REKLAMA

Tusk zwróci się do krajów UE o pomoc dla Bułgarii ws. migrantów

2016-09-09 17:25
publikacja
2016-09-09 17:25

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w piątek w Tallinie, że zwróci się do przywódców krajów UE o wysłanie strażników granicznych i wyposażenia do Bułgarii, by pomóc jej w zabezpieczeniu granicy z Turcją przed napływem migrantów.

fot. Wiktor Dabkowski / / dpa

"Musimy pokazać, że jesteśmy zdeterminowani i zdolni do radzenia sobie z największymi problemami. Dlatego w przyszłym tygodniu w Bratysławie zaapeluję do wszystkich 27 przywódców, by wysłać konkretne, operacyjne wsparcie do Bułgarii w celu ochrony granicy z Turcją" - powiedział Tusk na konferencji prasowej z premierem Estonii Taavi Roivasem.

Tusk nawiązał w ten sposób do nieformalnego szczytu UE w stolicy Słowacji 16 września, na którym przywódcy 27 krajów (bez Wielkiej Brytanii) mają omówić sytuację i kolejne kroki po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. Przewodniczący RE objeżdża teraz unijne stolice w ramach konsultacji przed tym spotkaniem.

W związku z napływem uchodźców z Turcji w sierpniu bułgarski premier Bojko Borysow podczas rozmów z niemiecką kanclerz Angelą Merkel poprosił o przysłanie pomocy technicznej; wcześniej Bułgaria zwróciła się do unijnej agencji granicznej Frontex o 120 mln euro pomocy finansowej na ochronę granic i o wsparcie osobowe. Do kraju przybyło już stu funkcjonariuszy Frontexu, w tym Polacy. Spodziewana jest jeszcze jedna 100-osobowa grupa, jednak Bułgaria prosiło o co najmniej 300 osób.

Bułgarskie władze od czerwca sygnalizują wzmożony napływ migrantów. Sytuacja w kraju stała się trudniejsza po zamknięciu przez Serbię granicy z Bułgarią, gdzie migranci, jeszcze do niedawna wyjeżdżający na Zachód, zmuszeni są zostawać. Wszystkie ośrodki dla uchodźców w Bułgarii są pełne. (PAP)

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Blu
Przywrócić obowiązkowa służbę wojskowa w krajach należących do NATO!!!
~West
Czy Bułgaria nie posiada regularnej armii??? Co za nędza. Bulgaria jest w NATO. Jaka jest jakość tego sojuszu skoro państwo członkowskie NATO które ma z założenia udzielić pomocy innym członkom nie jest w stanie siła swojej regularnej armii powstrzymać napływu imigrantów z Azji i Afryki????????

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki