Średnio 2800 zł na ogrzewanie węglowe wydają gospodarstwa domowe

Odsetek gospodarstw domowych używających węgla do ogrzewania sukcesywnie spada i w ostatnim sezonie wyniósł 32 proc. W sezonie grzewczym 2018/2019 Polacy wydali na ten cel średnio 2804 zł, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z ankiety firmy Kantar.

Według badań koszty ogrzewania węglem stanowią przeciętnie ok. 11 proc. dochodów gospodarstw domowych.

Wyniki opartego na ankiecie raportu dotyczącego wydatków na zakup węgla przesłała w środę PAP Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, skupiająca ponad sto podmiotów dysponujących ponad 350 składami węgla w całej Polsce.

Według badań 34 proc. korzystających z ogrzewania węglem gospodarstw domowych wydaje co najmniej 10 proc. swoich dochodów na zakup tego surowca. To ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych, czyli około 4,5 miliona osób.

„Według definicji UE te gospodarstwa znajdują się w sytuacji ubóstwa energetycznego. Jest to wynik na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Jednocześnie nieznacznie maleje liczba gospodarstw wydających na zakup węgla więcej niż 20 proc. budżetu domowego. 9 proc. najuboższych gospodarstw domowych ogrzewających się węglem wydaje na jego zakup ponad 20 proc. swojego budżetu domowego” – podała Izba.

„To zatrważające, że ponad 400 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad milion Polaków, żyje w tak skrajnym ubóstwie energetycznym” – ocenił prezes organizacji Łukasz Horbacz.

Równocześnie – dodają przedstawiciele Izba – badania wskazują, że wzrost wynagrodzeń oraz programy socjalne rządu wpłynęły na percepcję obciążenia budżetu domowego wydatkami na zakup węgla. W ostatnim sezonie spadł odsetek osób, dla których zakup węgla stanowił znaczne obciążenie.

Ponad połowa (56 proc.) kupujących węgiel na potrzeby gospodarstwa domowego spodziewa się wzrostu wydatków na zakup tego surowca w kolejnym roku. Średni prognozowany według ankietowanych wzrost cen wynosi około 9 proc. Ponad jedna trzecia badanych spodziewa się, że wydatki pozostaną na zbliżonym poziomie.

Sukcesywnie spada odsetek Polaków używających węgla do ogrzewania domu, osiągając w ostatnim sezonie poziom 32 proc. Kosztem sortymentów grubych wzrósł odsetek osób używających sortymentów średnich (groszek i ekogroszek). Świadczy to o postępującej wymianie kotłów starego typu na nowoczesne kotły 5 klasy i ecodesign, wyposażone w podajnik.

Z 19 do 23 proc. wzrósł odsetek osób, które doświadczają dyskomfortu termicznego. „Skutki tego dyskomfortu przekładają się na stan zdrowia oraz konieczność ograniczania wydatków w innych dziedzinach życia. Warto jednak zauważyć, że równocześnie wzrosła grupa osób, które twierdzą, że dyskomfort termiczny nie ma istotnego wpływu na ich życie” – zaznaczają autorzy badań.

Ankieta została przeprowadzona od 15-18 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku powyżej 15 lat. Wywiady realizowane telefonicznie z osobami, które zadeklarowały ogrzewanie mieszkania lub domu węglem i są osobami decydującymi lub współdecydującymi o zakupie węgla. Przeprowadzono 5396 rozmów, z czego 1129 spełniało kryteria rekrutacji, czyli ogrzewanie węglem oraz decydowanie o zakupie węgla do mieszkania lub domu.

autor: Krzysztof Konopka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 18 krrzysiek2

mam podobnie 140m2 ściana warstwowa max ceramiczny 10cm stryropian cegła modularna na zewnątrz . W stropodachu 34cm ocieplenia, roczne zużycie gazu około 1000m3 gazu ziemnego.
W tym roku dołożyłem instalacje PV 5kW i mam sporo nadwyżki w sam raz do zasilania klimatyzatora 5kW z funkcją grzania w lekkim sezonie grzewczym. Nigdy nie babrałem się węglem i całym syfem , który jest z tym związany...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 13 dwam

czy dodałeś minimum 300-500 pln rocznie na prad bez którego to by nie działała taka instalacja..

! Odpowiedz
4 15 antek10

Bogacze od tzw eko groszku. łahahahhahaha

! Odpowiedz
8 11 rav1932

Śląskie. Dom pustak żużlowy ( masakra... ) 115m2 4os. Kocioł gazowy Termet z '98roku roczny koszt ogrzewania 4200zl plus wodą użytkową prąd ok200zl mięs.
Remont - fundamenty 120cm głęboko 10cm, podłogi parter 15cm styro. Elewacja 15cm grafit, strych 50cm wełny, 60% domu podłogowe, nowy kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z buforem na wodę użytkową. Efekt zeszły rok październik październik koszty spadły do 1850zl ( gaz i opłaty przesyłowe ) rachunki za en.el. spadły o ponad 200zl mięs. Suma sumarum ogrzewanie budynku mam więc "gratis" pełny remont koszt 200tys zł. W planie jeszcze fotowoltaika, i zmiana ogrzewania na elektryczne w przyszłości. Będzie "darmowe" i ekologiczne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 12 antek10

Kocioł gazowy kondensacyjny Buderus, dom 150 metrow, podłogówka, docieplony tak jak ma być bo nowy dom. Rekuperator, brak skosow. Sufit lany. - koszt roczny ogrzewania i podgrzania wody - 2500 PLN. Temp ustawiona na 24 stopnie w domu. Ludzie skąd u was takie rachunki?

! Odpowiedz
5 33 zakrzewg

Jednym słowem, super, roczne oszczędności to jakieś 1850+2400PLN=4 250, zainwestowane 200 000, jeżeli nic się nie popsuje, inwestycja zwróci się za min 47lat :) .... zapytam na koniec jaka jest żywotność budynku ??

! Odpowiedz
0 2 rekin1986 odpowiada zakrzewg

Amortyzacja zabudowy mieszkalnej 1,5 procenta rocznie czyli ok 66 lat

Mi wychodzi na dom 260 m2 drewno 14 m 3 żdżynków dębowych czyli 980 zł plus 1 tona groszku 700 czyli 1680 zł na cały rok wraz z ciepłą wodą użytkową

Grubość muru 50 cm z zewnątrz 8 styropian na dachu 10 cm wełny mineralnej kocioł w piwnicy na zwykłą sipę co się wrzuci to pójdzie obieg grawitacyjny poprzez różnicę temperatur bez żadnych pomp dmuchaw czy innych elektrycznych wynalazków taniej już się nie da

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne