Tusk zwróci się do krajów UE o pomoc dla Bułgarii ws. migrantów

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w piątek w Tallinie, że zwróci się do przywódców krajów UE o wysłanie strażników granicznych i wyposażenia do Bułgarii, by pomóc jej w zabezpieczeniu granicy z Turcją przed napływem migrantów.

Tusk zwróci się do krajów UE o pomoc dla Bułgarii ws. migrantów
Tusk zwróci się do krajów UE o pomoc dla Bułgarii ws. migrantów (fot. Wiktor Dabkowski / dpa)

"Musimy pokazać, że jesteśmy zdeterminowani i zdolni do radzenia sobie z największymi problemami. Dlatego w przyszłym tygodniu w Bratysławie zaapeluję do wszystkich 27 przywódców, by wysłać konkretne, operacyjne wsparcie do Bułgarii w celu ochrony granicy z Turcją" - powiedział Tusk na konferencji prasowej z premierem Estonii Taavi Roivasem.

Tusk nawiązał w ten sposób do nieformalnego szczytu UE w stolicy Słowacji 16 września, na którym przywódcy 27 krajów (bez Wielkiej Brytanii) mają omówić sytuację i kolejne kroki po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. Przewodniczący RE objeżdża teraz unijne stolice w ramach konsultacji przed tym spotkaniem.

W związku z napływem uchodźców z Turcji w sierpniu bułgarski premier Bojko Borysow podczas rozmów z niemiecką kanclerz Angelą Merkel poprosił o przysłanie pomocy technicznej; wcześniej Bułgaria zwróciła się do unijnej agencji granicznej Frontex o 120 mln euro pomocy finansowej na ochronę granic i o wsparcie osobowe. Do kraju przybyło już stu funkcjonariuszy Frontexu, w tym Polacy. Spodziewana jest jeszcze jedna 100-osobowa grupa, jednak Bułgaria prosiło o co najmniej 300 osób.

Bułgarskie władze od czerwca sygnalizują wzmożony napływ migrantów. Sytuacja w kraju stała się trudniejsza po zamknięciu przez Serbię granicy z Bułgarią, gdzie migranci, jeszcze do niedawna wyjeżdżający na Zachód, zmuszeni są zostawać. Wszystkie ośrodki dla uchodźców w Bułgarii są pełne. (PAP)

kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Blu

Przywrócić obowiązkowa służbę wojskowa w krajach należących do NATO!!!

! Odpowiedz
0 1 ~West

Czy Bułgaria nie posiada regularnej armii??? Co za nędza. Bulgaria jest w NATO. Jaka jest jakość tego sojuszu skoro państwo członkowskie NATO które ma z założenia udzielić pomocy innym członkom nie jest w stanie siła swojej regularnej armii powstrzymać napływu imigrantów z Azji i Afryki????????

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil