REKLAMA

Tesla nie wpłaciła 100 mln euro kaucji. Prace na budowie Gigafactory wstrzymane

2020-12-18 12:54
publikacja
2020-12-18 12:54
fot. Alexander Schmidt / Reuters

Na placu budowy Gigafactory, fabryki aut Tesli w Gruenheide w Brandenburgii, prace znowu muszą zostać wstrzymane: firma Elona Muska nie może kontynuować instalacji maszyn w lakierni i wycinki lasu, dopóki nie wpłaci kaucji w wysokości 100 mln euro, wymaganej przez Brandenburską Agencję Środowiska - informuje w piątek dziennik "Tagespiegel".

Tesla miała wpłacić depozyt zabezpieczający w wysokości 100 mln euro do 17 grudnia, ale wystąpiła za pośrednictwem swoich prawników o przedłużenie terminu wpłaty do 15 stycznia. Agencja Środowiska dała jednak inwestorowi czas do 4 stycznia 2021 r. - podaje gazeta.

Według "Tagesspiegel" dopóki nie ma pieniędzy, oba częściowe zezwolenia na budowę są zawieszone.

Decyzja ta zapadła w połowie toczącego się postępowania przed Wyższym Sądem Administracyjnym Berlina-Brandenburgii (OVG) o planowane przez Teslę "oczyszczanie" 82,2 ha lasu, przeciwko któremu zaprotestowały organizacje ekologiczne.

"Nie jest jasne, czy i jaki wpływ będzie miała 100-milionowa gra w pokera na toczące się przed Wyższym Sądem Administracyjnym Berlin-Brandenburgia postępowanie w sprawie oczyszczenia kolejnych 82,2 hektarów pod fabrykę" - pisze dziennik.

Państwowa Agencja Środowiska podkreśla, że Tesla będzie mogła kontynuować prace - tj. montaż maszyn w lakierni i wycinkę lasu - dopiero po zapewnieniu zabezpieczenia finansowego.

Tesla argumentowała m.in., że pandemia koronawirusa utrudnia szybkie zgromadzenie 100 mln euro. Jednak według Państwowej Agencji Ochrony Środowiska "nie może to zmienić uzasadnionych interesów bezpieczeństwa kraju związkowego Brandenburgii". Państwo nie może dokonywać "praktycznie nieograniczonych zaliczek".

W Gigafactory Tesli w Brandenburgii pierwsze samochody elektryczne mają zjechać z linii montażowej w lipcu 2021 roku. Harmonogram prac na budowie fabryki jest bardzo napięty.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (11)

dodaj komentarz
slawekkry
No sorry Elon,
jak się nie ma miedzi to się na ....... siedzi.

a tak poważnie to nie rozumiem jak taka firma
ma problem ze zorganizowaniem100 baniek
karkses
Trzeba było zdecydować się na Polskę. Jako zagraniczny inwestor budujący w Polsce taką nowoczesną fabrykę Musk mógłby liczyć na całkowicie wierno-poddańczą postawę polskich polityków i urzędników. Pewnie rękawami WOT oraz drobnych przedsiębiorców wycięliby wszystkie lasy pod Gigafactory, być może nawet puszczę Trzeba było zdecydować się na Polskę. Jako zagraniczny inwestor budujący w Polsce taką nowoczesną fabrykę Musk mógłby liczyć na całkowicie wierno-poddańczą postawę polskich polityków i urzędników. Pewnie rękawami WOT oraz drobnych przedsiębiorców wycięliby wszystkie lasy pod Gigafactory, być może nawet puszczę aby potem palić drewnem w elektrowni żeby napędzać wyjeżdżające z fabryki samochody. Nie muszę też chyba wspominać o wiecznym zwolnieniu z podatków, dotacjach do zatrudnienia, dotacjach na innowacje i wszelkich innych dotacjach, które ochoczo wziąłby na siebie rząd - czyt. polscy przedsiębiorcy i pracownicy. Wyrokami sądów z kolei w Polsce nie musiałby się przejmować bo tutaj nikt się nie przejmuje takimi szczegółami jak właśnie wyrok czy tam jakaś ustawa albo konstytucja.
tristans
jak nie mają kasy, to mogą wziąść szybki kredyt. Dziwne że kowbojstwo zapomniało o swoim podstawowym rytuale, i zbierają kasę na wydatki
mirek6504
Jak się nie ma kasy to się nie wplaca każdy wie ze ta firma to polityczna huca i nie na nic wspólnego z rozsadna ekonomia
andregru
"kaucji w wysokości 100 mln euro, wymaganej przez Brandenburską Agencję Środowiska" u nas w Polsce rząd jeszcze dopłaca takim firmą .
luxferre
Nie martw się.
Poczytaj co robi UOKiK ostatnio. Rząd ściąga kasę skąd może: z firm i osób prywatnych.

U nas też okradają wszystkich, nie oglądając się za konsekwencjami.
remo87
Bo w Polsce fabryka Tesli nie byłaby groźnym konkurentem dla rodzimej branży motoryzacyjnej, Niemcy są w zupełnie innej sytuacji, więc rzucają kłody pod nogi Muskowi jak tylko mogą.
meryt odpowiada luxferre
luxferre "Poczytaj co robi UOKiK ostatnio. Rząd ściąga kasę skąd może: z firm i osób prywatnych"

"UOKiK: 723 mln zł kary dla Biedronki za wykorzystywanie przewagi kontraktowej ... Według Urzędu, właściciel Biedronki zarobił na tych praktykach ponad 600 mln zł'

"Biedronka stosowała
luxferre "Poczytaj co robi UOKiK ostatnio. Rząd ściąga kasę skąd może: z firm i osób prywatnych"

"UOKiK: 723 mln zł kary dla Biedronki za wykorzystywanie przewagi kontraktowej ... Według Urzędu, właściciel Biedronki zarobił na tych praktykach ponad 600 mln zł'

"Biedronka stosowała tzw. rabat retro. Kontrahenci dowiadywali się, że dostaną niższą zapłatę dopiero po dostawie towaru. Przy czym towary dla klientów nie były wcale tańsze"

"decyzja stwierdzająca nieuczciwość systemu rabatowego Jeronimo Martins Polska ułatwi dostawcom dotkniętym tymi praktykami uzyskanie odszkodowania w postępowaniach cywilnych, do czego już teraz zachęcam – mówi Prezes UOKiK"
se7en odpowiada meryt
gdyby kara byla mniejsza niz przychody to jaki bylby sens kary?
dlaczego_nie odpowiada meryt
DLaczego PGNiG zostało zwolnienie z kary a Vaolia nie?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki