Oświadczenie majątkowe - kto musi składać?

Przedstawiony przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego projekt ustawy o jawności życia publicznego trafił do szuflady. Koncepcja zakładała zwiększenie grona osób, które muszą składać oświadczenia majątkowe. Kto w Polsce zobligowany jest składania oświadczenia majątkowego? 

Kto musi składać oświadczenie majątkowe?
Kto musi składać oświadczenie majątkowe? (fot. Krystian Maj / FORUM)

Prace nad projektem nowej ustawy dotyczącej oświadczeń majątkowych przygotowanej przez Mariusza Kamińskiego zostały wstrzymane na początku 2018 roku. Wciąż obowiązują standardowe przepisy.  Nowy projekt ustawy o oświadczeniu majątkowym przygotowywany jest przez rząd Mateusza Morawieckiego. 

Kto składa oświadczenie majątkowe? 

W 2019 roku falę dyskusji w mediach wywołało złożone przez Sławomira Broniarza oświadczenie majątkowe. Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego tłumaczył się z wysokości otrzymywanego wynagrodzenia, czyli 12 tys. zł miesięcznie.

 W Polsce obecnie oświadczenia majątkowe składane są na podstawie przepisy trzech ustaw. Do składania oświadczenia majątkowego na podstawie ustawy antykorupcyjnej są zobowiązani: 

 • osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe,
 • pracownicy urzędów państwowych, w tym członkowie korpusu służby cywilnej, zajmujący stanowiska kierownicze,
 • członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
 • dyrektor generalny Najwyższej Izby Kontroli oraz pracownicy Najwyższej Izby Kontroli nadzorujący lub wykonujący czynności kontrolne,
 • przewodniczący i zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego,
 • prezes i wiceprezesi oraz starsi radcowie i radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa,
 • pracownicy banków państwowych zajmujący stanowiska: prezesa, wiceprezesa, członka zarządu oraz skarbnika,
 • pracownicy przedsiębiorstw państwowych zajmujący stanowiska: dyrektora przedsiębiorstwa, jego zastępcy oraz głównego księgowego,
 • pracownicy jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz spółek, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 procent kapitału zakładowego lub 50 procent liczby akcji, zajmujący stanowiska: prezesa, wiceprezesa i członka zarządu.

Na podstawie odpowiednich ustaw oświadczenia majątkowe składają również:

 • parlamentarzyści,
 • samorządowcy,
 • sędziowie, prokuratorzy,
 • żołnierze, policjanci, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW,
 • Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna,
 • pracownicy urzędów skarbowych,
 • komornicy sądowi.

Oświadczenie majątkowe składa policja, radny gminy, sekretarz powiatu, prokuratorzy, czy komornicy sądowi. Zamieszczanie nieprawdziwych informacji lub zaniechanie obowiązku składania oświadczenia może skończyć się zerwaniem stosunku pracy. W mniej drastycznych przypadkach grozi utratą pensji oraz wygaśnięciem mandatu.

Oświadczenie majątkowe - wzór

Oświadczenia majątkowe przygotowywane są za pomocą formularza. W zależności od zajmowanej pozycji różnią się wymagania w zakresie podawaniach danych na druku oświadczenia majątkowego. Nie ma jednego wzoru oświadczenia majątkowego dla wszystkich zobowiązanych podmiotów.

Przykładowo Jarosław Kaczyński w oświadczeniu majątkowym nie musi podawać informacji o rocznym wynagrodzeniu. Ustawa określa osoby pełniące funkcje publiczne jako „uprzywilejowane". W oświadczeniu majątkowym radnego informacje o rocznym wynagrodzeniu muszą zostać ujawnione. 

Agnieszka Ślęzak, DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 23 jkendy

Coraz więcej firm wraca do rąk państwowych i władzę tak obejmuja partyjni funkcjonariusze z PISu. Jest jak za komunizmu a to dobrze dla korucji nie jest.

! Odpowiedz
8 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
28 99 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
50 24 kzabor

A z czym masz problem. Wstydzisz się że jesteś biedny? Czy boisz się, że Ciebie okradną. Jawne zarobki w Szwecji nikomu nie przeszkadzają.

! Odpowiedz
60 22 heldbaum

Uczciwy czlowiek nie ma nic do ukrycia.

! Odpowiedz
0 1 d176994 odpowiada heldbaum

nie ma ucziciwych ludzi w Polsce jeżeli ktoś jest uczuciwy to musi być rencistą albo emerytem na łasce rozumiesz ? ,każdy kto coś ma musiał chociaż raz złamać to mafijne prawo w Polsce inaczej by nic nie miał czy to z protektoratem słuzb polityków czy nie to bez znaczenia.

! Odpowiedz
13 66 lobotomek

Zabawne. Do tej pory pracodawcy skrzętnie unikali podania danych o zarobkach pracowników, by nie drażnić pracowników i nie powodować kwasów w firmie. A tera wszyskich wystawiają na strzał. Przecież tak naprawdę ustawa dotyczy wszyskich. Wystarczy, że ktoś jest sprzątaczką w sądzie a jej mąż musi ujawniać majątek. Wiedziałem, że Kamiński jest szurnięty, ale jest gorzej niż myślałem. Z drugiej strony nie spodziewałem się niczego innego niż państwo policyjne a bezzębna gawiedź się cieszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 55 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 65 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 59 czerwony_wiewior

A lud się cieszy i bije brawo. Do czasu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.