REKLAMA
WEBINAR

Oświadczenie majątkowe - kto musi składać?

2017-11-21 11:32, akt.2019-12-06 16:02
publikacja
2017-11-21 11:32
aktualizacja
2019-12-06 16:02

Przedstawiony przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego projekt ustawy o jawności życia publicznego trafił do szuflady. Koncepcja zakładała zwiększenie grona osób, które muszą składać oświadczenia majątkowe. Kto w Polsce zobligowany jest składania oświadczenia majątkowego? 

fot. Krystian Maj / / FORUM

Prace nad projektem nowej ustawy dotyczącej oświadczeń majątkowych przygotowanej przez Mariusza Kamińskiego zostały wstrzymane na początku 2018 roku. Wciąż obowiązują standardowe przepisy.  Nowy projekt ustawy o oświadczeniu majątkowym przygotowywany jest przez rząd Mateusza Morawieckiego. 

Kto składa oświadczenie majątkowe? 

W 2019 roku falę dyskusji w mediach wywołało złożone przez Sławomira Broniarza oświadczenie majątkowe. Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego tłumaczył się z wysokości otrzymywanego wynagrodzenia, czyli 12 tys. zł miesięcznie.

 W Polsce obecnie oświadczenia majątkowe składane są na podstawie przepisy trzech ustaw. Do składania oświadczenia majątkowego na podstawie ustawy antykorupcyjnej są zobowiązani: 

 • osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe,
 • pracownicy urzędów państwowych, w tym członkowie korpusu służby cywilnej, zajmujący stanowiska kierownicze,
 • członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
 • dyrektor generalny Najwyższej Izby Kontroli oraz pracownicy Najwyższej Izby Kontroli nadzorujący lub wykonujący czynności kontrolne,
 • przewodniczący i zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego,
 • prezes i wiceprezesi oraz starsi radcowie i radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa,
 • pracownicy banków państwowych zajmujący stanowiska: prezesa, wiceprezesa, członka zarządu oraz skarbnika,
 • pracownicy przedsiębiorstw państwowych zajmujący stanowiska: dyrektora przedsiębiorstwa, jego zastępcy oraz głównego księgowego,
 • pracownicy jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 procent kapitału zakładowego lub 50 procent liczby akcji, zajmujący stanowiska: prezesa, wiceprezesa i członka zarządu.

Na podstawie odpowiednich ustaw oświadczenia majątkowe składają również:

 • parlamentarzyści,
 • samorządowcy,
 • sędziowie, prokuratorzy,
 • żołnierze, policjanci, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW,
 • Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna,
 • pracownicy urzędów skarbowych,
 • komornicy sądowi.

Oświadczenie majątkowe składa policja, radny gminy, sekretarz powiatu, prokuratorzy, czy komornicy sądowi. Zamieszczanie nieprawdziwych informacji lub zaniechanie obowiązku składania oświadczenia może skończyć się zerwaniem stosunku pracy. W mniej drastycznych przypadkach grozi utratą pensji oraz wygaśnięciem mandatu.

Oświadczenie majątkowe - wzór

Oświadczenia majątkowe przygotowywane są za pomocą formularza. W zależności od zajmowanej pozycji różnią się wymagania w zakresie podawaniach danych na druku oświadczenia majątkowego. Nie ma jednego wzoru oświadczenia majątkowego dla wszystkich zobowiązanych podmiotów.

Przykładowo Jarosław Kaczyński w oświadczeniu majątkowym nie musi podawać informacji o rocznym wynagrodzeniu. Ustawa określa osoby pełniące funkcje publiczne jako „uprzywilejowane". W oświadczeniu majątkowym radnego informacje o rocznym wynagrodzeniu muszą zostać ujawnione. 

Agnieszka Ślęzak, DF

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
marcinn89
Dziwne sytuacje się wyprawiają w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak kobieta w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 zł siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i poczytać).Dziwne sytuacje się wyprawiają w tej Polszy i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak kobieta w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 zł siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i poczytać). Przedziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i według mnie będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
patrykowski978
Przedwczoraj w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, trochę smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, Przedwczoraj w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, trochę smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
patrykowski978
Niedawno na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
marcinn89
Przedziwne sytuacje się wyprawiają w tej Polszy i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w jeden dzień zarobiła ok 4000 zł siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti Przedziwne sytuacje się wyprawiają w tej Polszy i na świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w jeden dzień zarobiła ok 4000 zł siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i zobaczyć). Bardzo dziwne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i według mnie będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
marcinn89
Dziwaczne sytuacje się wyprawiają w tym kraju i na całym świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak laska w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce Dziwaczne sytuacje się wyprawiają w tym kraju i na całym świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak laska w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 złotych pracując przez internet w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i poczytać). Przedziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
jkendy
Coraz więcej firm wraca do rąk państwowych i władzę tak obejmuja partyjni funkcjonariusze z PISu. Jest jak za komunizmu a to dobrze dla korucji nie jest.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kzabor
A z czym masz problem. Wstydzisz się że jesteś biedny? Czy boisz się, że Ciebie okradną. Jawne zarobki w Szwecji nikomu nie przeszkadzają.
heldbaum
Uczciwy czlowiek nie ma nic do ukrycia.
d176994 odpowiada heldbaum
nie ma ucziciwych ludzi w Polsce jeżeli ktoś jest uczuciwy to musi być rencistą albo emerytem na łasce rozumiesz ? ,każdy kto coś ma musiał chociaż raz złamać to mafijne prawo w Polsce inaczej by nic nie miał czy to z protektoratem słuzb polityków czy nie to bez znaczenia.

Powiązane: Ustawa o jawności życia publicznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki