REKLAMA

"WSJ": Komponenty z Chin pomagają Iranowi w szybkiej produkcji dronów używanych na Ukrainie

2023-06-12 16:42
publikacja
2023-06-12 16:42

Mimo prób odcięcia Iranu od dostaw niezbędnych części kraj jest w stanie szybko produkować i wysyłać drony Rosji na użytek jej wojny przeciwko Ukrainie. To m.in. zasługa Chin, które nadal wysyłają Teheranowi komponenty potrzebne do konstrukcji maszyn - pisze w poniedziałek "Wall Street Journal".

"WSJ": Komponenty z Chin pomagają Iranowi w szybkiej produkcji dronów używanych na Ukrainie
"WSJ": Komponenty z Chin pomagają Iranowi w szybkiej produkcji dronów używanych na Ukrainie
fot. SalamPix / /  Abaca Press

Jak pisze dziennik, przykładem tego, jak szybko Iran jest w stanie produkować używane przez Rosję drony Szahed, są szczątki maszyny, które znaleziono w kwietniu. Analizując wrak, badacze z brytyjskiej grupy Conflict Armament Research odkryli, że znalazła się w nim chińska przetwornica napięcia wyprodukowana w styczniu br.

"Chińska część została wyprodukowana w styczniu, wysłana do Iranu, zainstalowana, potem wysłana do Rosji i użyta przeciwko Ukrainie w kwietniu" - podsumowuje "WSJ". Jak dodaje, Chiny w dalszym ciągu wysyłają Iranowi potrzebne komponenty mimo wysiłków USA, by odciąć reżim w Teheranie od dostaw części. Dziennik podaje, że choć Chiny od dawna stanowią kluczową część łańcucha dostaw, to rola chińskich firm stale wzrasta.

W ubiegłym tygodniu Biały Dom poinformował, że w Rosji powstaje fabryka irańskich dronów, zaś w ostatnim czasie Teheran wysłał przez Morze Kaspijskie kolejną transzę setek maszyn, za pomocą których Rosjanie bombardują ukraińskie miasta. I choć większość nich jest zestrzeliwanych przez ukraińską obronę powietrzną, to ataki te wyczerpują zapasy amunicji i rakiet obrońców.

Administracja USA opublikowała też ostrzeżenie dla firm na całym świecie, wzywając do ściślejszych kontroli wewnętrznych, tak by nie wspierały one nieświadomie irańskiego programu zbrojeniowego. Jak zaznacza "WSJ", sprawę komplikuje jednak fakt, że urządzenia takie jak przetwornice, mają szerokie zastosowanie w komercyjnej produkcji elektroniki.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
talmudd
wystarczy tylko "przestrzegać miedzynarodowych reguł & zasad".....LMAO......a propos czy są jakieś nowe info o "sukcesach kontrofensywy" ......??
billbill85
Trzeba uderzyć w samo centrum produkcji!!!!
websterdxb
Czekam na informacje na temat pocisków ze zubożonym uranem dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanie.....
zoomek
Biznes. W USA też trzepią kasę kahały - przecież nie robią broni i amunicji za swoje oszczędności aby rozdać? Te deficyty w jueseju to się skądś biorą.
mirek6504
A może coś Washington post napisze o długu amerykańskim??
and00
Przecież pisze często
Tylo że jak USA puści baka to kreml sie chwieje
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
oczywiście
Analogów w mire niet
tyloko że kindzały spadają nawet na Ukrainie, stare modele patriotów starczają na te wasze wynalazki

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki