Wiceszef KE: Nie podpiszemy deklaracji szczytu Pasa i Szlaku

[Aktualizacja 15:27] Kraje członkowskie UE nie podpiszą oświadczeń podsumowujących kończący się w poniedziałek w Pekinie szczyt Pasa i Szlaku - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen, cytowany przez agencję Reutera.

(fot. REUTERS/Darrin Zammit Lupi / FORUM)

"Jako Komisja Europejska, która ma mandat, która ma zdolność negocjowania w imieniu państw członkowskich w sprawach handlowych, nie dostaliśmy możliwości negocjowania tekstu" - oświadczył Katainen.

Wiceszef KE dodał jednocześnie, że nie jest to problemem. "Wydarzenie, które zorganizowały tutaj chińskie władze oraz wzajemne zrozumienie tego, co powinno zostać zrobione, jest bardzo pozytywne" - ocenił.

Reuters zauważa, że niektórzy zachodni dyplomaci wyrażali obawy odnośnie tego, że szczyt i inicjatywa Pasa i Szlaku jest próbą promowania chińskich wpływów na świecie. Wyrażano także obawy co do poziomu transparencji i dostępu do planu dla zagranicznych firm.

Dziennik "South China Morning Post" pisał w piątek o europejskich dyplomatach, którzy wciąż próbują zrozumieć sposób działania chińskiego planu.

UE nie mogła podpisać jednego z dokumentów o współpracy handlowej z Chinami

Jak poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Daniel Rosario, nie było w nim odniesień do stosowania równych zasad wobec firm z Chin i UE.

Rosario podkreślił, że Unia Europejska wspiera takie projekty, jak chińska inicjatywa Pasa i Szlaku (zwana też inicjatywą Jednego Pasa, Jednego Szlaku), która ma się przyczynić do wzrostu gospodarczego w rejonie euroazjatyckim. Zaznaczył, że na zakończonym w poniedziałek szczycie, jaki odbył się w tej sprawie w Pekinie, Unia brała udział w uzgadnianiu przez przywódców najważniejszego dokumentu na tym spotkaniu, zawierającego odniesienia do kwestii handlowych i inwestycyjnych.

Rzecznik przyznał jednak, że strona unijna nie mogła podpisać jednego oświadczenia, dotyczącego promocji współpracy handlowej w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Dokument ministerialny zaproponowała strona chińska.

"Niestety, Unia Europejska i uczestniczące w szczycie kraje członkowskie nie mogły go (oświadczenia) poprzeć, ponieważ nie było możliwe potwierdzenie naszego wspólnego zobowiązania w sprawie międzynarodowych regulacji handlowych, a także stosowania równych zasad wobec wszystkich firm" - powiedział. Dodał, że również proces opracowania tego dokumentu nie pozwalał na wypracowanie kompleksowych rozwiązań i porozumienia.

Szydło zdziwiona oświadczeniem KE

Premier Beata Szydło w poniedziałek wyraziła zdziwienie oświadczeniem Komisji Europejskiej, że kraje UE nie podpiszą oświadczeń podsumowujących Forum Pasa i Szlaku. Przedstawiciel KE biorący udział w spotkaniu potwierdził uczestnictwo w tym projekcie - dodała.

O wypowiedź Katainena pytana była premier Szydło podczas konferencji prasowej w Pekinie. "Jestem zdziwiona takim oświadczeniem Komisji Europejskiej. W czasie lunchu był obecny przedstawiciel Komisji i zabrał głos, potwierdził, że Komisja Europejska będzie uczestniczyła w tym projekcie" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

"Wszystkie państwa, które były przy stole, a oprócz Polski z państw europejskich były to: Hiszpania, Włochy, Grecja, Węgry, myśmy przyjęli to oświadczenie, które zostało podjęte" - dodała.

Pas i Szlak to chińska koncepcja, która ma na celu budowanie połączeń infrastrukturalnych w nawiązaniu do historycznego Jedwabnego Szlaku. To flagowy projekt Państwa Środka i kluczowa koncepcja jego dalszego rozwoju. Podczas inauguracji Forum Pasa i Szlaku, które odbyło się w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział przekazanie łącznie ponad 100 mld dolarów na inwestycje na Nowym Jedwabnym Szlaku.

rto/ jhp/ ap/ rbk/ mce/ akl/ mal/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 19 ~King

Przyszło nein z Berlina, więc nie podpiszą.

! Odpowiedz
18 7 ~Obserwator

Wszystkim przeszkadza silna UE: Rosji, USA, a teraz Chińczykom, którzy - jak widać - próbują w rozmowach z wybranymi krajami osłabiać jej jedność. W dłuższej perspektywie tylko podmiot na tyle silny aby przeciwstawić się wpływom USA, Rosji i Chin ma szansę bytu gospodarczego. Poszczególne Państwa Europy nie mają żadnych możliwości ani potencjału, aby równoważyć siłę i możliwości tej Trójcy. Gospodarczo mogą zostać w każdej chwili zgniecione. Przykre, że wielu ludzi w UE (i w Polsce) jeszcze tego nie rozumie, mamionych krótkotrwałymi i ulotnymi korzyściami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~zez

to akurat absolutna nieprawda - Chiny są daleko od Europy, nikogo nie chcą w Europie podbijać tylko z Europą HANDLOWAĆ. A łatwiej dogadać się z jedną UE niż z 28 różnymi rządami narodowymi. To sama UE nie potrafi się dogadać z ChRL bo jest zbyt wiele sprzecznych WEWNĄTRZUNIJNYCH interesów

! Odpowiedz
5 7 ~Miroo

Czy tak trudno zrozumieć?

Przedstawiciel KE nie może podpisać tekstu deklaracji czy umowy zanim zgodnie z procedurami w UE nie wyrażą na jego zgodę państwa członkowskie!

Czy Polska by chciała aby przedstawiciel KE podpisał np. jakąś deklarację z Rosją, na którą zgody nie wyraziła Polska? To taka sama sytuacja...

Gmatwacie sprawę, aby obwinić UE...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~Icek_Cymbergaj

UE musi ci zezwalac na pójscie do kibla zapewnie

a propozyja Chin nie dotyczy Gibraltaru, Ukrainy i Czadu na przyklad, a konktetnych panstw PASA i SZLAKU

! Odpowiedz
19 3 ~jj

"Premier Beata Szydło w poniedziałek wyraziła zdziwienie oświadczeniem Komisji Europejskiej" - jak pisowcy to robią, że są ciągle zdziwieni otaczającym nas światem ?

! Odpowiedz
1 16 ~King

Żaden pełowiec nie rozumie języka dyplomacji. Dla nich liczą się tylko instrukcje z Berlina....

! Odpowiedz
5 12 ~rew

Niemcy wszystkich obrazaja: Polaków, Węgrów, Słowaków, Chechów, Greków za ich długi,Turków i ich prezydenta, Chiny za Tybet i ogólnie za wszystko, W. Brytanie za Brexit, USA za Trumpa, Kraje arabskie. Wszedzie wciskają swój Niemiecki nos. Polacy na Merkę nie głosowali więc się niech od nas odp******

! Odpowiedz
9 1 ~aja

Rakiet nie wyslą i tak nie dolecą ale pociagi z bombami atomowymi to jest plan.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl