REKLAMA

Wchodzi w życie prawo zwiększające ochronę nękanych lokatorów kamienic

2016-01-07 07:35
publikacja
2016-01-07 07:35
Wchodzi w życie prawo zwiększające ochronę nękanych lokatorów kamienic
Wchodzi w życie prawo zwiększające ochronę nękanych lokatorów kamienic
/ Bankier.pl

Od czwartku lokatorzy nękani i zmuszani do opuszczenia mieszkań przez właścicieli kamienic będą podlegali większej ochronie. W czwartek wchodzi w życie nowelizacja prawa karnego i budowlanego wprowadzająca rozwiązania, które mają lepiej chronić takie osoby.

Nowelizacja - jak deklarowano po jej uchwaleniu - jest reakcją na zachowania właścicieli nieruchomości, którzy dążąc do przejęcia mieszkań, utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych lokali; wyłączają prąd lub ogrzewanie, odcinają dostęp do wody, dewastują budynek czy niszczą jego części wspólne, np. poprzez usuwanie drzwi i okien. Media donosiły o przypadkach właścicieli kamienic wykupujących je, żeby zmodernizować i sprzedać nowe mieszkania lub wyburzyć i postawić nowy budynek.

Dotąd w Kodeksie karnym był zapis, że karze do 3 lat więzienia może podlegać ten, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec osoby dla zmuszenia jej do określonego działania. Sądy sformułowanie "wobec osoby" traktowały jednak literalnie i karały wyłącznie za fizyczne oddziaływanie, a nie działania pośrednie.

Na potrzebę zmiany prawa w tym zakresie wskazywała m.in. poprzednia Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Projekt zmian w tej sprawie latem zeszłego roku przygotował Senat; została uchwalona we wrześniu, podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Wchodzące w życie zmiany w Kodeksie karnym wprowadzają karę za nowy typ przestępstwa: stosowanie wobec kogoś innej przemocy niż bezpośrednia w sposób uporczywy lub "istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego". Będzie za to groziło do 3 lat więzienia. Takie przestępstwo ma być ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Ustawodawca ma na myśli zwiększenie dzięki temu ochrony lokatorów nękanych przez osoby chcące przejąć ich mieszkania.

Zmiany dotyczą także Prawa budowlanego oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Do Prawa budowlanego dodano m.in. przepis, zgodnie z którym budynki powinny być w czasie ich użytkowania poddawane kontroli w przypadku zgłoszenia przez lokatorów dokonania "nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń".

W razie stwierdzenia takich naruszeń, których charakter uniemożliwia lub znacznie utrudnia użytkowanie w celach mieszkalnych, organ nadzoru budowlanego nakazuje przywrócenie stanu poprzedniego. Decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu. Osoba, która nie zastosuje się do decyzji będzie mgła zostać ukarana mandatem w wysokości do 2 tys. zł. Wykroczeniem od czwartku stanie się też nieprzeprowadzenie kontroli obiektu przez jego właściciela lub zarządcę, gdy zgłoszono, że w obiekcie dokonano nieuzasadnionej ingerencji lub naruszenia. (PAP)

wkt/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~Sprawiedliwość
Wczoraj oglądałem program o biednej starszej pani mieszkającej razem z kotem w 5 pokojowym mieszkaniu w samym centrum warszawy, która od ponad dekady nie zapłaciła ani złotówki za mieszkanie, ani nie chciała się przeprowadzić do małej 2 pokojowej klitki z oddzielną kuchnią w nowym bloku poza centrum warszawy, którą to niedobry właściciel Wczoraj oglądałem program o biednej starszej pani mieszkającej razem z kotem w 5 pokojowym mieszkaniu w samym centrum warszawy, która od ponad dekady nie zapłaciła ani złotówki za mieszkanie, ani nie chciała się przeprowadzić do małej 2 pokojowej klitki z oddzielną kuchnią w nowym bloku poza centrum warszawy, którą to niedobry właściciel jej podstępnie proponował w zamian za dobrowolne wyprowadzenie. Dobrze że dzięki tej ustawie ten drań nie będzie mógł jej dalej krzywdzić tylko co najwyżej zakupy nosić.
~gnacpasozytow
Prawo wlasnosci powinno byc swiete, inaczej wszyscy bedziemy zyc w slumsach bo kto bedzie, pracowal, zabiegal i staral sie o cokolwiek.
~gość
Dlatego niemieckie władze próbowały zatwierdzić (nie jestem pewny czy zatwierdziły) prawo przejmowania budynków gospodarczych, by zakwaterować tam imigrantów?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~niewytrzymam
Ta ustawa to produkcja PATOLOGII bo kto bedzie pracowal jesli mozna bedzie zyc na czyjs koszt? Jak ta baba taka dobra to niech sobie ich wezmie na zasadach jakie proponuje.
~gośc
Dlatego socjalizm, komunizm, marksizm, stalinizm, i inne odłamy lewicowe mają sporo przeciwników?
~endi
Ludzie czyście się wszyscy szalejunajedli ? tu nie chodzi o ochronę patologii , tu chodzi o ochronę zwykłych ludzi przed zdziczeniem właścicieli domów w drodze do mamony . Wyrzucają lokatorów by ich mieszkania wynająć pod biura , mają prawo wypowiedzieć najem , jak najbardziej , ale niech to robią w cywilizowany sposób tak jak reguluje Ludzie czyście się wszyscy szalejunajedli ? tu nie chodzi o ochronę patologii , tu chodzi o ochronę zwykłych ludzi przed zdziczeniem właścicieli domów w drodze do mamony . Wyrzucają lokatorów by ich mieszkania wynająć pod biura , mają prawo wypowiedzieć najem , jak najbardziej , ale niech to robią w cywilizowany sposób tak jak reguluje to prawo . Jeśli lokator nie płaci robi mu się eksmisję , właściciel mając w ręku orzeczenie sądu o eksmisji idzie do gminy i gmina wypłaca mu czynsz za lokatora do czasu znalezienia dla niego lokalu zastępczego . Wasz problem polega na tym , że nie rozumiecie tekstu pisanego , mieszkacie w innych mieszkaniach niż prywatnych z pazernymi właścicielami i za dużo oglądacie telewizji , a ta prawdy nie mówi
~MMXMM
Nie, to ty nie rozumiesz, winne jest zwykle miasto które oddało komuś kamienicę razem z lokatorami (np. prawowitemu właścicielowi któremu PRL ją kiedyś zabrała) Gmina pozbyła się problemu i ma spokój. Problem ma właściciel, bo stawki czynszu są niskie w stosunku do wolnego rynku i nijak z tego utrzymać tą kamienicę i jeszcze zarobić Nie, to ty nie rozumiesz, winne jest zwykle miasto które oddało komuś kamienicę razem z lokatorami (np. prawowitemu właścicielowi któremu PRL ją kiedyś zabrała) Gmina pozbyła się problemu i ma spokój. Problem ma właściciel, bo stawki czynszu są niskie w stosunku do wolnego rynku i nijak z tego utrzymać tą kamienicę i jeszcze zarobić na swojej własności.
~endi odpowiada ~MMXMM
Więc niech zrobi eksmisję , ma do tego prawo , wbrew pozorom nie trwa to długo
~agatita
Szanowny Pani,
właściciel ma kamienicę po to by mieć lokatora i zarabiać. Czynsz rynek dyktuje !!!
A ja mam już dosyć lokatorów którzy często gęsto tylko kaucję płacą, czasami pierwszy czynsz, zużywają wodę, grzanie nim sąd nakaz zapłaty wyda, eksmisje orzeknie... i jak TY chciwy właścicielu wyjdziesz bez strat ( płacąc wodę
Szanowny Pani,
właściciel ma kamienicę po to by mieć lokatora i zarabiać. Czynsz rynek dyktuje !!!
A ja mam już dosyć lokatorów którzy często gęsto tylko kaucję płacą, czasami pierwszy czynsz, zużywają wodę, grzanie nim sąd nakaz zapłaty wyda, eksmisje orzeknie... i jak TY chciwy właścicielu wyjdziesz bez strat ( płacąc wodę i grzanie ) to masz szczęście.
Jak się problemy zaczynają to firmy majątek przepisują na współmałżonków, lub się okazuje że masz do czynienia z notorycznym oszustem.
Wszystkie spostrzeżęnia są moimi własnymi doświadczeniami

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki