REKLAMA

Trump podpisał memorandum ws. sankcji handlowych wobec Chin

2018-03-22 18:52
publikacja
2018-03-22 18:52

Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, jakie będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dol. Pekin ostrzega, że rozważa środki odwetowe.

fot. Jonathan Ernst / / FORUM

Podpisując w czwartek memorandum, Trump powiedział, że deficyt USA w handlu z Chinami "wymknął się spod kontroli". Dodał: "Mamy do czynienia z sytuacją ogromnej kradzieży własności intelektualnej, która prawdopodobnie jest (na poziomie) miliardów dolarów".

Podpisanie dyrektywy przez prezydenta oznacza, że biuro przedstawiciela handlowego USA rozpocznie konsultacje dotyczące listy chińskich dóbr, które mogą zostać objęte restrykcjami - poinformował zastępca dyrektora rady ekonomicznej Białego Domu Everett Eissenstat.

Trump nakaże też resortowi finansów, by zaproponował środki, które pozwolą ograniczyć chińskie inwestycje w USA. Sankcje mają być odpowiedzią na praktyki Chin polegające na kradzieży i wymuszaniu transferów własności intelektualnej z amerykańskich firm, ale też na deficyt USA w obrotach handlowych z Chinami.

Specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer oświadczył w środę w Kongresie, że Waszyngton zamierza "wywrzeć maksymalny nacisk na Chiny, a minimalny na amerykańskich konsumentów".

Jeszcze przed podpisaniem memorandum przez Trumpa ambasador Chin przy Światowej Organizacji Handlu (WTO) Zhang Xiangchen poinformował, że Pekin rozważa wniesienie skargi do WTO. Dodał jednak: "Nie wykluczam innych opcji, ponieważ jeśli zbliża się powódź, musisz się osłonić, by ją powstrzymać (...). Protekcjonizm nie zadziała. Jeśli decydujesz się na protekcjonizm, stracisz wiarygodność i zdolność do przewodzenia w tej organizacji (WTO)".

fit/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
maxdaddy75
Chiny uruchamiają handel ropą z pominięciem dolara 26 marca. To jest realny powód wojny celnej/towarowej... do tego Chińczycy dogadali się z państwem nuklearnym (Pakistan) na tranzyt ropy z Iranu. Nikt ich nie ruszy... to nie Ghadaffi czy Husajn. Wojty towarowe, wojny walutowe i w dalszej kolejności światowe...
rttyuiop
no to jankesy muszą zacząć zaciskać pasa a w odróżnieniu od chin nie pamiętają co to bieda....
nikolapolov
Very good move. China steals too much
talmud
czajna opchnie obligacje hurtem i hurtem kupi FED :):)

I wroci tradycyjny ryz na stol - duzo ryzu
ajwaj
Cosik ktos stesknil sie za wojna, ten ze zwierzem futerkowym & co. :) A póki co wojny nie bedzie

Ani P. Trump, ani Chiny Ludowe nie mówia o i nie chca wojny.
Trump (jak wielokrotnie mówil i obiecal wyborcom) przywraca równowage w handlu zagr, np. samochody do > Chin 25 %, a do > USA 2 % cla = dogadaja sie, Chiny
Cosik ktos stesknil sie za wojna, ten ze zwierzem futerkowym & co. :) A póki co wojny nie bedzie

Ani P. Trump, ani Chiny Ludowe nie mówia o i nie chca wojny.
Trump (jak wielokrotnie mówil i obiecal wyborcom) przywraca równowage w handlu zagr, np. samochody do > Chin 25 %, a do > USA 2 % cla = dogadaja sie, Chiny nie sa dawno uzaleznionye od eksportu majtek, mlotków itd. itp. do USA
Ten balagan zrobili globalisci w chorej ideologii rzadzenia swiatem, zarabiania na ubogich panstwach czyli neo-kolonializm przy uzyciu kompradowrów, jak i w PL itd.itp.
lelo1949
Gorzej jak Czajna opchnie obligacje hurtem
talmud
brawo prezydent Trump !!!
teraz zobaczymy kto jest superpower :):)

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki