REKLAMA

Trump rusza na wojnę. Na Wall Street silne spadki

2018-03-22 21:11, akt.2018-03-23 07:48
publikacja
2018-03-22 21:11
aktualizacja
2018-03-23 07:48
Trump rusza na wojnę. Na Wall Street silne spadki
Trump rusza na wojnę. Na Wall Street silne spadki
fot. Kevin Lamarque /

Stało się. Prezydent Donald Trump podpisał memorandum nakładające cła na chiński import, co grozi wybuchem globalnej wojny handlowej. Nowojorskie indeksy zareagowały najsilniejszymi spadkami od czasu lutowego tąpnięcia.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał memorandum, na mocy którego amerykańska administracja może nałożyć cła i inne restrykcje na niektóre produkty importowane z Chin. Konkretna lista towarów ma zostać ogłoszona w ciągu 15 dni, ale już wiadomo, że znajdą się na niej dobra, których import do USA z Państwa Środka wynosił 50-60 mld dolarów rocznie (ok. 10 proc. całego importu do Stanów z Chin). Stawki mają być zaporowe i sięgać 25% wartości sprowadzanych dóbr. "Chiny nie chcą wojny handlowej, ale się przed nią nie cofną" - ogłosiła w czwartek ambasada Chin w Waszyngtonie.

Ruch Trumpa daje jednak Pekinowi pewne pole manewru, pozostawiając obu stronom czas na negocjacje. Mimo wszystko decyzja Białego Domu stawia świat na krawędzi wojny handlowej, w ramach której kolejne kraje będą okładały się cłami, embargami i innymi szykanami gospodarczymi.

Po tragicznych doświadczeniach z lat 30. XX wieku wiemy już, że w wojnach handlowych nie ma zwycięzców, zaś ofiarami są miliony konsumentów i pracowników. Trump albo tego nie wie, albo świadomie podejmuje tak niebezpieczną grę, przyjmując twardą strategię negocjacyjną ze wschodzącym mocarstwem, jakim przez ostatnie dwie dekady stały się Chiny.

Stąd też nieco może paniczną reakcję inwestorów trudno uznać za przesadzoną. Dow Jones stracił w czwartek ponad 700 punktów, a więc 2,93%. Indeks S&P500 zanurkował o 2,52%, kończąc dzień na najniższym poziomie od połowy lutego. Nasdaq stracił 2,43% i wymazał marcowe wzrosty. Były to najsilniejsze spadki na Wall Street od sześciu tygodni.

Wśród 30 komponentów średniej przemysłowej Dow Jonesa ani jeden walor nie zakończył czwartkowej sesji na plusie. Najmocniej przeceniono akcje przemysłowych gigantów: kurs Caterpillara spadł o 5,7%, Boeinga o 5,2%, 3M o 4,7%, a General Electric o 3,8%.

Głębokie spadki odnotowały dziś wszystkie najważniejsze azjatyckie parkiety - japoński Nikkei zakończył sesję 4,51 proc. pod kreską, Shanghai Composite tracił na pół godziny przed zamknięciem 3,96 proc., a koreański KOSPI 3,29 proc. Hongkoński Hang Seng na półtorej godziny przed zakończeniem handlu spadał o 3,3 proc.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
open_mind
Jesteś po prostu upierdliwy – głupkowaty, czy naiwny? Trupma zapytaj.
konra74
Zaczyna się robić ciekawie.
kolumb1234
Dlatego tak lubi czerwone krawaty
ostryyyy
Czy te cla to nie czasem przykrywka dla petro juana ? Dziwne ze Trump spotyka sie z Chinami a potem z Arabia Saud. I zaraz po tym oglasza nowe cla. Prawdziwy kryzys zacznie sie nie od wojen handlowych a od petro juana ktory debiutuje 26 marca.
lelo1949
Chiny trzeba zobaczyć na własne oczy,to nie te same Chiny co 20 lat temu,Tramp zobaczył i przeraził się ,wpadł w panikę ,stąd te irracjonalne posunięcia
open_mind
No nie wiem coś tu jest nie halo: Podobno ekonomia świata świetnie się odradza. To po co ta niby „wojna” Trumpa. Czyżby było zgoła inaczej. A może Trump jest chory psychicznie i trzeba go w kaftanie wyprowadzić z Białego Domu ? Bo dlaczego takie radykalne działania wprowadza ? Zdradza globalny świat ? O a może to No nie wiem coś tu jest nie halo: Podobno ekonomia świata świetnie się odradza. To po co ta niby „wojna” Trumpa. Czyżby było zgoła inaczej. A może Trump jest chory psychicznie i trzeba go w kaftanie wyprowadzić z Białego Domu ? Bo dlaczego takie radykalne działania wprowadza ? Zdradza globalny świat ? O a może to prawa ręka Putina ? O kurcze US Army już jest w Polsce. Takim podstępem Putin chce nam zabrać jabłka? W zasadzie to i dobrze bo obędzie się bez przyjazdu osobiście Putina czołgiem po nie, bo z pewnością nie mają w nim silnika w normie emisji spalin np. Euro 6. No tak ale Amerykańce też nie maja ale o tym cisza. I dymią jak Batory na Polskich poligonach. Wojenko wojenko co żeś ty za pani że za tobą idą dolary do bani.
open_mind
Światowy finansowy reverse engineering zaczyna działać fenomenalnie.:.←
open_mind
System świata BĘDZIE ZRESETOWANY Chiny i Rosja o tym wiedzą: Gimbaza nie i sobie szydzi.! https://www.youtube.com/watch?v=NNaRcNFw3Zk
and00
Czy ktoś by mógł uzasadnić zdanie że w wojnach handlowych nie ma zwycięzców?
Przecież to jawna nieprawda, ale w obecnie zglobalizowanym świecie nie poprawna politycznie.
A powtarzana jak prawda objawiona, bez krytycznie i bez refleksyjnie.
open_mind
„Czy ktoś by mógł uzasadnić zdanie że w wojnach handlowych nie ma zwycięzców?" To są bzdurne tematy podrzucane dla plebsu i zrobienia go tym zaabsorbowanym. Obecnie np. Trump wykorzysta każdy argument aby świat rozłożyć a Amerykę: Make america great again. Życzę mu powodzenia bo świat nie ma innego wyjścia.„Czy ktoś by mógł uzasadnić zdanie że w wojnach handlowych nie ma zwycięzców?" To są bzdurne tematy podrzucane dla plebsu i zrobienia go tym zaabsorbowanym. Obecnie np. Trump wykorzysta każdy argument aby świat rozłożyć a Amerykę: Make america great again. Życzę mu powodzenia bo świat nie ma innego wyjścia. Pozdrowienia dla światowej gimbazy dzięki której można rożne slogany wytaczać aby uzyskać swój cel.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki