REKLAMA

W 2015 roku potanieją kredyty. Mieszkania będą drożeć

2015-03-11 06:35
publikacja
2015-03-11 06:35
W 2015 roku potanieją kredyty. Mieszkania będą drożeć
W 2015 roku potanieją kredyty. Mieszkania będą drożeć
/ Gant

W tym roku na rynku nieruchomości nastąpi spadek kosztów kredytów oraz wzrost popytu na nowe mieszkania. To może oznaczać wyższe ceny. Analitycy oczekują wzrostu o 1-2 proc. 

Polska gospodarka przyspiesza i widać to także w budowlanych statystykach. Liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych wzrosła w styczniu o 11,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wprawdzie w Polsce niemal połowę nowych domów budują inwestorzy indywidualni, jednak to deweloperzy mieli największy wpływ na tak wysoki wzrost. W pierwszym miesiącu tego roku rozpoczęli oni budowę ponad 4 tys. mieszkań, to aż o 16 proc. więcej niż w styczniu 2014. Najwyraźniej liczą oni na to, że nieruchomości zaczną się lepiej sprzedawać.

- Kredyty będą tańsze - mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Bartosz Turek, analityk Lion's Bank. - Jak kredyty będą tańsze, to będzie można więcej pożyczyć. Już teraz rodzina 3-osobowa z dochodem 5 tys. zł netto może pożyczyć około 450 tys. zł. Zdolność kredytowa w 2015 roku po obniżeniu stóp procentowych będzie rosła. W związku z tym będzie można pożyczyć więcej, więcej osób będzie też stać na to, aby kupić mieszkanie. To najprawdopodobniej przełoży się na co najmniej tak dobry popyt, jaki był w 2014 roku, jeśli nie lepszy, a więc będzie zawieranych dużo transakcji.

Rada Polityki Pieniężnej po zapoznaniu się z raportem o inflacji zdecydowała się na bardziej intensywną walkę z deflacją i obniżyła w marcu stopy procentowe o 0,5 pkt proc. do kolejnego najniższego w historii poziomu. Główna stopa referencyjna wynosi od ubiegłego czwartku 1,5 proc. Poprzednie poziomy nie zapobiegły spadkowi cen w Polsce. Deflacja cały czas narasta, w styczniu ceny były o 1,3 proc. niższe niż rok temu, a w marcowej projekcji NBP przewiduje dynamikę cen w 2015 roku na od -1,0 do 0 proc.

- Rok 2015 dla rynku nieruchomości będzie udany - ocenia Bartosz Turek. - Cały czas mamy do czynienia z bardzo niskim kosztem kredytu.

Marcowa obniżka stóp, i to głębsza od oczekiwanej, jeszcze ten koszt obniży.

Przez ostatnie lata na rynku panowała raczej stagnacja. Wprawdzie po załamaniu w 2012 roku rynek mieszkaniowy powrócił do równowagi, jednak nadal daleko mu do cen z czasów hossy w 2007 roku. Taniejące kredyty i rosnący popyt na mieszkania może to zacząć zmieniać.

Niewykluczone, że będzie się to wiązało ze wzrostami cen - uważa analityk Lion&HASH39;s Bank. - Deweloperzy mogą sondować rynek, sprawdzać, czy nabywcy mieszkań będą w stanie zapłacić trochę więcej. Moim zdaniem 2015 rok zamknie się niewielkimi wzrostami cen. Biorąc pod uwagę to, że inflację będziemy mieli na znikomym poziomie, myślę, że 2015 rok może skończyć się 1-2 proc. wzrostem.

O ile jednak ceny nowych mieszkań mogą wzrosnąć, o tyle nadal będzie warto kupować nieruchomości z drugiej ręki. Tutaj na razie wzrostu cen nie należy się spodziewać. Tym bardziej że preferencyjny program Mieszkanie dla Młodych przeznaczony jest tylko dla kupujących lokale od deweloperów.

- Jeżeli deweloperzy zdecydują się podnosić ceny mieszkań, nawet w takim niewielkim zakresie, to dopiero po jakimś czasie, jednego kwartału, a nawet dwóch lub trzech kwartałów, właściciele mieszkań używanych mogą włączyć się w ten trend, najpierw jednak zrobią to deweloperzy - twierdzi Bartosz Turek.

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (68)

dodaj komentarz
~observer
A mnie mówiła osoba, która zawodowo zajmuje się obrotem nieruchomościami, że coraz mniej ludzi kupuje mieszkania, bo ludzie boją się wojny. Że mieszkania sprzedaje się trudno. Zmniejsza się popyt. Taka sytuacja nie sprzyja raczej wzrostowi cen, tylko obniżce. Jest to logiczne, że jak towar sprzedaje się trudno, bądź A mnie mówiła osoba, która zawodowo zajmuje się obrotem nieruchomościami, że coraz mniej ludzi kupuje mieszkania, bo ludzie boją się wojny. Że mieszkania sprzedaje się trudno. Zmniejsza się popyt. Taka sytuacja nie sprzyja raczej wzrostowi cen, tylko obniżce. Jest to logiczne, że jak towar sprzedaje się trudno, bądź wcale, to cena spada. Zresztą wystarczy obejrzeć strony z mieszkaniami wystawionymi na sprzedaż, widać, że oferty są i są. I to jedne i te same, a do nich dochodzą nowe.
~kasik
Ta, ciekawe kto je kupi. Mieszkania są rekordowo tanie, przynajmniej w moim mieście. My załatwialiśmy kredyt przez Górnośląskie Towarzystwo Finansowe, spore różnice w ofertach było widać, ale generalnie prędko lepszych warunków do kupowania mieszkań mieć nie będziemy.
~Nasha
A Polska gospodarka nie przyspiesza... nie wiem co to za analityków wy macie/ zaklinanie rzeczywistości. Przyspieszała do 2014. Teraz mamy rynek dla bogacza - tani kredyt.. super. Ze średniaków finansowych skorzystają tylko ci, którzy kupili wcześniej.
~Nasha
albo ci których rodzice będą mogli wesprzeć.
~Nasha
Nie będą drożeć. Rekomendacja S spowoduje dalszy powolny spadek cen na rynku wtórnym. Już przy 10% nie ma klientów kredytowych. Chyba ktoś kasiasty robił ten raport, lekko oderwany od rzeczywistości. Młodzi ludzie kredytujący się nie mają hajcu na wkład własny. Rok 2015 będzie zły dla rynku nieruchomości, co wiadome Nie będą drożeć. Rekomendacja S spowoduje dalszy powolny spadek cen na rynku wtórnym. Już przy 10% nie ma klientów kredytowych. Chyba ktoś kasiasty robił ten raport, lekko oderwany od rzeczywistości. Młodzi ludzie kredytujący się nie mają hajcu na wkład własny. Rok 2015 będzie zły dla rynku nieruchomości, co wiadome było już w polowie 2014.
~dfggffg
To oczywiste! Kupujcie już dzisiaj,bo jutro będzie za późno! Najlepiej jeszcze na kredyt we franku! Kupujcie bo przegracie życie! Panu ekspertowi radzę zmienić chlebodawcę. Coraz mniej ludzi kupuje, coraz więcej mieszkań stoi odłogiem. A ten łeb przewiduje wzrost cen. Poziom wzrostu jego kretynizmu to już prawdziwa hossa!
~Miranda
Oczywista racja. Są mieszkania i to bardzo ładne, wyremontowane, w ładnych miejscach, które czekają i rok i dwa lata i dłużej na nabywcę. A tu jeszcze prognoza, że ceny wzrosną. Jak przy tych cenach ludzie nie kupują, to przy wyższych wcale.
~KLIN
WOJNA sie zbliża [ zdaniem elit ] a te błazny chcą mieszkania sprzedawać
~Prawda
Dzisiejsza wiadomość mówi otym że nawet ceny ofertowe już nie stoją, bo klienci zniecierpliwieni swym wielkim bogactwem zamrożonym w 4 ścianach zaczynają się niecierpliwić.

ISBnews - Biznes
11 Mar 2015, 15:40

Warszawa, 11.03.2015 (ISBnews) - Ceny ofertowe mieszkań spadły średnio o 0,4% r/r w siedmiu
Dzisiejsza wiadomość mówi otym że nawet ceny ofertowe już nie stoją, bo klienci zniecierpliwieni swym wielkim bogactwem zamrożonym w 4 ścianach zaczynają się niecierpliwić.

ISBnews - Biznes
11 Mar 2015, 15:40

Warszawa, 11.03.2015 (ISBnews) - Ceny ofertowe mieszkań spadły średnio o 0,4% r/r w siedmiu największych miastach Polski, wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. Obniżki dotyczyły przede wszystkim największych aglomeracji.
~M_
"W 2015 roku potanieją kredyty. Mieszkania będą drożeć" - będzie wręcz odwrotnie

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki