REKLAMA

Votum liczy na wzrost zysku w '18, rezygnuje z prowadzenia spraw o najniższej wartości (wywiad)

2017-10-03 17:08
publikacja
2017-10-03 17:08

Kancelaria odszkodowawcza Votum oczekuje, że dzięki inwestycjom w strukturę sprzedaży oraz rosnącemu portfelowi spraw bankowych 2018 r. przyniesie wzrost zyskowności. Spółka zrezygnowała z prowadzenia spraw o najniższej wartości, co będzie miało pozytywny wpływ na jej rentowność - poinformował Bartłomiej Krupa, prezes Votum.

"Zdecydowaliśmy od sierpnia zaprzestać prowadzenia spraw o najniższej wartości, o kwotach roszczeń do 10 tys., spraw jednocześnie najpowszechniejszych, czyli na przykład wynikających z kolizji drogowych. To nasza rekcja na tendencję na rynku polskim polegającą na coraz większym ograniczeniu wypłat przez ubezpieczycieli. Struktura naszego portfela będzie ulegała zmianie w kierunku prowadzenia spraw o większych wartościach" - powiedział PAP Biznes Krupa.

"Odejście od tych spraw i zastąpienie ich bardziej +wartościową+ produkcją poprawi rentowność naszej działalności, ale mówimy tutaj raczej o perspektywie 2018 roku niż 2017 roku, co wynika z naturalnego dla nas okresu potrzebnego na przygotowanie spraw" - dodał.

Zysk netto GK Votum w I połowie 2017 roku wyniósł 4,2 mln zł, czyli w stosunku do półrocza 2016 roku spadł o 42 proc. Przychody zmniejszyły się o 2 proc. do 48 mln zł, a koszty działalności operacyjnej wzrosły o 7 proc.

"Wydaje się, że przychody w 2017 roku w porównaniu rok do roku będą na zbliżonym poziomie. Budowanie sieci sprzedaży wiąże się ponoszeniem znacznych nakładów. O ile w styczniu 2016 roku nakłady na budowę sieci wynosiły około 100 tys. zł, to w tej chwili wynoszą one już w skali miesiąca blisko 500 tys. zł. Największa dynamika wzrostu była w końcówce II kwartału 2017 roku oraz w III kwartale i ta tendencja będzie kontynuowana. Zakładamy, że sieć sprzedaży powinna docelowo ulec podwojeniu" - powiedział Krupa.

"Pierwsze efekty wprowadzanych zmian są już widoczne w średniej wartości prowadzonej sprawy, która wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy o 50 proc. Wszystkie nasze działania zmierzają do zbudowania portfela wartościowych spraw przy jednoczesnej poprawie rentowności" - dodał.

Prezes poinformował, że jednym z ciekawszych nowych projektów prowadzonych przez spółkę jest dochodzenie od banków nadpłaconych spreadów.

"Tutaj ponosimy koszty z back officem, który przygotowuje te sprawy. Od marca rozwijajmy ten zespół i w tej chwili liczy on kilkanaście osób. Przyjmujemy tutaj model mediacyjny – nie rozpoczynamy sprawy od postępowania sądowego" - powiedział Krupa.

"Obecnie łączna liczba prowadzonych spraw wynosi 2,3 tys. i dotyczy to wszystkich spraw w segmencie bankowym, czyli spreadów, czy ubezpieczenia niskiego wkładu własnego" - dodał.

Prezes poinformował, że obecnie łączna wartość zgłoszonych do banków roszczeń wynosi 43,47 mln zł, a średnia wartość roszczenia wynosi 53,7 tys. zł.

"W związku z udoskonalaniem procesów i inwestycjami w strukturę sprzedaży oraz +projekt frankowy+, oczekujemy przełożenia tych działań na wyższe zyski w roku 2018 i w latach kolejnych” - powiedział Krupa.

Prezes poinformował, że spółka rozwija działalność rehabilitacyjną i buduje sieć kooperantów. Votum ma Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej, które zajmuje się rehabilitacją osób po urazach m.in. czaszkowo-mózgowych.

"W zeszłym roku miało ono wynik na poziomie 127 tys. zł. W tym roku perspektywy wzrostu tego wyniku są ograniczone barierą wielkości obiektu, dlatego też wychodzimy z biznesem na zewnątrz, pozyskując fizjoterapeutów na terenie całego kraju” - powiedział Krupa.

"W tej chwili obłożenie kliniki jest na poziomie przekraczającym 90 proc. i dlatego dalszy rozwój tego podmiotu był możliwy albo poprzez rozbudowę obiektu, albo poprzez wyjście poza jego mury i nawiązanie współpracy z fizjoterapeutami. Oceniamy, że ten drugi kierunek jest bardziej perspektywiczny" - dodał.

Polityka dywidendowa spółki na lata 2016-2018 zakłada przeznaczanie całego rocznego zysku do 9 mln zł netto na wypłatę dywidendy, a w przypadku przekroczenia tego poziomu dodatkowo również 50 proc. nadwyżki ponad kwotę 9 mln zł.

"Votum wypłacało w ubiegłych latach solidne dywidendy i ten trend powinien być kontynuowany" - powiedział Krupa.

Poinformował, że spółka nie potrzebuje dodatkowych środków na rozwój od akcjonariuszy.

Sebastian Karbarczyk (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki