W walce ze smogiem czeka nas kominkowa rewolucja

2020-01-14 06:50
publikacja
2020-01-14 06:50

Wymiana blisko 3,5 mln „kopciuchów”, czyli przestarzałych technologicznie kotłów, ograniczenia ruchu starych samochodów i ciągły monitoring zanieczyszczeń przemysłowych - to najważniejsze wyzwania dla Polski w walce ze smogiem. Na razie likwidacja starych pieców praktycznie stoi w miejscu, a walka z zanieczyszczeniem komunikacyjnym właściwie jeszcze się nie rozpoczęła - podkreślają eksperci Polskiego Alarmu Smogowego. W najbliższych latach czeka nas też rewolucja kominkowa, bo to też istotne źródło smogu.

/ fot. Serhii Krot / Shutterstock

- Najważniejszym wyzwaniem w tej chwili jest likwidacja 3-3,5 mln kopciuchów, które mamy w Polsce. Przyczyniają się one do połowy zanieczyszczenia pyłowego w naszym kraju i prawie 90 proc. rakotwórczego benzoalfapirenu. To jest coś, z czym musimy się uporać i jeśli sobie z tym poradzimy, to jakość powietrza w Polsce znacząco się poprawi - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Emisja zanieczyszczeń pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków węglem i drewnem to główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Spalanie paliw stałych w gospodarstwach domowych odpowiada za 78,5 proc. emisji benzo[a]pirenu w Polsce i 47 proc. emisji pyłu PM2.5. To wina „kopciuchów”, czyli przestarzałych kotłów. Program Czyste Powietrze zakłada likwidację 3 milionów „kopciuchów” w ciągu 10 lat.

Jak jednak wskazuje Polski Alarm Smogowy w „Programie PAS dla czystego powietrza w Polsce”, ze względu na skomplikowane procedury wnioskowania o dotacje oraz niewydolną sieć dystrybucji pomocy po ponad roku funkcjonowania programu Czyste Powietrze podpisano zaledwie około 50 tys. umów o dofinansowanie, czyli mniej niż 2 proc. założonego celu. PAS postuluje, żeby uprościć procedury i włączyć w sieć dystrybucji dotacji gminy i banki, a wsparcie  rozszerzyć także o budownictwo wielorodzinne. Dodatkowo można by uprościć zasady programu Stop Smog, który zakłada pomoc ubogim w wymianie „kopciuchów”.

Eksperci podkreślają, że poza wsparciem istotne jest także intensywne kontrolowanie źródeł ogrzewania i ich obowiązkowa rejestracja, a także wprowadzenie norm emisyjnych dla kominków. Co roku sprzedawanych jest ok. 100 tys. kominków bez ograniczeń emitowanych przez nie zanieczyszczeń.

- Czeka nas rewolucja kominkowa. W 10 województwach już mamy uchwały antysmogowe, które definiują, jakim kominkiem możemy ogrzewać. Powinny to być kominki zgodne z tzw. ekoprojektem, czyli emitujące bardzo niewielkie ilości zanieczyszczeń pyłowych. Jeżeli nie mamy takiego kominka w domu, to albo go wymienimy na zgodny z ekoprojektem, albo doprowadzimy jego emisyjność do poziomu ekoprojektu poprzez instalację elektrofiltrów w kominie - tłumaczy Piotr Siergiej.

Wszystkie wojewódzkie uchwały zakładają wejście w życie przepisów w trakcie sezonu grzewczego, w zależności od regionu w różnych latach, najpóźniej w województwie lubuskim, bo od 2027 roku.

- Jeżeli mówimy o kilkuset tysiącach zlikwidowanych czy zamienionych na inne kominków na terenie jednego województwa, to jest potężne zadanie - ocenia ekspert PAS.

Nie tylko emisja z domowych palenisk zanieczyszcza polskie powietrze. W miastach dużym źródłem szkodliwych pyłów jest również transport samochodowy. Na tysiąc mieszkańców przypada 700-800 tys. aut, średnio dwunastoletnich. To właśnie starsze samochody z silnikami Diesla są największym problemem.

- Wyzwaniem, i to chyba nawet większym niż likwidacja „kopciuchów”, jest walka z zanieczyszczeniem komunikacyjnym. Pod tym względem nie jesteśmy nawet na początku drogi, bo jeszcze na nią nie weszliśmy. Walka z zanieczyszczeniem komunikacyjnym jest dopiero przed nami. Musimy wyrzucić samochody ze śródmieść dużych miast, bo to potężny czynnik zanieczyszczający aglomeracje - ocenia Piotr Siergiej.

Poza wprowadzeniem w miastach stref czystego transportu zgodnie z normami euro mogłyby pomóc także zmiany w strukturze podatku akcyzowego, w zależności od wieku auta, poziomu emisji spalin i wykorzystywanego paliwa. Innym sposobem mogłoby być ograniczenie praktyki wycinania filtrów DPF, oczyszczających gazy spalinowe z cząstek stałych, poprzez np. podniesienie norm emisji spalin, jakie muszą spełniać pojazdy w czasie obowiązkowego przeglądu technicznego.

Jak wskazuje Polski Alarm Smogowy w swoim programie, istotnym działaniem ma być też ograniczenie emisji z zakładów przemysłowych poprzez wprowadzenie ciągłego monitoringu zanieczyszczeń czy zwiększenie kar za nadmierne lub niezgłoszone emisje.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
rynryn
Trzeba chyba być niespełna rozumu aby stwierdzić, że piece domowe zanieczyszczają środowisko bardziej od przemysłu. To bujda na resorach. Piece owszem dokładają się do emisji CO2 oraz pyłów zawieszonych, ale gros to przemysłowe emisje. Dowodem jest Kraków gdzie jest jeszcze ok. 1500 pieców na węgiel. A jakoś powietrza Trzeba chyba być niespełna rozumu aby stwierdzić, że piece domowe zanieczyszczają środowisko bardziej od przemysłu. To bujda na resorach. Piece owszem dokładają się do emisji CO2 oraz pyłów zawieszonych, ale gros to przemysłowe emisje. Dowodem jest Kraków gdzie jest jeszcze ok. 1500 pieców na węgiel. A jakoś powietrza nie uległa widocznej poprawie. Ale lepiej zwalić winę na mieszkańców ( tylko po to by znaleźć winnego chłopca do bicia ) a nie walczyć z faktycznymi największymi trucicielami, bo ci się będą bronić.
arturo77
na filmach W.Cejrowskiego czy to w Amazonii czy Afryce ludzie maja drewniane chaty w ktorych jest palenisko i dym wylatuje przez dach-nie ma zadnego okapu czy rury i oni tam jedza,spia i nie slyszalem zeby masowo umierali na raka.zastanawialem sie jak oni w tej chacie wytrzymuja w tym dymie.gdyby im opowiedziec o nagonce smogowej na filmach W.Cejrowskiego czy to w Amazonii czy Afryce ludzie maja drewniane chaty w ktorych jest palenisko i dym wylatuje przez dach-nie ma zadnego okapu czy rury i oni tam jedza,spia i nie slyszalem zeby masowo umierali na raka.zastanawialem sie jak oni w tej chacie wytrzymuja w tym dymie.gdyby im opowiedziec o nagonce smogowej brzuchy by ich rozbolaly-ze smiechu.
po_co odpowiada arturo77
Wiesz bo zdarza im się umrzeć zanim wyhodują raka.
degrengolada
wyszukiwać kopciuchowców. Bardzo dobrze to widać po kominach co z nich leci. Kary muszą być surowe.
1984
W Krakowie już tego wszystkiego zakazano i co? Dzisiaj jest jedynym czerwonym miastem na smogowej mapie Polski. Mało tego, do wieczora z pewnoscią przekroczą progi informowania o zanieczyszczeniu pyłami. A na Śląsku nie ma tego ryzyka. Więc co dają te restrykcje poza uprzykrzaniem zycia normalnych obywateli umiejętnie palacych W Krakowie już tego wszystkiego zakazano i co? Dzisiaj jest jedynym czerwonym miastem na smogowej mapie Polski. Mało tego, do wieczora z pewnoscią przekroczą progi informowania o zanieczyszczeniu pyłami. A na Śląsku nie ma tego ryzyka. Więc co dają te restrykcje poza uprzykrzaniem zycia normalnych obywateli umiejętnie palacych w kotłach i kominkach?
marianpazdzioch
Alibi socjalistycznym politykom. Nie chodzi przecież o rozwiązywanie realnych problemów, a gonienie króliczka. Wtedy wiecznie będzie na nich zapotrzebowanie, u co mniej lotnego elektoratu, a tego nie brakuje. Problemem natomiast są koszty utrzymania, które zresztą stale rosną i tylko część Polaków nadrabia to rosnącymi dochodami.
adam.1983
"Innym sposobem mogłoby być ograniczenie praktyki wycinania filtrów DPF, oczyszczających gazy spalinowe z cząstek stałych, poprzez np. podniesienie norm emisji spalin"

To zaczyna mi już śmierdzieć podważaniem ogólnej zasady prawa czyli prawo nie może działać wstecz, bo skoro samochód z danego rocznika
"Innym sposobem mogłoby być ograniczenie praktyki wycinania filtrów DPF, oczyszczających gazy spalinowe z cząstek stałych, poprzez np. podniesienie norm emisji spalin"

To zaczyna mi już śmierdzieć podważaniem ogólnej zasady prawa czyli prawo nie może działać wstecz, bo skoro samochód z danego rocznika miał wtedy wydaną homologacje na jego użytkowanie z obecnymi wtedy normami to nie można tego zezwolenia teraz cofać ( pomijam zabiegi usuwania czegoś z samochodu bo to powoduje pogorszenie względem normy jaką miał w czasie produkcji ) ale określenie podniesienie norm będzie w praktyce oznaczało że nawet auta w które nie było ingerencji mogą się nie kwalifikować w nowe normy czy będzie zakaz uch używania.

Dożywamy czasów w których wolność w czasie pokoju będzie podobna jak w czasie okupacji, państwo będzie mówiło jakim samochodem ma obywatel jeździć, czym ogrzewać dom, oraz co jeść, jeszcze trochę o wprowadzą limit ilości papieru toaletowego na osobę i normę na ilość wdychanego powietrza
wonsz
Kim są ci ludzie? Od jakiegoś czasu wszędzie pełno ich "opinii" "raportów", "ekspertyz" i dobrych porad, jak mam żyć, więc wszedłem na ich stronę, żeby dowiedzieć się, co to za jedni - instytut badawczy? Stowarzyszenie albo fundacja? Prywatne spółka sprzedająca kotły z zielonym listkiem Kim są ci ludzie? Od jakiegoś czasu wszędzie pełno ich "opinii" "raportów", "ekspertyz" i dobrych porad, jak mam żyć, więc wszedłem na ich stronę, żeby dowiedzieć się, co to za jedni - instytut badawczy? Stowarzyszenie albo fundacja? Prywatne spółka sprzedająca kotły z zielonym listkiem i szkolenia ekologiczne? No a tam niespodzianka - NIC na ten temat. Żadnych władz, żadnego statutu, żadnego numeru w rejestrze, żadnej informacji o źródłach finansowania, w zakładce "Kontakt" świeci tylko kilka nazwisk i kilkanaście adresów mailowych i profili na FB. I bełkot, że są inicjatywa zrzeszająca zatroskane ruchy obywatelskie (zakładka "Nasza misja"). Co oni za jedni i skąd ich ostatnio tyle w mediach, ktoś się orientuje? Może zamiast wzywać do wprowadzenia obowiązku rejestracji pieców, zrealizowaliby najpierw ustawowy obowiązek rejestracji stowarzyszenia lub związku stowarzyszeń?
talmud odpowiada wonsz
odbiorcom 500+ jest obojętne kto za tym stoi.....normalni ludzie wiedza o co chodzi.....dlatego przygotowują sie......

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki