REKLAMA

Ukraina i UE podpisały porozumienie ws. pomocy makrofinansowej

2015-05-22 13:33
publikacja
2015-05-22 13:33
Ukraina i UE podpisały porozumienie ws. pomocy makrofinansowej
Ukraina i UE podpisały porozumienie ws. pomocy makrofinansowej
fot. ITAR-TASS / / FORUM

Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze Unia Europejska i Ukraina podpisały w piątek memorandum w sprawie warunków programu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy na kwotę 1,8 mld euro. To trzeci taki program unijnej pomocy dla Ukrainy.

Warunkiem otrzymania tych środków jest wprowadzenie serii reform, w tym dotyczących walki z korupcją.

Ze strony KE memorandum podpisał wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis, a Ukrainę reprezentowały minister finansów Natalia Jaresko oraz szefowa banku centralnego Wałerija Hontariewa.

Wiceszef KE poinformował, że Unia zamierza przekazać pierwszą transzę pomocy w wysokości 600 mln euro "jak tylko memorandum wejdzie w życie, po ratyfikacji przez ukraiński parlament".

"Pomoc Ukrainie w osiągnięciu pokoju i przekształcenie kraju w nowoczesną, stabilną i dobrze prosperującą gospodarkę jest jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stoi dziś Europa" - oświadczył.

Dombrovskis tłumaczył, że ważne jest, by społeczność międzynarodowa wspierała Ukrainę, która jest w trudnej sytuacji finansowej i musi stawić czoło konfliktowi na wschodzie kraju.

Chodzi o zaproponowany w styczniu przez KE trzeci program pomocy finansowej dla Ukrainy. Władze w Kijowie będą miały dostęp do wartych 1,8 mld euro kredytów średnioterminowych. Program ma pomóc Ukrainie w poprawie równowagi płatniczej i sytuacji budżetowej. Trzy transze zostaną przekazane władzom w Kijowie w 2015 roku i na początku 2016 roku.

W zamian za pomoc Ukraina zobowiązała się do przeprowadzenia reform, dotyczących m.in. sektorów energii, bankowego i sądownictwa, poprawy zarządzania gospodarczego, walki z korupcją.

Ukraińska gospodarka skurczyła się o prawie 18 proc. w pierwszym kwartale br. w porównaniu do ubiegłego roku.

W 2014 roku i 2015 roku KE przekazała Ukrainie 1,61 mld euro w ramach dwóch dotychczasowych programów pomocy makrofinansowej. Łącznie trzy programy stanowią największą pomoc finansową przekazaną w tak krótkim czasie krajowi niebędącemu członkiem UE - podkreśliła KE w oświadczeniu.

Już w czwartek Komisja Europejska ogłosiła wart 200 mln euro program grantów dla małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie, w Gruzji i w Mołdawii. KE liczy, że program ten pomoże wygenerować inwestycje o wartości 2 mld euro.

Z Rygi Julia Potocka (PAP)

jhp/ ro/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Dobromir
Błąd w rozumieniu pojęć -- Ukraina , Gruzja , Mołdawia -- o co tu chodzi , o narody tych państw , czy o rządy ,które jak wynika z treści informacji zaprzedały się zachodowi za eurosrebrniki i uzurpują sobie prawo do wypowiadania się w imieniu narodu bez pytania o jego - narodu - zdanie . Takie rządy to marionetki w Błąd w rozumieniu pojęć -- Ukraina , Gruzja , Mołdawia -- o co tu chodzi , o narody tych państw , czy o rządy ,które jak wynika z treści informacji zaprzedały się zachodowi za eurosrebrniki i uzurpują sobie prawo do wypowiadania się w imieniu narodu bez pytania o jego - narodu - zdanie . Takie rządy to marionetki w rękach niewidzialnej ręki.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki