Wielka Brytania: podwyższone ryzyko północnoirlandzkiego terroryzmu

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May poinformowała w środę o podniesieniu poziomu zagrożenia związanego z północnoirlandzkim terroryzmem w Anglii, Walii i Szkocji do poziomu "znaczącego" z dotychczasowego "umiarkowanego".

Wielka Brytania: podwyższone ryzyko północnoirlandzkiego terroryzmu
Wielka Brytania: podwyższone ryzyko północnoirlandzkiego terroryzmu (YAY Foto)

"W związku z tą zmianą pracujemy bezpośrednio z policją i innymi właściwymi organami administracji publicznej w celu zapewnienia adekwatnych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa" - napisała w oświadczeniu.

Jak podkreśliła, mieszkańcy Anglii, Szkocji i Walii powinni być "wyjątkowo czujni i informować policję o każdej podejrzanej aktywności".

Ostrzeżenie, wydane przez brytyjską służbę wywiadowczą MI5, oznacza, że atak "związany z dalszą aktywnością republikańskich dysydentów" jest "bardzo prawdopodobny". Podobny poziom zagrożenia ze strony terrorystów z Irlandii Północnej obowiązywał już w latach 2010-2012.

Na terenie całej Wielkiej Brytanii jednocześnie wciąż obowiązuje "znaczący" poziom ogólnego zagrożenia terrorystycznego - czwarty w pięciostopniowej skali.

Przedstawiciele brytyjskich służb podkreślali w listopadzie 2015 roku, że w ciągu roku zapobiegli co najmniej siedmiu atakom terrorystycznym na terenie Wielkiej Brytanii, nie precyzując jednak specyfiki i charakteru potencjalnego zagrożenia.

W marcu br. przedstawiciele londyńskiej policji ostrzegali przed ryzykiem zamachu podobnego do tego w Paryżu w listopadzie 2015 roku i rozpoczęli proces szkolenia na szeroką skalę policjantów z zakresu reagowania na ewentualny atak terrorystyczny.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ksaj/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil