REKLAMA

Ukraina usunęła największy bank komercyjny na Węgrzech z listy "sponsorów wojny"

2023-10-02 17:51
publikacja
2023-10-02 17:51

Ukraina usunęła w poniedziałek węgierski bank OTP z listy "międzynarodowych sponsorów wojny" - poinformował Reuters, powołując się na ukraińską Narodową Agencję Zapobiegania Korupcji (NAZK).

Ukraina usunęła największy bank komercyjny na Węgrzech z listy "sponsorów wojny"
Ukraina usunęła największy bank komercyjny na Węgrzech z listy "sponsorów wojny"
fot. Laszlo Balogh / /  Reuters / Forum

W piątek 29 września informowano, że zawieszono status węgierskiego banku na tej liście. Takie postanowienie zapadło w wyniku negocjacji przedstawicieli NAZK z przedstawicielami banku oraz rządem Węgier. Rozmowy te dotyczyły zakończenia współpracy banku OTP z Federacją Rosyjską. Wykreślenie instytucji z listy sponsorów wojny uwarunkowane było spełnieniem określonych warunków - informowała w piątek NAZK.

Piątkowa decyzja o zawieszeniu statusu banku była podyktowana oczekiwaniami strony ukraińskiej, że doprowadzi ona do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro.

Pod koniec czerwca Węgry po raz kolejny nie zgodziły się na wypłacenie Ukrainie transzy z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju w wysokości około 500 mln euro, podając jako powód umieszczenie na czarnej liście banku OTP. Dwa miesiące później minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto oznajmił, że Budapeszt nie zmieni negatywnego stanowiska w kwestii finansowania dostaw broni dla Kijowa, jeśli OTP nie zostanie usunięty z listy międzynarodowych sponsorów wojny. Bank został wpisany na listę z powodu kontynuowania swojej działalności w Rosji.

W lipcu przedstawicielka ukraińskiej NAZK Ołena Konoplia informowała, że "nie ma obecnie powodu, aby usunąć OTP z listy sponsorów wojny". W połowie września rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko przyznał jednak, że trwają negocjacje w sprawie wykreślenia banku z tej listy.

Grupa OTP jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje kilkanaście milionów klientów w 11 krajach.

sm/ mms/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
polonu
a Tusk będzie klęczał przed Bidenem i jego synem Hunterem uklęknie , do namaszczenia .
ajwajszalom
Tak po prawdzie to PO klękali przed Niemcami, ale Polska zyskiwała gospodarczo. Co z klękania PIS przed Ukrainą i USA mamy, tego nie wie nikt.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki