REKLAMA

Warimpex liczy na zdecydowaną poprawę wyników w '21

2021-04-27 11:08
publikacja
2021-04-27 11:08
fot. Robert Gardziński / FORUM

Warimpex, spółka dewelopersko-inwestycyjna, liczy na zdecydowaną poprawę wyników w tym roku. Spółka koncentruje się na projektach deweloperskich m.in. w Polsce - poinformował PAP Biznes prezes Franz Jurkowitsch.

"Spodziewam się, że w tym roku nasze wyniki będą zdecydowanie lepsze. Nie sądzę, by potrzebne było dalsze obniżenie wartości aktywów. Liczę, że latem segment hotelowy się podniesie. Trudno przewidywać, jakie będą kursy walut. Sądzę jednak, że rubel nie będzie się dalej osłabiać" - powiedział PAP Biznes prezes Jurkowitsch.

W 2020 roku przychody Warimpeksu z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły o 4 proc. do 20,6 mln euro. To głównie efekt ukończenia w maju 2019 roku biurowca Mogilska 43 Office w Krakowie oraz pozyskania nowych najemców w obiekcie Ogrodowa Office w Łodzi.

Z kolei w segmencie hoteli przychody spadły na skutek pandemii o 64 proc. do 3,6 mln euro.

EBITDA grupy Warimpex wyniosła w 2020 roku 3 mln euro wobec blisko 30 mln euro w 2019 roku. Jak tłumaczy spółka, spadek wskaźnika rdr spowodowany jest ujemnym wynikiem w segmencie hoteli oraz brakiem transakcji sprzedaży nieruchomości.

Strata netto wyniosła 31,1 mln euro wobec 66,5 mln euro zysku rok wcześniej.

"To był trudny rok, zwłaszcza w segmencie hotelowym, który na szczęście był w naszym portfelu mniejszy niż kiedyś. Segment biurowy zachowywał się dość stabilnie, także w Rosji. Na rynku rosyjskim zaszkodziło nam osłabienie rubla" - powiedział prezes Warimpeksu.

"Pod względem wyników druga połowa roku nie zmieniła dużo w porównaniu z pierwszym półroczem. Osiągnięta strata to w 20 proc. strata operacyjna w segmencie hotelowym, w 40 proc. to różnice kursowe wynikające z osłabienia rubla i - częściowo - złotego, a w 40 proc. przeszacowanie w dół wartości aktywów" - dodał.

Prezes wskazuje, że programy szczepień przyspieszają, co powinno pomóc w powrocie do normalności jesienią i uniknięciu kolejnej fali pandemii. Nie spodziewa się, by popyt na powierzchnię biurową się zmniejszył.

"Myślę, że praca z domu pozostanie, ale nie w takim wymiarze jak obecnie. Spodziewam się przejścia firm na model hybrydowy, czyli pracę częściowo z domu, częściowo w biurze. Nowoczesne biura będą na tym korzystać. Większość naszych biur jest właśnie w takich nowych budynkach, gdzie możliwa jest elastyczność i dostosowanie powierzchni do potrzeb najemców" - powiedział Jurkowitsch.

"Przed pandemią pracownicy w biurach siedzieli blisko siebie, teraz to się zmieni. Żeby jednak zachować większą odległość między ludźmi, potrzeba większej przestrzeni. Z drugiej strony, gdy firma decyduje się na rezygnację ze stałych, przypisanych do pracowników biurek, powierzchnię można nieco zmniejszyć. To wszystko razem oznacza, że nie powinno być negatywnego wpływu na zapotrzebowanie na powierzchnię biurową" - dodał.

Jego zdaniem, można się spodziewać szybkiego ożywienia w turystyce, nawet w maju, czerwcu.

"Możliwe, że korzystać będą na tym bliskie lokalizacje np. nad morzem, czy w górach, bo turyści mogą się obawiać dalekich wyjazdów z uwagi na ryzyko kwarantanny. Turystyka miejska potrzebować będzie więcej czasu na odbudowę, ale wróci, gdy restauracje zaczną normalnie funkcjonować. Podróży biznesowych będzie mniej, myślę, że przynajmniej o 25-30 proc. Część konferencji, kongresów wróci jesienią, ale przygotowanie dużych imprez wymaga czasu, więc spodziewałbym się odbicia w tym obszarze dopiero w przyszłym roku" - powiedział prezes.

Warimpex koncentruje się na projektach deweloperskich w Polsce, Rosji i Niemczech.

"Uzyskaliśmy w tym roku pozwolenie na budowę dla kolejnego, trzeciego etapu projektu Mogilska w Krakowie. Rozpoczniemy prace już w czerwcu. Mamy też pozwolenie na budowę dla projektu Białystok Offices, ruszymy z budową jesienią. W Sankt Petersburgu trwa budowa biurowca, w ciągu kilku miesięcy rozpoczniemy prace wewnątrz budynku" - powiedział prezes.

W niemieckim mieście Darmstadt w 2019 roku Warimpex kupił hotel, który aktualnie jest remontowany, ponowne otwarcie planowane jest na jesień 2021 roku. Działka zapewnia dodatkowo teren rezerwowy pod kolejne projekty powierzchni biurowych i komercyjnych. Prace nad nowym planem zabudowy i projektem budowlanym do pozwolenia na budowę dla pierwszego biurowca są zaawansowane.

Prezes poinformował, że spółka przygląda się możliwościom akwizycji, ale na ten moment nie widzi nic atrakcyjnego na rynku.

Warimpex to spółka dewelopersko-inwestycyjna, notowana na giełdach w Wiedniu i w Warszawie. Prowadzi aktualnie działalność w Polsce, w Rosji, na Węgrzech, w Niemczech i w Austrii.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki