W ciągu 6 dni do Włoch przybyło 13 tys. migrantów. W sobotę uratowano 668 osób

13 tys. migrantów przybyło w ciągu ostatnich 6 dni do Włoch. W tym czasie doszło do zatonięcia kilku łodzi. Dotychczas potwierdzono śmierć 65 osób. Tylko w sobotę międzynarodowe okręty uratowały 668 migrantów starających się dotrzeć na Sycylię z Libii.

W ciągu 6 dni do Włoch przybyło 13 tys. migrantów. W sobotę uratowano 668 osób
W ciągu 6 dni do Włoch przybyło 13 tys. migrantów. W sobotę uratowano 668 osób (fot. Umit Bektas / FORUM)

Włoskie, niemieckie oraz irlandzkie okręty patrolowe przeprowadziły w sobotę kilka akcji ratunkowych w południowej części Morza Śródziemnego, w pobliżu Sycylii. Irlandzki okręt Le Roisin uratował 123 migrantów z tonącego kutra. Niemiecki okręt patrolowy, którego zadaniem jest tropienie i przechwytywanie łodzi przemytniczych, przeprowadził cztery udane operacje ratownicze.

Do portu w Reggio Calabria przybył zaś okręt włoskiej marynarki wojennej "Vega" ze 135 uratowanymi migrantami oraz 45 ciałami rozbitków wyłowionymi dzień wcześniej. Kolejna grupa uciekinierów, którym udało się przeżyć zatonięcie statku rybackiego, którym mieli zamiar dotrzeć do wybrzeży Włoch, przybyła w sobotę do portu w Pozzallo.

Statystyka minionego tygodnia potwierdza tezę powtarzaną od kilku miesięcy przez ekspertów, że zamknięcie innych tras przerzutu migrantów do Europy ponownie otworzy szlak wiodący przez Morze Śródziemne.

Cieśnina Sycylijska jest obecnie najczęściej wykorzystywaną trasą przerzutu ludzi - w większości wysyłanych przez przemytników - z Afryki do Europy.

Agencja Ansa przypomina zapowiedzi, że Włochy czeka bardzo trudne lato, jeśli nie zostaną podjęte przez Unię Europejską konkretne działania, w pierwszej kolejności - w Afryce, by ograniczyć stamtąd napływ migrantów.

Większość uchodźców zmierzających do UE wypływa z wybrzeży Libii, co - jak się podkreśla - wskazuje na to, że rząd powołany w tym pogrążonym w chaosie kraju nie jest w stanie położyć kresu działalności przemytników ludzi.

W ostatnich dniach wypłynęło stamtąd około 70 zatłoczonych łodzi i pontonów. Oznacza to, że w ciągu doby w stronę Włoch wypływa ponad 15 łodzi.

Ponadto zauważono, że z Libii wypływają łodzie w coraz gorszym stanie technicznym, które jeszcze na tamtejszych wodach często ulegają awarii. Włoska Straż Przybrzeżna i inne jednostki przychodzą z pomocą rozbitkom blisko wybrzeża libijskiego, tuż po odbiciu łodzi i kutrów od brzegu.

Włoska marynarka wojenna potwierdziła, że w tych dniach doszło do trzech katastrof łodzi, w których zginęło co najmniej 65 osób. W sobotę pracownicy organizacji Save the Children przekazali na podstawie relacji migrantów informację o zatonięciu czwartej łodzi z 500 osobami. Mówi się o setkach zaginionych.

Żadna służba morska nie potwierdziła dotąd tych doniesień.

Rośnie też liczba łodzi odpływających z Egiptu, bo i tam działają potężne gangi przemytników.

Sytuację w ośrodkach dla uchodźców i migrantów ubiegających się o azyl we Włoszech określa się jako skrajnie trudną. Przebywa w nich 120 tys. dorosłych i prawe 20 tys. nieletnich.

Od początku tego roku do Włoch przybyło około 40 tys. migrantów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~spx

Najpierw zaprosiła ich pani Merkel więc szli do Niemiec a później papa Francesco więc idą do Włoch. Ciekawe który idiota wychyli się jako następny z zaproszeniem.

! Odpowiedz
0 2 ~miro

trzeba zatopić kilkanascie łodek z robactwem to odechce im sie najazdu na europe

! Odpowiedz
4 1 ~pomysł

Nie wiem czemu PISiaki boją się Islamistów. Wystarczy sprowadzić tu parędziesiąt tysięcy Islamistów i rozdać im adresy pracowników Gazety Wyborczej i feministek. W Francji wszystkie zamachy były tylko na ludzi żydowskiego pochodzenia a gwałty na feministkach

! Odpowiedz
2 2 ~mamaq

Właściwie to masz rację.
Kurde pojadę do grecji i przywiozę kilku muslimów.
Tylko jaka gwarancja że jak już rozwalą feministki i nawiedzonych lewaków to nie zaczną zabijać takich jak ja.

! Odpowiedz
0 7 ~Marko

TO WSZYSTKO TO JEST JAKIEŚ CELOWE DZIAŁANIE WKRÓTCE SIE DOWIEMY JAKIE OBAWIAM SIE O TO NAJGORSZE

! Odpowiedz
0 24 ~Baranina

Po co ich wyławiać? Niech pływają po nich do Libii i biorą za to kasę zamiast mafii. Włosi to idioci, zniszczą EU.

! Odpowiedz
0 28 ~mamut

To nie imigranci są zagrożeniem, ale zdradzieccy politycy którzy umożliwiają im wdzieranie się do Europy wszelkimi drogami !

! Odpowiedz
0 27 ~mahmud

Europejscy przywódcy zdziecinniali do skrajności ! W krajach arabskich łapią się za głowy z niedowierzaniem że można mieć tak debilnych przywódców.

! Odpowiedz
2 45 ~edd

"Włoska Straż Przybrzeżna i inne jednostki przychodzą z pomocą rozbitkom blisko wybrzeża libijskiego, tuż po odbiciu łodzi i kutrów od brzegu."
Jak możliwe, że narody zachodniej Europy są tak głupie?

! Odpowiedz
1 25 ~ajatollah

wirus lewactwa

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil