USA: wzrost PKB zmiażdżył prognozy

W pierwszym kwartale amerykański PKB wzrósł zdecydowanie mocniej od oczekiwań.

(fot. Larry Downing / Reuters)

W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. produkt krajowy brutto USA wzrósł w ujęciu zannualizowanym o 3,2 proc. wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 2,1 proc. oraz 2,2 proc. odnotowanych w czwartym kwartale ubiegłego roku. Tym samym dynamika amerykańskiego PKB przyspieszyła po dwóch kwartałach spowalniania.

Jak czytamy w komunikacie Biura Analiz Gospodarczych, w pierwszym kwartale wzrosły wydatki konsumentów i rządu, inwestycje i zapasy oraz eksport, spadł natomiast import. Dzisiejszy komunikat stanowi jedynie wstępne wyliczenia. Kolejny, znacznie bardziej szczegółowy raport poznamy 30 maja.

Annualizowany wynik na poziomie 3,2 proc. to dobry prognostyk dla całego 2019 r. Po raz ostatni amerykańska gospodarka rosła w pierwszym kwartale w takim tempie w 2015. W latach późniejszych pierwszy kwartał wypadał słabo, a ekonomiści o przyczyny takiego stanu rzeczy oskarżali zarówno kolejne fale mrozów, jak i mankamenty sposobu obliczania PKB.

(BEA)

W 2018 r. wzrost amerykańskiego PKB wyniósł 2,9 proc. To wynik identyczny z odnotowanym w 2015 r. oraz wyraźnie wyższy od notowanych w 2016 r. i 2017 r. Po raz ostatni „trójkę z przodu” na amerykańskim PKB oglądaliśmy w 2005 r.

Do zaskakująco dobrych doniesień z amerykańskiej gospodarki z pewnością odniesie się Rezerwa Federalna. Obok PKB, władze monetarne USA zwracają także uwagę na deflator PCE, który w pierwszym kwartale wyniósł w ujęciu zannualizowanym 1,3 proc. wobec prognoz na poziomie 1,4 proc.

Najbliższe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowano na 1 maja.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 33 bha

Wszystko ...Dzięki jeszcze na rynku chętnej do pracy taniej sile roboczej,minimalnie minimalnej ,czasowej ,śmieciowej i niestety coraz bardziej szaro-czarnej....żałosny na maxa pseudo rozwój od lat.

! Odpowiedz
17 4 kaczka-po-smolensku

a co ty wiesz komuchu o rozwoju gospodarczym , Morawiecki chciałby mieć 1/100 takiego PKB jak USA a ludzie kapitalizm produkuje anaflabetów miliony ludzi nic nie umie !!! w Polsce jest socjalizm i wyzysk fiskalny na poziomie niespotykanym ,milion wolnych ludzi emigruje do USA z dala jak najdalej od socjalizmu i śmierdzącej Europy

! Odpowiedz
1 13 bha odpowiada kaczka-po-smolensku

Widać słomę ,zwykłą butę i brak szacunku dla innych ludzi jak można obrażać kogoś nawet go nie znając ??? Wszędzie jest wyzysk ,a w Ameryce obecnie bodaj największy na świecie.Emigrują tam bo się jeszcze łudzą że nie będą tam wyzyskiwani łudzą się jeszcze że nie będzie tam nikt na nich żerował....Niestety ........w 1980 roku 1 proc. najbardziej majętnych Amerykanów zarabiał średnio 27 razy więcej niż 50 proc. przeciętnego społeczeństwa ,a obecnie jest to ponad 80 razy więcej.Dochody 1 procenta finansowej elity wzrosły o ponad 30 procent, podczas gdy zarobki pozostałych 99 proc.społeczeństwa zaledwie o 0,4 proc., co przy inflacji i wzroście cen stawia nas – biedniejszą większość – na minusie. 1 procent bogaczy zgarnął 95 proc. wygenerowanych na kryzysie 2008 r.i po nim zysków.Ta obecna NIBY„hossa” na rynku pracy przekłada się tam głównie na likwidacji dobrze płatnych miejsc pracy i wzroście zatrudnienia w sektorach nisko płatnych takich jak sprzedaż detaliczna, gastronomia czy sektor wypoczynkowy etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 30 empty1900

Ajwaj powiedz szczerze kpisz sobie z prawicowej Konfederacji czy naprawdę masz takie poglądy poltyczne. Trzymam kciuki za Brauna i resztę prawicy i bardzo utwierdzi mnie w przekonaniu że oddam dobry głos jesienią jeśli i twoja poglądy są zbieżne z moimi.

! Odpowiedz
66 62 ajwaj

MAGA dziala :)
a do tego nowych 5 000 000 miejsc pracy (tanich i dobrych),
W Polsce tez to bedzie REALNIE mozliwe, bez smieci Magdalenki i Okr.Stola
Np. z KONFDERACJA Korwin, Braun.....

! Odpowiedz
7 5 open_mind

Taki link o naszej "Sikorce": http://www.bibula.com/?p=87865

! Odpowiedz
13 52 prezes_jan

Polityka prowadzona przez obecnego prezydenta USA temu sprzyja.

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil