REKLAMA

Stopa bezrobocia w Polsce wciąż najniższa w UE

Michał Żuławiński2021-04-06 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-06 11:30
thetaXstock

W lutym 2021 r. Polska utrzymała status kraju o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja na europejskim rynku pracy jest wyraźnie gorsza niż przed rokiem, szczególnie wśród osób młodych.

Na koniec lutego liczba bezrobotnych w UE wynosiła 15,953 mln osób, z czego 13,571 mln zamieszkiwało państwa należące do strefy euro – wynika z danych opublikowanych dziś przez Eurostat. Oznacza to wzrost w ciągu roku o 1,922 mln bezrobotnych w skali całej UE oraz o 1,507 mln biorąc pod uwagę jedynie strefę euro.

Stopa bezrobocia w całej UE sięgnęła 7,5 proc. wobec również 7,5 proc. w styczniu 2021 r. oraz 6,5 proc. w lutym 2020 r. W przypadku samej strefy euro najnowsze wskazania pokazały 8,3 proc. wobec takiego samego wyniku w styczniu oraz 7,3 proc. w lutym 2020 r. Warto dodać, że rynkowy konsensus zakładał wynik na poziomie 8,1 proc.

Najciekawszym elementem najnowszego raportu Eurostatu o unijnym rynku pracy jest utrzymanie przez Polskę pozycji lidera. Przypomnijmy, że miesiąc temu nasz kraj wyprzedził Czechy, które przez wiele miesięcy były krajem o najniższej stopie bezrobocia w UE.

Polskie bezrobocie Eurostat oszacował na 3,1 proc., co jest powtórką sprzed miesiąca. W przypadku Czech doliczono się 3,2 proc. wobec 3,3 proc. miesiąc wcześniej. Jednocześnie warto pamiętać, że dane publikowane przeze europejskich statystyków bywają rewidowane, więc w kolejnych miesiącach może się okazać, że Polska wcale nie wyszła na pierwsze miejsce.

Styczniowy wynik w przypadku naszego kraju przekłada się na 540 000 bezrobotnych. To o 9000 więcej niż miesiąc wcześniej oraz 28 000 więcej niż rok wcześniej.

Krajami o największej stopie bezrobocia na koniec stycznia 2021 r. były Hiszpania (16,1 proc.), Włochy (10,2 proc.) i Litwa (9,6 proc.). Do grona tego dołączy z pewnością Grecja, gdzie najnowsze dostępne dane pochodzą z grudnia (15,8 proc.). Danych za luty nie pokazała ponadto jeszcze Finlandia.

Pandemia koronawirusa szczególnie mocno uderzyła w osoby młode. Wśród osób poniżej 25. roku życia stopa bezrobocia wyniosła w UE 17,2 proc. wobec 15 proc. przed rokiem. Najgorzej sytuacja wygląda w Hiszpanii (39,6 proc. wobec 31,5 proc. rok wcześniej) i Włoszech (31,6 proc. wobec 29 proc. rok wcześniej). W przypadku Polski stopa bezrobocia w grupie wiekowej do 25 lat wzrosła wciągu roku z 9,6 proc. do 14,8 proc. W tej kategorii europejskim liderem niezmiennie pozostają Niemcy (6,1 proc. wobec 5,7 proc. rok wcześniej).

Co kraj, to obyczaj

Analizując europejskie wskaźniki bezrobocia, warto mieć w pamięci, że poszczególne kraje różnie podeszły do zwalczania ekonomicznych skutków pandemicznych ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre rządy postawiły na wypłacanie ludziom zasiłków (co premiowało statystyki bezrobocia), a inne przeznaczyły pieniądze podatników na wypłatę postojowego czy innych dotacji skutkujących utrzymaniem etatów, co skutkowało niższym przyrostem statystyk bezrobocia.

W gronie państw członkowskich najciekawszy był przypadek Italii, a więc państwa które wiosną jako pierwsze w UE zostało mocno dotknięte pandemią koronawirusa. W tragicznym dla Włochów 2020 r. stopa bezrobocia nie zmieniła się znacząco – w grudniu 2019 r. wynosiła bowiem 9,6 proc. wobec 9,8 proc. rok później. O „pułapce” w danych Eurostatu pisaliśmy już w kwietniu ubiegłego roku. W skrócie: spadek stopy bezrobocia spowodowany jest nie poprawą warunków na rynku pracy, lecz rosnącą rzeszą osób, które rezygnują z poszukiwania zarobkowego zajęcia (a taki jest wymóg uznania za osobę bezrobotną).

Dane Eurostatu o stopie bezrobocia są oparte o inne założenia od danych GUS-u o stopie bezrobocia rejestrowanego (6,5 proc. w lutym). Zdaniem ekspertów w najbliższych miesiącach możemy oczekiwać wzrostu stopy bezrobocia.

Więcej na temat tego, kogo można uznać za osobę bezrobotną, przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

Komentarze (90)

dodaj komentarz
marok
No nie może być, Tusk już by sobie poradzil z tak niskim bezrobociem, starym kazał pracować do śmierci, a młodych bez pracy wysyłał do Niemiec, bo podobno nie ma kto tam szparagów zbierać, a przecież milion inżynierów z Afryki wpuścili.
lorelie
może i platforma obywatelska razem z trybunałem konstytucyjnym okradła Polaków z emerytur zgromadzonych w OFE, gospodarkę olewala ( bezrobocie 11% , inflacja 8%) i robiła z nas tanią siłę roboczą dla zachodu ale wtedy przynajmniej prawa LGBT były respektowane !
lorelie
bezrobocie w Hiszpanii 16% , Włochy 11% Grecja podobnie i na dokładkę oni celowo zaniżają dane !
lorelie
waluta euro to takie betonowe koło ratunkowe :)
tytush
za to w wielu powiatach jest 2 cyfrowe rejestrowe dla Polakow po wejsciu do unii byly w wielu krajach okresy przejsciowe i zakaz zatrudniania tam gdzie bylo wysokie bezrobocie rejestrowe - a takie mamy bezrobocie rejestrowe w/g danych GUS za styczen 2021 - ten co minusuje nie ma wiedzy np powiat gorowski tylko 16,2% , za to w wielu powiatach jest 2 cyfrowe rejestrowe dla Polakow po wejsciu do unii byly w wielu krajach okresy przejsciowe i zakaz zatrudniania tam gdzie bylo wysokie bezrobocie rejestrowe - a takie mamy bezrobocie rejestrowe w/g danych GUS za styczen 2021 - ten co minusuje nie ma wiedzy np powiat gorowski tylko 16,2% , zlotoryjski tylko 14,4% , aleksandrowski 15,0% ,, lipnowski 17,6%, rADZIEJOWSKI 17,2% WLOCLAWSKI 15,4% ,wlodawski 16,5% ,gostyninski 14,5% makowski 16,7%, przysuski 17,3% , radomski 18,1% , sierpecki 15,7% , szydlowiecki tylko 25,3% , itd itp
lorelie
powiaty po Paryżem i na południu Włoch - bezrobocie 52% masz jakieś pytania przygłupie?
luxferre
Jeden z najniższych w Europie współczynnik aktywności zawodowej a przy tym najniższe bezrobocie rejestrowane.

Takie rzeczy tylko w socjalizmie - nie opłaca się pracować, lepiej pasożytować.
boris-vodka
Ciekawe jakie by było bezrobocie w Polsce gdyby płacono tak jak na zachodzie? PISowskie geniusze.
marszalek2020
Krótko mówiąc, niska stopa bezrobocia w kraju X może cieszyć tylko pracowników z kraju X, inni zazdroszczą i knują jak to popsuć, szczególnie jak ich głównym źródłem majątku mają być pieniądze z kraju Y.
Mógłbym oczywiście użyć literek P i N, ale co tam, niech będzie X i Y :)

demeryt_69
Aż strach pomyśleć co by mini-prezes ze sobą począł na bezrobociu?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki