REKLAMA

Więcej zwolnień lekarskich. Oto najczęstsze powody nieobecności w pracy

Katarzyna Wiązowska2023-04-12 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-12 14:00

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 r. do ZUS wpłynęło 5,1 mln zwolnień lekarskich. To o ponad 16 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Okazuje się, że najczęstszym powodem nieobecności w pracy były choroby układu oddechowego.

Więcej zwolnień lekarskich. Oto najczęstsze powody nieobecności w pracy
Więcej zwolnień lekarskich. Oto najczęstsze powody nieobecności w pracy
fot. Elle Aon / / Shutterstock

Według danych ZUS, w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej – o 8,6 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich – o 16,1 proc. Tylko w lutym 2023 r. zarejestrowano 2,4 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 24,0 mln dni absencji chorobowej. Były to zarówno zwolnienia z powodu własnej choroby, jak również opieki nad dzieckiem czy opieki nad innym członkiem rodziny. W porównaniu ze styczniem 2023 r. liczba dni absencji chorobowej spadła o 12,9 proc., a liczba zaświadczeń lekarskich – o 9,9 proc. Natomiast w porównaniu z lutym 2022 r. wzrosła zarówno liczba dni absencji o 7,1 proc., jak i liczba zaświadczeń lekarskich o 15,5 proc.

Na zwolnieniu średnio 10,5 dnia

Według Iwony Kowalskiej-Matis, regionalnego rzecznika prasowego ZUS na Dolnym Śląsku, w czasie pierwszych dwóch miesięcy tego roku liczba e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, które zostały wystawione z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS, wyniosła 4,1 mln. Byli oni na zwolnieniach przez 42,5 mln dni. Przeciętna długość zwolnienia to 10,31 dnia.

– W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. wzrosła zarówno liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS – o 6,8 proc., jak i liczba zaświadczeń lekarskich – o 13 proc. – twierdzi Iwona Kowalska-Matis.

Częściej chorują kobiety

W okresie styczeń-luty 2023 r. ponad połowę (55,6 proc.) zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom. W analogicznym okresie 2022 r. odsetek ten był nieznacznie wyższy i wynosił 55,7 proc.

W tym czasie wystawiono 43,2 proc. zwolnień na okres do 5 dni, w tym 5,3 proc. zaświadczeń jednodniowych. Natomiast na okres od 6 do 10 dni było ich ponad 25 proc. Z kolei zaświadczenia lekarskie na okres od 11 do 30 dni stanowiły 27,4 proc.

Co jest najczęstszym powodem zwolnień lekarskich?

Od stycznia do lutego 2023 r. najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego – 20,6 proc. (8,7 mln dni), choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej – 15,8 proc. (6,7 mln dni), ciąża, poród i połóg – 13,7 proc. (5,8 mln dni), urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 11,8 proc. (5 mln dni), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 9,8 proc. (4,2 mln dni). Zarejestrowano też 66,2 tys. zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu COVID-19 na łączną liczbę 435,7 tys. dni.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jacek_bs
Czesc,

kolezanka po 3 boosterach robi 250 normy na zakladzie, szok.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Szkoda ze nie napisali ile dotyczyło strefy budżetowej a ile prywatnej. Pamietam z informacji sprzed 3ech lat ze najwiecej chorowali Policjanci i przedstawiciele służb mudnurowych średnio 1/4 czasu pracy!, dlatego zlikwidowali dla nich 100% wynagordzenia na L4 i troche im sie zdrowie poprawiło podobno od tego ;)
jop-morgano
ile z tych dni było w okresie wypowiedzenia? Bo często widzę w pracy, że pracownicy wykorzytują ten instrument jako instrument odwetu wobec pracodawcy.
W Niemczech np. Sądy Pracy uznają takie zwolnienia jako wykorzystanie prawa i nakazują zwrot wynagrodzenia chorobowego.
U nas powinno być podobnie bo nie może być tak, że nieuczciwy
ile z tych dni było w okresie wypowiedzenia? Bo często widzę w pracy, że pracownicy wykorzytują ten instrument jako instrument odwetu wobec pracodawcy.
W Niemczech np. Sądy Pracy uznają takie zwolnienia jako wykorzystanie prawa i nakazują zwrot wynagrodzenia chorobowego.
U nas powinno być podobnie bo nie może być tak, że nieuczciwy pracownik wykorzystuję swoje prawa na koszt społeczeństwa.
pdox
"Częściej chorują kobiety" - bynajmniej. Kobiety częściej biorą zwolnienia, nie znaczy to, że częściej chorują.
jop-morgano
Ciąża w dzisiejszych czasach też choroba.
zenonn
Ile dni L4 wzięli jednoosobowi działacze gospodarczy?
bha
Cóż... Co się temu dziwić na tym już od dekad coraz niestety mocniej i mocniej chorym, nienormalnym,bezwzględnym stresogennym, coraz szerzej i szerzej toksycznym wyzyskującym i żerującym nie tylko na pracy rynku, że coraz więcej osób nie tylko pracujących ma problemy ze zdrowiem i to nie tylko fizycznym lecz i psychicznym. Ten coraz Cóż... Co się temu dziwić na tym już od dekad coraz niestety mocniej i mocniej chorym, nienormalnym,bezwzględnym stresogennym, coraz szerzej i szerzej toksycznym wyzyskującym i żerującym nie tylko na pracy rynku, że coraz więcej osób nie tylko pracujących ma problemy ze zdrowiem i to nie tylko fizycznym lecz i psychicznym. Ten coraz większy rynkowy i nie tylko obłęd zapatrzony jak w obraz na Mamonę i Zyski odbija się coraz mocniej na zdrowiu milionów, dziesiątek milionów etc. osób na całym świecie!. Niestety.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki