REKLAMA
PIT 2023

Wielka Brytania wraca do czasów wiktoriańskich. "Powrócą takie różnice finansowe"

2023-12-10 15:43, akt.2023-12-10 16:31
publikacja
2023-12-10 15:43
aktualizacja
2023-12-10 16:31

W dokumencie zatytułowanym "Dwa narody: stan ubóstwa w Wielkiej Brytanii" napisano, że kraj jest "głęboko podzielony", a "systemowe problemy, z którymi borykają się osoby znajdujące się na samym dole społeczeństwa, mogą się utrwalić". Sytuacja najuboższych klas ani trochę nie poprawiła się przez ostatnie 15 lat - ostrzegł w opublikowanym w niedzielę raporcie think tank, Centre for Social Justice (CSJ).

Wielka Brytania wraca do czasów wiktoriańskich. "Powrócą takie różnice finansowe"
Wielka Brytania wraca do czasów wiktoriańskich. "Powrócą takie różnice finansowe"
fot. Jono Photography / / Shutterstock

Wielkiej Brytanii grozi powrót do różnic w poziomie życia, jakich nie było od czasów wiktoriańskich, czyli drugiej połowy XIX wieku, a sytuacja najuboższych klas ani trochę nie poprawiła się przez ostatnie 15 lat. Wskazano, że 13,4 mln osób prowadzi życie naznaczone brakiem właściwych relacji rodzinnych, stagnacją płac, złymi warunkami mieszkaniowymi, chronicznie złym stanem zdrowia i przestępczością.

CSJ podkreśla, że dla wielu osób znajdujących się na dole społeczeństwa praca nie jest warta podejmowania wysiłku, bo zwykle jest ona niskiej jakości, niepewna i niedająca szans na awans, więc aby uzyskać dodatkowe środki, wolą zwracać się do opieki społecznej.

Podkreślono, że sytuacja najuboższych pogorszyła się w szczególności podczas lockdownów wprowadzonych w czasie pandemii Covid-19, gdyż restrykcje dotknęły ich w większym stopniu niż pozostałe grupy społeczne.

"Polityka lockdownu dolała oliwy do ognia, który już wcześniej był obecny w życiu osób znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji i jak dotąd nikt nie zaproponował planu, który odpowiadałby skali problemów. Ten raport pokazuje, że potrzebujemy znacznie więcej niż dyskusji na temat redystrybucji finansów, potrzebujemy strategii mającej na celu zwalczanie podstawowych przyczyn ubóstwa, czyli edukacji, pracy, zadłużenia, uzależnień i rodziny" - powiedział dyrektor CSJ Andy Cook.

Jako przykłady negatywnego wpływu lockdownu na osoby najmniej zamożne wymieniono m.in. to, że liczba telefonów na infolinię dotyczącą przemocy domowej wzrosła o 700 proc.; długotrwałe opuszczanie zajęć w szkole przez uczniów zwiększyło się o 134 proc.; dodatkowe 1,2 mln osób korzystało z zasiłków dla osób w wieku produkcyjnym; o 86 proc. wzrosła liczba osób szukających pomocy w związku z uzależnieniami.

Zwrócono też uwagę, że o ile w całej populacji Wielkiej Brytanii różnego typu problemy ze zdrowiem psychicznym ma 13 proc. osób, w grupie znajdującej się na dole społeczeństwa odsetek ten wynosi aż 40 proc.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (17)

dodaj komentarz
adamtw
A skad te 10 000 zl najnizszej krajowej?

W polsce najnizsza krajowa godzinowa od 2024 to 27 PLN a w UK to 11.44 GBP czyli 57 zl.
Liczac miesiac pracy -minus 2 dni urlopu jako 160h to mamy:
* 4320 PLN brutto w PL,
* 9100 PLN brutto w UK
monuz
w Wielkiej Brytanii najniższa krajowa w przeliczeniu na złotówki to 10 000 zł, wielu nawet nie dostaje całego etatu, nic dziwnego, że ludzie głodują
karbinadel
"Powrócą takie różnice finansowe" - i powróci też Karol Marks?
pozhoga
I Fryderyk Engels - obaj z Marksem to wzorce dla dzisiejszych elit europejskich.
lutobor
Mądrzy ludzie już od samego początku "pandemii" twierdzili, że walka z zarazą będzie większą katastrofą niż zaraza pozostawiona sama sobie.
emk6
madrzy? Raczej odważni, bo madrzy to sie przescigali w ganieniu szurów, jak to nie maja racji bo nauka itp. Teraz to kazdy mądry a wtedy kiedy za to byl ostracyzm tylko odwazni mowili.
bha
Mega Epidemią dla świata to jest rosnące codziennie coraz mocniej Zadłużenie ogólne krajów społeczeństw do tego dodatkowo coraz szerszy i mocniejszy rosnący od dekad wyzysk, zachłanność bez umiaru na Mamonę i Zyski i żerowanie latami dekadami na pracy innych najtaniej jak sie tylko da i uda grając przy tym pozorami i udając jarząbka Mega Epidemią dla świata to jest rosnące codziennie coraz mocniej Zadłużenie ogólne krajów społeczeństw do tego dodatkowo coraz szerszy i mocniejszy rosnący od dekad wyzysk, zachłanność bez umiaru na Mamonę i Zyski i żerowanie latami dekadami na pracy innych najtaniej jak sie tylko da i uda grając przy tym pozorami i udając jarząbka i to raczej nie rzadko nie bez celu?.To doprowadzi ten świat do prawdziwej społecznej ,finansowej katastrofy.Niestety
bartoszw1973
Oparli gospodarkę na popmpowaniu cen nieruchomości więc nie mogło skończyć się inaczej. Nowoczesny przemysł trzeba "pompować".
bha
Raczej oparli krótkowzrocznie tak jak w wielu innych krajach gospodarkę na rynkowym coraz bardziej bezwzględnym od lat MamonoKapitaliżmie od dekad zaptrzonym jak w obraz tylko na Mamonę i Zyski coraz większe co roku zyski bez umiaru niestety płynące w zdecydowanej większości % przecież z pracy od dekad wszystkich niestety płynące Raczej oparli krótkowzrocznie tak jak w wielu innych krajach gospodarkę na rynkowym coraz bardziej bezwzględnym od lat MamonoKapitaliżmie od dekad zaptrzonym jak w obraz tylko na Mamonę i Zyski coraz większe co roku zyski bez umiaru niestety płynące w zdecydowanej większości % przecież z pracy od dekad wszystkich niestety płynące w większości raczej tylko do % globalnej garstki!!!.
romulus6
Problem w tym,że teraz nie da się tego zatrzymać. Cały system może się wysypać. Kupa kasy jest porzyczona i wydrukowana pod te nieruchy. Jaka kolwiek deregulacja i uwolnienie rynku spowoduje implozje . A dług publiczny 100 procent.

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki