REKLAMA

Amerykańska mennica wstrzymuje produkcję. Cios dla fizycznego złota

2020-04-16 07:23
publikacja
2020-04-16 07:23

Amerykańska mennica wstrzymuje produkcję w momencie, w którym na rynku brakuje fizycznego złota.

fot. Bjoern Wylezich / / Shutterstock

US Mint ogłosiła wstrzymanie produkcji w zakładzie w West Point w stanie Nowy Jork. Powodem jest obawa kierownictwa mennicy o załogę w czasach koronawirusa.

- Zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników dajemy najwyższy priorytet. To trudna i niespotykana wcześniej sytuacja, lecz decyzje dotyczące działania mennicy zawsze podejmowane są z myślą o pracownikach – oświadczył dyrektor mennicy David J. Ryder.

Zakład w West Point to jeden z czterech oddziałów US Mint, jednak tylko tam produkowane były monety ze złota, srebra, platyny czy palladu. Do zakładu w Filadelfii przeniesiona została jedynie część produkcji srebrnych Amerykańskich Orłów, jednak ich złote wersje nie będą produkowane do odwołania.

To kolejna negatywna informacja dla „fizycznego” rynku tych metali. Decyzja kontrolowanej przez Departament Skarbu mennicy podjęta została w momencie, w którym wzmożony popyt na złoto i srebro wymiótł z półek dostępne zapasy. Jak informuje Bloomberg, jeżeli klient będzie miał to szczęście i trafi na złotą monetę, to będzie musiał zapłacić 5-10 proc. premii wobec cen złota na rynkach finansowych. W normalnych sytuacjach premia ta wynosi na amerykańskim rynku mniej niż 1 proc.

Według ostatnich danych sprzedażowych US Mint w marcu 2020 r. sprzedano 133 000 jednouncjowych złotych monet Amerykańskiego Orła (najwięcej od 3 lat). Dla porównania, rok wcześniej marzec zamknął się sprzedażą tylko 8500 egzemplarzy tej monety, a w całym 2019 r. sprzedano łącznie 108 000.

O brakach na rynku fizycznego złota, również w Polsce, pisaliśmy w artykule „Chcesz kupić fizyczne złoto? Spóźniłeś się”.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
plutarch
Kreml domaga się więcej teorii spiskowym pod tym artykułem - temat wymarzony!
marxs
Powodem jest obawa kierownictwa mennicy o załogę w czasach koronawirusa.-hahaha,buahaha oni byli na pewno w PISwoskiej Polszy na specjalistycznym PISim szkoleniu pt."jak kłamać i łgać w superbezczelny i chamski sposób"
bankster-kreator
CZY MOŻNA ZDELEGALIZOWAĆ ZŁOTO? : 1). Żadna władza nie zdelegalizuje złota bo to będzie jasne przesłanie dla obywateli: „mamy nic nie wartą pustą walutę bez pokrycia jak papier toaletowy” i dlatego boimy się prawdziwego pieniądza jakim jest złoto. 2). Nie jest możliwym zdelegalizowanie złota równocześnie we wszystkich zakątkach globu CZY MOŻNA ZDELEGALIZOWAĆ ZŁOTO? : 1). Żadna władza nie zdelegalizuje złota bo to będzie jasne przesłanie dla obywateli: „mamy nic nie wartą pustą walutę bez pokrycia jak papier toaletowy” i dlatego boimy się prawdziwego pieniądza jakim jest złoto. 2). Nie jest możliwym zdelegalizowanie złota równocześnie we wszystkich zakątkach globu i krajach trzeciego świata więc jak zakaz obejmie jeden kraj to ludzie wyniosą się ze złotem do bardziej wolnego/cywilizowanego. 3). Jakby złoto miało być zdelegalizowane to banki centralne i państwa nie skupowałyby złota do swoich skarbców bo po co? 4). W swojej 5000 letniej historii złoto przeżyło już niejedne wojny, delegalizacje i konfiskaty. Jak w USA zdelegalizowali złoto i kazali je oddać to zrobiło to może z 5% obywateli reszta wywiozła je do innego kraju lub bezpiecznie ukrywała. 5). W momencie delegalizacji to dopiero ludzie się obudzą, ten kto będzie miał kawałek żółtego metalu w okresie delegalizacji jest królem. Historia już nie raz pokazała nam jak wyglądają ceny niektórych towarów po delegalizacji, jak zabronili niektórych substancji psychoaktywnych ich cena poszła w górę, jak zrobili niektóre leki na receptę ich cena poszła w górę, jak zakazali alkoholu jego cena poszła w górę, panienki do towarzystwa itp. itd, jak produkt staje się zakazany jego cena idzie automatycznie w górę bo w handel nim wliczone jest ryzyko. Także ten kto ma żółty metal to będzie zacierał wtedy ręce. 6). Złota się nie je tak samo jak antyków i kradzionych obrazów za setki milionów dolarów których bogaci ludzie nie muszą przecież posiadać… i nie są im potrzebne do życia a jednak popyt na kradzione dzieła sztuki, drogie kilkunastoletnie alkohole za setki tysięcy złotych których też się nie pije tylko kolekcjonuje jest ogromny. Kości słoniowej czy futra z norek pod ochroną też panienki nie muszą mieć bo są inne ciuchy o jeszcze lepszych właściwościach a jednak... kasa na rzeczy zakazane rzadkie chronione itd. itp. ….……… (wstaw tu dowolną zakazaną rzecz) płynie szerokim strumieniem w milionach zielonych. PODSUMOWUJĄC: Jeśli w danym kraju zdelegalizują złoto co jest jak podkreślam wyżej bez sensu to część złota zostanie automatycznie wywieziona z tego kraju i zaraz na jego terytorium pojawią się cinkciarze i drobni przemytnicy.
bankster-kreator
Miałem o godzinie 16:45 dokładnie 17 łapek zielonych i 4 łapki czerwone. Wchodzę ponownie na bankiera po 5 minutach i mam 17 łapek zielonych 22 łapki czerwone. Sami sobie odpowiedzcie na moje pytanie: Jak to się stało, że przez prawie 2 godziny dostałem 17 łapek zielonych i 4 łapki czerwone i nagle w 5 minut pojawiły się 22 łapki Miałem o godzinie 16:45 dokładnie 17 łapek zielonych i 4 łapki czerwone. Wchodzę ponownie na bankiera po 5 minutach i mam 17 łapek zielonych 22 łapki czerwone. Sami sobie odpowiedzcie na moje pytanie: Jak to się stało, że przez prawie 2 godziny dostałem 17 łapek zielonych i 4 łapki czerwone i nagle w 5 minut pojawiły się 22 łapki czerwone ;)
bankster-kreator odpowiada bankster-kreator
O 16:45 pojawiło mi się nagle w 5 minut 22 łapki czerwone, Aktualnie dodaję komentarz o godz. 20:09 i na ten moment 43 łapki zielone 27 łapek czerwonych. Czyli przez 3 godziny dostałem aż 26 łapek zielonych i tylko 5 łapek czerwonych. Sami wyciągnijcie wnioski :)
plutarch odpowiada bankster-kreator
Ale twój post z 12:19 ma teraz 61 plusów i 0 minusów. I prawdopodobnie jest to przypadek_nie_sądzę
bankster-kreator odpowiada plutarch
Ten z 12:19 nie jest niewygodny. Tylko pod niewygodnymi pojawiają się nagle czerwone łapki w większych ilościach w 3 sekundy i u innych komentujących też. Gdzie normalnie przez 3 godziny nazbierasz np. 30 zielonych łapek 2 czerwone i nagle ci się pojawia po kilku sekundach 30 łapek na minusie... :)
plutarch odpowiada bankster-kreator
A jak wytłumaczysz, że pod moim postem: "Poczytajcie raporty, jak ładnie rosyjska maszynka dezinfo połączyła 5G z koronawirusem i innymi teoriami spiskowymi. Przypadek..." jest teraz 13 łapek na minus i jedna na plus? Czy mam wrzucić tutaj linki do tych raportów?
bankster-kreator odpowiada plutarch
Ja się dziwię, że bankier w ogóle pozwala jeszcze na komentarze pod artykułami. Daję maksymalnie 2 lata i to się zmieni i już ludzie nie będą mogli komentować artykułów. Aktualnie są one filtrowane, usuwane i minusowane ale już niedługo możliwość komentowania zostanie całkowicie wyłączona.
festus
WOW, to było mądre ale oni i tak nie kumają :P. Szacunek też staram się walić w pysk bo debile nie kumają. Pozdrawiam.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki