Wiceprezydent Wenezueli: Maduro kazał przenieść do Moskwy biuro PDVSA

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał przeniesienie do Moskwy biura państwowego koncernu naftowego PDVSA, który został objęty sankcjami amerykańskimi - poinformowała w piątek wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez, która przebywa z wizytą w Moskwie.

(FORUM)

Jak wyjaśniła, chodzi o biuro w Lizbonie, które zostanie zamknięte i przeniesione do Moskwy.

Wiceprezydent Wenezueli spotkała się w piątek z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Na konferencji prasowej po rozmowach Rodriguez powiedziała, że decyzja o przeniesieniu biura PDVSA jest związana z planami rozszerzenia współpracy technicznej w sferze wydobycia ropy z koncernami rosyjskimi - Rosnieftem i Gazpromem. "Teraz jest najdogodniejszy moment, żeby to zrobić" - oceniła.

Oświadczyła także, że kraje europejskie nie dają Wenezueli niezbędnych gwarancji i nie mogą zagwarantować nienaruszalności jej aktywów.

Rząd Rosji i Rosnieft udzielały Wenezueli na przestrzeni ostatnich lat kredytów, których wysokość agencja Reutera szacowała na co najmniej 17 mld USD od 2006 roku. Koncern PDVSA spłacał je stopniowo w formie dostaw ropy naftowej.

Agencje zachodnie twierdziły w ostatnich dniach, że rosyjski Gazprombank zamroził konta PDVSA i wstrzymał transakcje z tą firmą, by uniknąć objęcia amerykańskimi sankcjami. Wenezuelski koncern zaprzeczył tym doniesieniom, a Gazprombank ich nie skomentował.

PDVSA jest największym przedsiębiorstwem w Wenezueli i największym źródłem dochodów dla tego kraju. USA objęły koncern sankcjami pod koniec stycznia, ograniczając rządowi Maduro dostęp do środków pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Sankcje są odpowiedzią na apel tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido do instytucji międzynarodowych o uniemożliwienie dokonywania transferów pieniężnych przez dotychczasowe władze.

Stany Zjednoczone jako pierwsze uznały tymczasowe przejęcie urzędu prezydenta przez Guaido.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil