Terlecki: Powstanie zespół ekspertów, który przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej

Marszałek Sejmu zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii Komisji Weneckiej nt. nowelizacji ustawy o TK - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS Ryszard Terlecki.

W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

Jak poinformował w poniedziałek rano Terlecki oficjalnie dokument ten jeszcze nie dotarł do Sejmu. "Nastąpi to pewnie w najbliższym czasie. Gdy on dotrze do Sejmu, marszałek Sejmu wyśle go klubom poselskim, gdyż one formalnie nie mają tego dokumentu" - dodał.

Jak mówił kolejnym krokiem będzie przekazanie opinii Komisji Weneckiej do Biura Analiz Sejmowych, aby "mieć pewność, co do prawidłowości przekazania i samego faktu, że to jest ten dokument".

W opinii Terleckiego marszałek Sejmu zapewne powoła następnie zespół ekspertów, który będzie analizować ten dokument. "To będzie się działo jakby niezależnie od innych działań o charakterze politycznym, bo niezbędna jest tu też analiza fachowców: prawników, konstytucjonalistów, specjalistów od prawa międzynarodowego, aby ten dokumenty w pełni ocenić" - zaznaczył.

Wicemarszałek Sejmu odniósł się też do doniesień dotyczących spotkania z przedstawicielami opozycji ws. rozwiązania kryzysu wokół TK stwierdzając, iż są to na razie sugestie medialne. "(...) nie było jeszcze żadnego zaproszenia ani decyzji dotyczącej spotkania" - powiedział. "Nie bardzo sobie wyobrażam, aby to było dzisiaj" - dodał.

Terlecki pytany czy dopuszcza możliwość debaty sejmowej na temat opinii Komisji Weneckiej stwierdził, iż nie można tego wykluczyć. Dodał, że możliwe jest też "skierowanie opinii do którejś z komisji sejmowych, która przygotowałaby odpowiednie zmiany ustawowe, które umożliwiłyby uruchomienie na powrót działania Trybunału Konstytucyjnego".

W opinii szefa klubu PiS opozycja "usiłuje sprawić wrażenie, że spór wokół TK jest "jakimś sporem fundamentalnym, który w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie państwa". "Tak oczywiście nie jest; to jest bardzo ważna instytucja, bardzo nam zależy na tym, aby ona sprawnie działała, ale w tej chwili sama się sparaliżowała" - powiedział.

"Ten kryzys (wokół TK - PAP) musi się jakoś rozwiązać, ale wcale nie jest powiedziane, że on się rozwiąże w ciągu najbliższych dni" - zaznaczył.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w poniedziałek, że "nie należy eskalować konfliktu, na którym tak naprawdę zależy opozycji". "Mówimy o konsensusie, rozmowach, żebyśmy usiedli wszyscy do stołu. Propozycje, które padły ze strony premier Szydło, prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Kukiz'15 zostały przez opozycje odrzucone" - zaznaczyła.

"Poczekajmy na propozycję marszałka Kuchcińskiego. Mam nadzieję, że jeżeli ta opinia będzie przedstawiona klubom parlamentarnym, to wszystkie kluby się do niej odniosą" - dodała.

Mazurek skomentowała też poniedziałkowe wypowiedzi europosła PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Europoseł zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy, która będzie miała na celu stworzenie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ujazdowski opowiada się też za opublikowaniem wyroku Trybunału ws. nowelizacji ustawy o TK.

"To jest tylko wyłącznie opinia posła Ujazdowskiego. To nie jest opinia klubu, ani partii" - podkreśliła.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. (PAP)

rbk/ tgo/ as/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Ozy

Rzad ma zarzadzac panstwem i realzowac swoje obitnice nic nie bylo wyborach onaruszeniu konstytucji to rzadzacy ja naruszyli,nie potrzeba zadnej komisji zostawic nam Tk w spokoju!!!gdzie jest prezydent bezstronny?

! Odpowiedz
4 3 ~światsieśmieje

Cała zadyma idzie o to, że jakby PO przy pomocy KOD i swoich mediów nie zrobili grandy na całą UE , to musieli by się dziś tłumaczyć z 8 lat Afer, niekonstytucyjnych Ustaw i wykorzystywania TK do własnych celów - jak Ustawa Emerytalna 65/7 (czy kwotowe wyrównania). A tak to o ośmiorniczkach i Amber Gold nikt już nie pamięta, bo trzeba się zajmować donosmi "targowiców" na konstytucyjnie wybraną władzę w Polsce poprzez wolne wybory .Można naród ogłupiać że to TK ważniejszy od legalnie wybranej władzy poprzez TVN czy GW , ano można. Czysta "SB-cka robota" w białych rękawiczkach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Ted

Czy wtym rządzie mamy rozsądnych polityków zróbcie to cały świąd i 3/4 Polaków uważa i wejście się doradzenia Wasi wyborcy czekają na wasze obietnice.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil