UOKiK wszczyna postępowania przeciw bankom

UOKiK wszczął pięć postępowań przeciwko bankom w związku z praktykami informowania klientów o zmianach w umowach tylko w ramach systemu bankowości internetowej oraz w związku ze zmianami warunków umowy bez podstawy prawnej - informuje urząd.

(fot. Gajus / YAY Foto)

Jak podaje UOKiK w poniedziałkowej informacji, prezes urzędu monitoruje sektor usług finansowych również pod kątem wprowadzania zmian w umowach i regulaminach. "Niedawno wszczął pięć postępowań w związku z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów przez: Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski i Pekao" - głosi informacja.

Wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziły praktyki polegające na informowaniu konsumentów o zmianach w zawartych z nimi umowach za pomocą wewnętrznych serwisów bankowości internetowej. "Zdaniem UOKiK, informacje o proponowanych przez bank zmianach w umowie konsument powinny zostać przesłane za pomocą trwałego nośnika informacji. Przykładowo - powinien otrzymać list w formie tradycyjnej, albo informację zapisaną na nośniku USB czy płycie CD. Dane takie mogą być przesłane również mailem, pod warunkiem, że będą zawierać wszystkie wymagane informacje, a nie jedynie odesłania do zewnętrznych stron internetowych na których są one zamieszczone oraz konsument wyrazi zgodę na taką formę komunikacji" - głosi informacja UOKiK.

Prezes UOKiK zakwestionował też wprowadzenie przez wskazane powyżej banki zmian do warunków umów w trakcie ich wykonywania bez odpowiedniej podstawy prawnej zawartej w samej umowie lub w powszechnie obowiązujących przepisach prawa.

"UOKiK nie kwestionuje prawa przedsiębiorców do zmian warunków umów, ale zawsze musi się to odbyć zgodnie z regułami jakie przewidują przepisy. Jeżeli więc przedsiębiorca w oparciu o swoją jednostronną decyzję chce dokonać zmian w wykonywanych umowach, to musi się to odbyć w oparciu o jednoznaczną, precyzyjną oraz zrozumiałą tzw. klauzulę modyfikacyjną (czyli zbiór warunków określających co i kiedy może się zmienić)" - głosi komunikat urzędu.

Postępowania przeciwko Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, Pekao nie są jedynymi, w których Urząd sprawdza sposób wprowadzania zmian w umowach - dodaje UOKiK. "W listopadzie 2015 roku Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Credit Agricole Bank Polska. Ponadto, w ramach postępowania wyjaśniającego sprawdzane są praktyki 6 innych instytucji finansowych. Nie jest również wykluczone rozszerzenia badania o kolejne podmioty" - zaznacza urząd w informacji. (PAP)

pś/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~up

uwaga na alior - lokata z dodatkowymi warunkami,, o których NIE MA ŻADNEJ informacji na CAŁYM procesie zakładania lokaty przez internet. nie ma nawet gwiazdki przy podanym oprocentowaniu - NIC. Jedyni jak ktoś zajrzy do ogólnej tabeli oprocentowania lokat jest gwiazdka, że tylko dla nowych środków.

Przy próbie reklamacji, że bank załozył niższe oprocentowanie facet, którego nastepnym razem podam z imienia i nazwiska, pisze że trzeba podac dokument poświadczający, że oprocentowanie powinno być wyższe niż się dostało. TAKI DOKUMENT NIE ISTNIEJE, GDYZ BANK przesyłając potwierdzenie założenia lokaty NIE PODAJE W NIM INFORMACJI O OPROCENTOWANIU NA JAKIE SKŁADNY BYŁ WNIOSEK!!!!!!


Przychodzi dopiero umowa po przelewie na której jest niższa oprocentowanie@!

i jeszcze: pomiędzy przyjęciem wniosku, a dokonaniem przelewu obniżyli oprocentowanie, to mimo, że WNIOSEK ZOSTAŁ PRZYJĘTY KILKA DNI PRZED OBNIŻENIEM, lokate założyli na niższy procent. TO JEST PRZECIEŻ INNY PRODUKT NIŻ WNIOSKOWANO - ZERO INFORMACJI! WZIĄŁEM W SKLEPIE PRODUKT Z PUŁKI - IDE DO KASY I KASJERA MÓWI ZE CENA INNA NIŻ NA PÓŁCE!! PRZECIEŻ NORMALNIE TO JEST OBOWIĄZUJĄCA PRAWNIE OFERTA HANDLOWA.. ALE NIE W ALIORZE!!!

czy powinienem zawiadomić policję, żeby tego złodzieja wyciągnęli zza biurka i na komisariacie przesłuchali?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~KlientING

A co to znaczy dla klientów? Czy UOKiK nie powinien wstrzymać wprowadzenia zmian przez banki (zapewne podwyżek) do czasu poprawnego dostarczenia informacji wszystkim klientom?

! Odpowiedz
6 0 ~lel

UOKiK kiedy wojna z całym światem ?

! Odpowiedz
4 2 ~elwir

BZ WBK? Przecież to był chyba jedyny słuszny, najuczciwszy bank na świecie kierujący się jedynymi słusznymi wartościami katolickimi. Prawda, panie prezesie/ministrze Morawiecki?

Chyba, że mamy odpowiedź na pytanie dlaczego P. Jasser nie jest już prezesem UOKiK.

! Odpowiedz
4 1 ~noriel

BZWBK był i jest uczciwym bankiem

! Odpowiedz
0 4 ~sed

kary sa żadne

pekao ma 3 mld ztsku akara to max 5 mln mają to gdzieś....

! Odpowiedz
1 7 ~greg

to jeszcze proszę o karę dla Millennium za klauzule niedozwolone w umowach kredytów frankowych.
Wyrok sądu był? BYŁ.
To kara należy się jak psu miska.
Tylko tak z 1 mld PLN aby dobrze poczuli !!!

portugalskie oszusty

! Odpowiedz
0 4 ~Ads

Jakkolwiek obowiązujący system prawny w Polsce też mnie niezmiernie wkurza, to jednak póki co jest to system oparty na prawie stanowionym, a nie precedensowym. Czyli - wyroki zapadają w konkretnej sprawie i nie obowiązują w innych. Głupie, ale tak to już jest. Jak masz takie same postanowienia w swojej umowie to trzeba pójść do sądu i wyegzekwować je, a nie skarżyć się na forum. Ponownie - głupie, ale tak to już jest. Systemu prawnego póki co nikt nie zmienił, a jak to mówią moi znajomi prawnicy - sprawiedliwość i prawo to dwie odrębne kwestie ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms odpowiada ~Ads

Zatem jednak wychodzi na to że najlepsza sztacheta z niezaginanymi gwoździami na niektórych. To jest smutna prawda. Jakby tak regularnie takiego i owego tydzień w tydzień nauczyli to sami pilnowaliby przepisów.

! Odpowiedz
0 0 ~greg odpowiada ~Ads

kurde czytaj ze zrozumieniem.
Co z tego jak jest wyrok sądu na korzyść UOKiK skoro nie ma zarządzonej kary w kwocie takiej aby bank to poczuł czyli nie 5 mln PLN a dowalić im z 500 mln PLN
Sądzisz, że dalej by trzymali niedozwolone klauzule w umowach?
sami by dzwonili aby przyjść i podpisać aneks eliminujący te klauzule.

ale po co UOKiK ma się przemęczać.
Wizerunkowo już są OK i im wystarczy
a klienci banków niech szarpią się z molochem w pozwach prywatnych!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl