REKLAMA

Wiceminister: Przyjęcie Strategii Demograficznej 2040 przez rząd możliwe wczesną jesienią

2021-06-18 06:32
publikacja
2021-06-18 06:32
Wiceminister: Przyjęcie Strategii Demograficznej 2040 przez rząd możliwe wczesną jesienią
Wiceminister: Przyjęcie Strategii Demograficznej 2040 przez rząd możliwe wczesną jesienią
fot. Halfpoint / / Shutterstock

Projekt strategii demograficznej jest długofalowy i nie wszystkie rozwiązania są szczegółowo zaprojektowane. Liczę, że nasze pomysły będą wzbogacone w konsultacjach – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha. Dodała, że przyjęcie strategii przez rząd możliwe jest wczesną jesienią.

Rząd zaprezentował w czwartek projekt Strategii Demograficznej 2040, której celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Część rozwiązań zawartych w projekcie przewiduje ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym.

Projekt strategii został skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają trzy miesiące. Wiceminister i pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej Barbara Socha w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że strategia jest długofalowa i nie wszystkie pomysły zostały już szczegółowo zaprojektowane.

"Zamierzamy konsultować kształt samego dokumentu, kierunków, diagnozy i wszystkiego, co się znajduje w strategii. Liczę, że nasze pomysły będą wzbogacone. To, co my proponujemy w strategii, to są 104 zadania w 12 kluczowych obszarach. Nie do każdego mamy zaprojektowane konkretne działania, ale nad wieloma z nich pracujemy" – powiedziała wiceminister.

Zapowiedziała, że ostateczny kształt dokumentu prawdopodobnie zostanie przyjęty przez rząd wczesną jesienią.

Zwróciła uwagę, że prace nad projektem trwały przez kilkanaście miesięcy. Dokument – jak dodała – jest wynikiem współpracy z organizacjami kobiecymi, pozarządowymi i naukowcami z różnych dziedzin.

"Udało nam się zbudować projekt obejmujący wszystkie zidentyfikowane przez nas bariery, który powodują, że rodzice odkładają decyzję o dziecku. Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe źródła wiedzy, badania polskie i zagraniczne. Sami także przeprowadziliśmy badania i z nich mamy bardzo dużo potwierdzenia pewnych już wcześniej zakładanych tez, ale jest też dużo nowej wiedzy" – wskazała Socha.

Podkreśliła, że dokument jest kompleksowy i szeroko rozpisany. "Oczywiście, jak we wszystkich tego typu projektach, cała sztuka polega teraz na realizacji. Bardzo dużą część tych instrumentów udało się wprowadzić do Polskiego Ładu i tym samym zagwarantować ich szybką realizację" – zaznaczyła wiceminister.

Zwróciła uwagę, że jednym z rozwiązań zapisanych w Polskim Ładzie jest np. Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy, który zakłada 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

Wiceminister podkreśliła, że strategia przewiduje wdrożenie rozwiązań z różnych dziedzin, a do tego potrzebna jest współpraca międzyresortowa. Dodała, że liczy tu na zaangażowanie m.in. Ministerstwa Zdrowia.

W dziedzinie zdrowia strategia przewiduje m.in. utworzenie (we współpracy z administracją samorządową) modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Według założeń centrum będzie zapewniać m.in. kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi urodzenia dziecka.

Socha zaznaczyła, że ważne jest to, aby działania zawarte w strategii były ze sobą skoordynowane. Podkreśliła, że istotną rolę w realizacji tych zadań mają samorządy.

Wiceminister poinformowała, że wraz z rozpoczynającymi się konsultacjami resort chce rozpocząć serię debat o projekcie strategii demograficznej.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Strategia Demograficzna 2040

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki