środkowoczeski (1,9 proc.) oraz region południowo-zachodni (2 proc.). Tuż za czołową trójką uplasowało się województwo lubuskie (2,2 proc., aczkolwiek zdaniem Eurostatu dane te mają „niską wiarygodność”), które wyprzedziło czeską Pragę (2,3 proc.). Nie jest to przypadek – od wielu miesięcy Polska i Czechy znajdują się na czele listy państw o najniższym bezrobociu w UE, a w ostatnim czasie to nasz kraj przegonił południowych sąsiadów.

Na drugim biegunie dominują regiony hiszpańskie. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w afrykańskiej Ceucie (24,5 proc.), Melilli (23,7 proc.) oraz na Wyspach Kanaryjskich (22,6 proc.). W kontynentalnej UE najgorszym wynikiem cechuje się Andaluzja (22,3 proc.). Teoretycznie jeszcze niższy wynik (27,8 proc.) odnotowała francuski departament zamorski Mayotta, jednak i w jej wypadku Eurostat zwracał uwagę na niską jakość danych. Ze względu na zmian metodologicznych dane z niektórych regionów Niemiec nie są dostępne, jednak ich brak nie wypacza ogólnej wymowy raportu (bezrobocie w największej gospodarce UE jest relatywnie niskie).

Jak podkreśla Eurostat, w naznaczonym pandemią 2000 r. w dwóch trzecich regionów UE bezrobocie wzrosło względem najlepszego od dwóch dekad 2019 r. Największe wzrosty zaobserwowano na greckiej Krecie (+5,6 punktu procentowego), na hiszpańskich Balearach (+4,3 p.p.) oraz na greckich Wyspach Jońskich (3,6 p.p.).

W opracowaniu podsumowującym wyjątkowo rok na europejskim rynku pracy Eurostat ponownie podkreśla, że na dane trzeba patrzeć z pewną rezerwą. Zdarzało się bowiem, że spadek stopy bezrobocia spowodowany był nie poprawą warunków na rynku pracy, lecz rosnącą rzeszą osób, które rezygnują z poszukiwania zarobkowego zajęcia (a taki jest wymóg uznania za osobę bezrobotną). O „pułapce” w danych Eurostatu pisaliśmy już w kwietniu ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia BAEL, którą do swoich zestawień wykorzystuje Eurostat (w oparciu o wytyczne Międzynarodowej Organizacji Pracy), nieco różni się od stopy bezrobocia rejestrowanego podawanej przez Główny Urząd Statystyczny. Więcej na temat tego, kogo można uznać za osobę bezrobotną, przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

W klasyfikacji krajowej województwo wielkopolskie również od lat prowadzi pod względem najniższego bezrobocia. Na koniec marca 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w tym województwie wyniosła 3,9 proc. wobec średniej krajowej na poziomie 6,4 proc. Na drugim biegunie znalazło się województwo warmińsko-mazurskie (10,5 proc.). Na poziomie powiatów najniższe bezrobocie GUS notuje w Katowicach (1,9 proc.), najwyższe w powiecie szydłowieckim (24,4 proc.).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jas2
"Ze względu na zmian metodologicznych"

Panie autorze, pisze się: "Z powodu zmian metodologicznych".
the_mind_renewed
Adolf H. Do generalicji, Słyszałem że Polacy nie lubią naszych obozów pracy. Ależ wodzu zapewniam cię że w przyszłości to będą ich ulubione zakłady pracy, a praca w nich będzie wynosić ich na wyższy poziom, a Volkswagen BMW i Mercedes i Audi będą ich wymarzonymi autami.

Ps. Każde zdanie wypowiedziane
Adolf H. Do generalicji, Słyszałem że Polacy nie lubią naszych obozów pracy. Ależ wodzu zapewniam cię że w przyszłości to będą ich ulubione zakłady pracy, a praca w nich będzie wynosić ich na wyższy poziom, a Volkswagen BMW i Mercedes i Audi będą ich wymarzonymi autami.

Ps. Każde zdanie wypowiedziane w języku niemieckim brzmi jak wyrok.
the_mind_renewed
Przez zachodnie obozy pracy wyzyskowejw polsce mamy najniższe bezrobocie. Polska ofiarom globalizacji, co innym się nie chce albo nie warto to Polak zrobi.
msciwy_ogorek
Śpiewajmy razem ! ( koła autobusu kręcą się )
A południe bawi się, bawi się, bawi się, a południe bawi się ooooo przez cały dzieeeeeeeeń. :)
marxs
Szwecja bezrobocie 8,6% aktywność zawodowa ponad 80%
PISlandesh bezrobocie 3 % aktywność zawodowa ponad nieco ponad 50%
i tyle w tym PISwoskim temacie bezrobocia
ps.dzień bez PISowskiego kłamstwa i oszukaństwa to dzień bezpowrotnie stracony
and00
Jak zawsze kłamiesz
Polska ma 66% aktywnych zawodowo w 15-64 lata, nie 50 jak podajesz
To lepiej niż np Francja i Belgia
Poza tym średnio Polak pracuje więcej godzin rocznie

Nie umiesz nic napisać nie kłamiąc?

ps
To podaje Eurostat, tak że gdzie tu PiSowskie kłamstwo?
Nienawiść przesłania ci świat
marxs odpowiada and00
"27.11.2019 - Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wskazują, że osoby aktywne zawodowo stanowiły w III kwartale 2019 roku 56,7% ludności"-https://stat.gov.pl
and00 odpowiada marxs
No tak, tylko dlaczego dla Polski podajesz w grupie +15, a dla Szwecji dla osób w wieku produkcyjnym?
Owszem licząc starców u nas jest 56%, ale w wieku do 65 jest 66%
Nie można mieszać, bo wg naszych statystyk mamy 6,5% bezrobocia a wg europejskich 3,2% inna metodologia, inne wyniki
Eurostat podaje w wieku produkcyjnym,
No tak, tylko dlaczego dla Polski podajesz w grupie +15, a dla Szwecji dla osób w wieku produkcyjnym?
Owszem licząc starców u nas jest 56%, ale w wieku do 65 jest 66%
Nie można mieszać, bo wg naszych statystyk mamy 6,5% bezrobocia a wg europejskich 3,2% inna metodologia, inne wyniki
Eurostat podaje w wieku produkcyjnym, a GUS często wszystkich ponad 15 lat
Nawet na logikę 80% wśród wszystkich +15 jest praktycznie niemożliwe, bo by znaczyło że dzieciaki muszą pracować, i sporo staruszków, nie licząc praktycznie wszystkich dorosłych

tytush
alez to bardzo proste z powiatu miedzychodzkiego , nowotomyslkiego wolsztynskiego czy trzcianki oplaca sie jezdzic do pracy w niemczech przy granicy - nie ma sensu pracowac za polskie wszawe cebuliony
dziki_losos
Z jednej strony brzmi super, a z drugiej to nie znaczy, że jest bardzo duży odsetek osób pracujących w społeczeństwie - np. Niemcy mają większe bezrobocie, a pracuje większy procent ogółu. Brzmi jak paradoks? Polecam sprawdzenie danych Eurostatu samodzielnie; można się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki