Węgry idą w ślady Polski. Zadłużą się w Chinach

[Aktualizacja 12:00] W 2016 roku Polska jako pierwszy kraj z Europy sprzedała w Chinach obligacje denominowane w juanie. Warszawa zostawiła w pokonanym polu Budapeszt, mocno zabiegający o dobre relacje z Pekinem. Teraz Węgry jako trzecie państwo na świecie wkracza na rynek panda bonds.

Premier Węgier Wiktor Orban i prezydent Chin Xi Jinping
Premier Węgier Wiktor Orban i prezydent Chin Xi Jinping (fot. Pang Xinglei / FORUM)

Na razie Węgrzy wyemitowali trzyletnie obligacje o wartości miliarda juanów (ok. 150 mln dolarów), choć otrzymali zgodę na trzykrotnie wyższą emisję. Następnie pozyskana kwota zostanie zamieniona na euro. Rentowność wyniosła 4,85 proc. - poinformowała po 11:00 przedstawicielka węgierskiego rządu, a popyt dwukrotnie przekroczył podaż.

Zapisy na papiery odbywały się dziś do godz. 10:30 polskiego czasu, przydział będzie trwał do jutra, a data rozliczenia wypadnie na 27 lipca. China Lianhe Credit Rating przyznała obligacjom najwyższy możliwy rating. Organizatorami emisji są Bank of China i HSBC. Budapeszt starał się wejść na rynek długu w Państwie Środka przed rokiem, ale ostatecznie sprzedał obligacje w Hongkongu (dim sum bonds).

Węgierska emisja bardzo przypomina polską – Warszawa również wyemitowała trzyletnie panda bonds i od razu przeswapowała juany na euro. Dzięki temu rentowność wyniosła nie 3,4 proc., które uzyskano na rynku, a -0,713 proc. Ci sami byli także organizatorzy emisji. Polska zdecydowała za to o wykorzystaniu całego dostępnego limitu od razu i sprzedała papiery o wartości trzech miliardów juanów.

Pierwszym krajem na świecie, który wyemitował panda bonds, czyli papiery sprzedawane przez podmiot zagraniczny za Murem i denominowane w juanie, była Korea Południowa. Transakcja miała miejsce w grudniu 2015 r. W sierpniu 2016 r. na chiński rynek obligacji weszła Polska. Teraz do tej dwójki dołączają Węgry. Warszawa rozważa kolejną emisję jeszcze w tym roku.

Keleti nyitás, czyli otwarcie na Wschód

Węgry zabiegają o bliskie stosunki z Państwem Środka od kilkunastu lat, a szczególnego rozpędu nabrały pod rządami Wiktora Orbana. Do kraju bratanków trafia najwięcej chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie Środkowo-Wschodniej - Rhodium Group szacuje, że w latach 2000-2016 ich wartość przekroczyła 2 mld USD, czyli dwa razy więcej niż w Polsce. Węgrzy mogą się również pochwalić wyższym eksportem za Mur niż Polska (1,94 mld USD w pierwszym półroczu według danych China Customs vs 1,46 mld Polski). Chińczycy wygrali także kontrakt na budowę linii kolejowej łączącej Budapeszt z Belgradem.

Jednak w ostatnim czasie Pekin z rezerwą odnosi się do zalotów Budapesztu i akcentuje rolę Polski jako lidera regionu. Mimo starań, Węgry nie dołączyły do grona członków założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Nie udało im się również zostanie pionierem emisji panda bonds. Więcej o relacjach na linii Pekin-Budapeszt przeczytasz w analizie Viktorii Jóźwiak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 0 niepelnosprawny_org

prezentów od mafii i wrózki nie przyjmój, po co do chin? Polska wam pozyczy...

! Odpowiedz
7 19 ajwaj

Orban jest OK :)
Mysli o ojczyznie, buduje elektrownie atomowa z RosAtomem, ma umowe na TANI gaz z Ros. Fed.
http://wysokienapiecie.pl/atom/2116-wegry-moga-budowac-jadrowke-z-rosjanam

W Chnach z szefami duzych firm jest na ty, suszy z sukcesem "wegierskie bagno"
i jest uznawany w USA
http://www.breitbart. com/london/2017/07/22/orban- europe-must-regain-sovereignty-soros-empire-build-border-wall-stop-muslimized-europe/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 5 plutarch

trolluch

! Odpowiedz
25 20 plutarch

Wątpliwy pomysł na zadłużanie się w Chinach - tak tylko na głos myślę.

! Odpowiedz