Tusk: Działania Turcji w Syrii mogą doprowadzić do nowej katastrofy humanitarnej

Działania Turcji w Syrii mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej. Turcja musi to zrozumieć i zakończyć operację - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przebywa z wizytą na Cyprze.

(fot. Dario Pignatelli / Reuters)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wskazał, że obawy Turcji dotyczące bezpieczeństwa powinny być rozwiązywane za pomocą środków politycznych i dyplomatycznych, a interwencja wojskowa tylko pogorszy sprawę.

Operacja - jak powiedział - zamiast tworzyć stabilność, spowoduje jeszcze większą niestabilność w całym regionie, zwiększy cierpienia ludności cywilnej, spowoduje dalsze przesiedlenia i zagrozi postępom osiągniętym przez koalicję w walce z Państwem Islamskim. "Siły kurdyjskie, które były częścią Syryjskich Sił Demokratycznych, były i są kluczowe w walce z Państwem Islamskim. Po obu stron Atlantyku, porzucenie ich jest nie tylko złym pomysłem, jak powiedział prezydent Trump, ale rodzi wiele pytań, zarówno o charakterze strategicznym, jak i moralnym" - wskazał.

"Nigdy też nie zaakceptujemy, że uchodźcy są zbrojeni i wykorzystywani do szantażowania nas. Dlatego uważam, że wczorajsze groźby prezydenta Erdogana były zupełnie nie na miejscu" - dodał szef Rady Europejskiej.

Turcja rozpoczęła w środę operację militarną w północno-wschodniej Syrii, wymierzoną w kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią główny trzon syryjskich sił SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów kraju.

Ofensywa ruszyła po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. Kurdowie określili ją jako "cios w plecy".

Ankara zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa" wolną od oddziałów kurdyjskich. Ma ona również być wykorzystana do osiedlenia syryjskich uchodźców przebywających obecnie w Turcji.

Tusk powiedział też, że przyjechał, aby zademonstrować pełną solidarność z Cyprem w obliczu ciągłych działań wiertniczych Turcji w wodach u wybrzeży Cypru. "Rada Europejska zdecydowanie potępiła te nielegalne działania. W świetle nowych działań wiertniczych prowadzonych przez Turcję od końca ubiegłego tygodnia potwierdzam, że UE stoi z wami zjednoczona. Wzywam Turcję do zakończenia tych działań, ponieważ nie tylko podważają one ostatnie wysiłki na rzecz wznowienia rozmów na temat porozumienia na Cyprze, ale także podważają stosunki dobrosąsiedzkie między UE jako całością a Turcją" - powiedział.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 9 ajwaj

Oplakujacym tragedie Kurdów trza przypomniec, ze byli oni gl. wykonawcami rzezi chrzescian w Armenii 1915-1917 (zaglada do 2 mln.)
Byli wsród ludobójcow tam nawet chrzescianie kurdyjscy (byli tacy)

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 zops

Cypr jest obecnie najważniejszy. Te cypryjskie Biedronki już powoli zaczynają denerwować. Silvio =4347 zł tytułem cuchnącej żywnosci. Więcej nie bo już chcieli się bić.

! Odpowiedz
20 47 artur17

Zawsze złyszałem od was, że uchodźcy to szansa, refugees welcome skąd nagle jakaś katastrofa? Zmieniliście zdanie? Co na to TVN i wyborcza?

! Odpowiedz
15 24 artur17

A co na to KRÓL EUROPY?

! Odpowiedz
1 4 jes

A co na to Nieinternowany Karzeł?

! Odpowiedz
39 35 search

Ja bym wyslal misiewicza na czele naszej WOT i wyslal na pierwsza linie frontu by doszlifowal swoja sztuke wojenna.

! Odpowiedz
18 40 ajwaj

""Dlatego uważam, że wczorajsze groźby prezydenta Erdogana były zupełnie nie na miejscu" - dodał szef Rady Europejskiej."" - moze de protestowac tyle jego.
- co powiedzial Sultan Reshep to juz ni mo ? :)

A powiedzial, """zeby ta UE ciedziala cicho, po wysle 3,6 mln uchodzców"" do konczacej sie UE Sorosa & co.
Z towarzystwem adoracji wzagemnej UE nikt na swiecie sie nie liczy. Prez. Trumpowi tez przeszkadza (masakra na clach na dobre sie nie zaczela).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 20 ajwaj

Najwazniejsi tam gracze to Rosja, Izrael, Turcja (2. amia NATO). Rosjanie maja parasol ochronny nad Syria S-400 itd. > Turcja uzywa lotnictwa i se lata
Izrael dostal od Rosji ostrzezenie, ze maja nie latac (nad Syria i Libanem) i nie lataja.

I ci gracze wiedza co sie dzieje

Poza problemem Kurdów sultan Erdogan podbija swój ranking w Turcji, co mu akurat sie przyda.
1. raz Turcja przestala kwestionowac integralnosc i suwerennosc panstwa Syria.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 15 ajwaj odpowiada ajwaj

Malo kto mówi-wie, w strefie bezpieczenstwa Turcji sa obozy-wiezienia dla ISIS (PI-panstwa islamskiego).
Juz 1. zostalo zniszczone i uwolnieni "dobrzy-demokr." obinacze glów wzieli i sobie poszli.
to armia 20 tys.+ terrorystów.
Pojawia sie w m.in. w UE jako "lekarze i inzynierowie" Merkel.
W Idlibie sa tez jakby terrorysci, ale 60 % pod kontrola Turków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil