REKLAMA

W Wielkiej Brytanii wrócą kredyty hipoteczne z niskim wkładem własnym

Michał Kisiel2021-03-05 08:49analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-05 08:49
W Wielkiej Brytanii wrócą kredyty hipoteczne z niskim wkładem własnym
W Wielkiej Brytanii wrócą kredyty hipoteczne z niskim wkładem własnym
fot. Sukree Sukplang / / Reuters

Podobnie jak w Polsce w Wielkiej Brytanii w trakcie pandemicznego kryzysu banki zwiększyły wymagania dotyczące wkładu własnego w kredycie hipotecznym. Rządowy program ma skłonić kredytodawców do zaoferowania kredytów z 5-procentową wpłatą.

Pięć największych brytyjskich banków podjęło decyzję o wsparciu rządowego programu, który ma pomóc osobom kupującym pierwszą nieruchomość. Jak informuje „The Financial Times”, od kwietnia w ofercie Lloyds, NatWest, Santandera oraz HSBC znajdą się kredyty hipoteczne z 5-procentowym wkładem własnym. Barclays jest obecnie jedynym z dużych kredytodawców, którzy akceptują niską wpłatę.

Zgodnie z przedstawionymi w lutym założeniami rząd będzie zachęcać banki do obniżenia wymagań. Konieczność wniesienia wysokiego wkładu własnego wskazywana jest jako jedna z głównych barier blokujących młodym pracującym dostęp do zakupu nieruchomości. Rząd zaoferuje bankom gwarancje, które mają zniwelować potencjalne straty wynikające z udzielania kredytów z minimalną wpłatą własną.

Rządowa koncepcja spotkała się wieloma krytycznymi uwagami. Eksperci podkreślają, że rozwiązanie poprawi sytuację kredytobiorców, w szczególności na obszarach, gdzie ceny nieruchomości nie rosły w ostatnich latach najszybciej (czyli poza Londynem oraz południowo-wschodnią Anglią). W pozostałym częściach Wielkiej Brytanii najważniejszą barierą jest niska podaż nieruchomości oraz wyśrubowane ceny.

Wskazuje się również na fakt, że kredyty z wysokim wskaźnikiem LTV (długu do wartości nieruchomości) są znacznie droższe od tych, które otrzymać mogą legitymujący się wyższym wkładem własnym. Regulacje nadzorcze ograniczają także liczbę kredytów, których wartość przekracza 4,5-krotność rocznego dochodu kredytobiorcy. Wymóg ten automatycznie ogranicza liczbę klientów, którzy będą mogli skorzystać z hipotek z niską wpłatą własną.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
fred_
Czy w Polsce takze jest prog maksymalnie 4.5 krotnosci rocznych dochodow przy kredycie hipotecznym?
demeryt_69
KNF już pokazała na co ją stać gdy wprowadzono kredyty oparte na kursach CHF oraz EUR - totalna fikcja jak niemal każda instytucja utrzymywana przez podatników w tej republice bananowej.
traderfr
Ciekawe jakie będzie oprocentowanie takiego kredytu z niskim wkładem własnym, zgaduję że kosmiczne. Już teraz jest ogromna różnica w oprocentowaniu dla wkładów 10%, 15% i 20%, plus oczywiście większa kwota do spłaty czyli wyjdzie rata za wysoka do udźwignięcia.
demeryt_69
Zgadujesz? Dość zabawne :)
1a2b
Nawet w pandemii te bankowe pasożyty idą w hipoteczną łatwiznę. Z tej troski ludzie będą mieli wzrost cen nieruchomości. Inwestowanie w przemysł (np. farmaceutyczny) jest dla banków ciągle nieatrakcyjne i zbyt skomplikowane. Hipoteka + lichwa to jest to.
lorelie
domy z drewna że szczurami i pluskwami oraz dwoma kranami...
demeryt_69
A do tego tyrka na zmywaku ... przykra sprawa :)
lorelie odpowiada demeryt_69
rzadko kogo stać na mieszkanie w dzielnicy dla białych
pstrzezek
wszystko byłoby inaczej gdyby nie Biden i lewaki prawda lorelka?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki