REKLAMA
WAŻNE

USA obiecują pomóc Tajwanowi w przystąpieniu do WHO, Interpolu, ICAO

2019-04-15 23:31
publikacja
2019-04-15 23:31
YAY Foto

Stany Zjednoczone popierają większy udział Tajwanu w takich organizacjach międzynarodowych jak Światowa Organizacja Zdrowia, Interpol i Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego - oświadczył w poniedziałek Brent Christensen, pełniący rolę ambasadora USA na wyspie.

Stany Zjednoczone będą nadal zabiegały "wraz z innymi zaprzyjaźnionymi krajami" o to, aby Tajwan został uznany przez takie międzynarodowe organizacje, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz Interpol i mógł stać się ich członkiem - zadeklarował Christensen, dyrektor Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie, pełniącego de facto rolę ambasady USA na wyspie.

Amerykański dyplomata złożył to oświadczenie podczas konferencji poświęconej stosunkom USA-Tajwan z okazji czterdziestej rocznicy uchwalenia amerykańskiej ustawy o stosunkach z Tajwanem, w której Waszyngton zobowiązał się do zapewnienia obrony wyspie.

W konferencji wśród innych amerykańskich osobistości uczestniczył przedstawiciel Departamentu Stanu USA David Meale.

We wtorek odbędą się uroczystości rocznicowe, w których weźmie udział amerykańska delegacja z byłym przewodniczącym Izby Reprezentantów Paulem Ryanem na czele. Spotkał się on w poniedziałek z tajwańską prezydent Caj Ing-wen.

Stany Zjednoczone są głównym zagranicznym sprzymierzeńcem Tajwanu i głównym gwarantem jego bezpieczeństwa wobec planów reunifikacji, której pragnie Pekin. Chiny nie wykluczają przejęcia kontroli nad wyspą drogą wojskową.

Pekin sprzeciwia się udziałowi Tajwanu w organizacjach międzynarodowych, również nienoszących oficjalnie takiej nazwy. Blokuje przy tym od objęcia stanowiska przez - prezydent Caj Ing-wen w 2016 roku przystąpienie Tajwanu do WHO, Interpolu i ICAO.(PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki